Dulje spavanje tijekom vikenda šteti zdravlju, tvrdi studija

Guliver/Shutterstock
Ostajanje budnim do dugo u noć i spavanje do kasnih jutarnjih sati, omiljeni začin vikenda, nije dobro za zdravlje, stoji u rezultatima studije Američkog društva za istraživanje sna. Odmak od uobičajenog ritma spavanja doprinosi lošem raspoloženju i zdravlju, kao i osjećaju zamora.
Vidi originalni članak

U istraživanju je sudjelovalo približno 1000 ljudi u dobi od 22 do 60 godina. U obzir su uzeli navike spavanja ispitanika tokom radnog dijela tjedna, zdravstvene probleme i eventualnu nesanicu.

Svakih sat vremena pomaka u odnosu na uobičajeni ritam spavanja povećava rizik srčanog udara za 11 posto, stoji u zaključcima studije. Također, osobe koje vikendom naprave veliki odmak od uobičajenog ritma spavanja općenito su sklonije lošijem zdravstvenom stanju za 28 posto.

Zašto ti se mišići grče prije no što utoneš u san?

"Temeljem rezultata zaključili smo da su pravilan ritam spavanja i kvalitetan san jednostavan, učinkovit i besplatan preventivni tretman za srčane bolesti, ali i mnoge druge zdravstvene probleme", riječi su glavne autorice studije Sierre Forbush, prenosi Health.

Koja je veza između odlaska na spavanje, dijabetesa i depresije?

Posjeti missZDRAVA.hr