9 godina je patila od iscrpljujućih migrena koje su nestale nakon 'rizične' operacije
Neurolozi su Britanki Anni Hill (41) rekli da nema objašnjenja za njezino stanje zbog kojeg je jednom patila od migrene koja je trajala 94 dana. Postala je toliko očajna da je skupila novac za operaciju kojom je uklonjena benigna cista na njenom mozgu. Ovaj tretman većina kirurga smatra "neodgovornim", ali novo kliničko ispitivanje NHS-a pokazalo je da je devet od 10 pacijenata bolje nakon što su ga primili.
"Opet radim, vježbam, družim se, nešto što prije nisam mogla", rekla je Anna za BBC.
Zbog migrena i ostalih simptoma je većinu vremena provodila u krevetu
Anna je prve simptome razvila kao tinejdžerica, uključujući migrene, napadaje mučnine, vrtoglavicu, tinitus i maglu u mozgu, što znači da nije mogla zadržati posao. “Provela sam većinu vremena u krevetu samo pokušavajući zaspati od boli u glavi”, rekla je za BBC 2018., neposredno prije nego što je otputovala u Njemačku na operaciju. Dodala je da se zbog migrenskih napadaja, koji najviše zabrinjavaju, osjećala kao da je izgubila sebe.
Na kraju je morala na skeniranje mozga koje je otkrilo sićušnu benignu izraslinu. Zatim se pridružila grupi za podršku osobama s cistom na epifizi (ili pinealnoj žlijezdi), koja se uglavnom sastoji od mladih žena koje vjeruju da su takve ciste krive za iscrpljujuće simptome. Uspjela je skupiti 36 000 funti kako bi 2018. otputovala u Njemačku na liječenje kod neurokirurga prof. Henryja Schroedera iz Sveučilišne bolnice Greifswald. Profesor Schroeder je još 2018. godine tvrdio da je izveo 48 operacija sa stopom uspješnosti od 94 posto.
Profesor Alistair Jenkins, iz Društva britanskih neurokirurga, smatra da su ovakve operacije neodgovorne. "U svijetu postoji oko 40 000 neurokirurga, a činjenica da ih je samo šest spremnih izvesti operaciju, mislim da više govori o zahvatu nego o sposobnosti tih neurokirurga", rekao je za BBC. Upozorio je da se pinealna cista smije uklanjati samo u iznimno rijetkim okolnostima i vjeruje da se uspješni rezultati operacije mogu objasniti placebo efektom.
Nakon dugotrajnog oporavka, Anna je rekla da se njen život sada vratio u normalu. “Mislim da sam u najgorem slučaju imala migrenu 94 dana, a tada ništa nije pomoglo, nikakvi lijekovi protiv bolova, čak ni oni najjači". Sada je sposobna raditi, vježbati tri puta tjedno i družiti se s prijateljima.
U bolnici Addenbrookes u Cambridgeu upravo je završeno kliničko ispitivanje na 40 pacijenata s cistom na epifizi kako bi se pokušalo odgovoriti na pitanje uzrokuje li ova operacija stvarno ili placebo poboljšanje. Studija koju je vodio neurokirurg prof. Thomas Santarius uključila je pacijente koje su procjenjivali razni stručnjaci i dokumentirali njihove simptome prije i do tri godine nakon operacije. “Studija je pokazala da je liječenje učinkovito i sigurno. Oko 90 posto pacijenata ukupno se osjećalo bolje godinu dana nakon operacije, a čini se da ta korist traje do posljednjeg praćenja, što je u prosjeku tri godine", rekao je prof. Santarius.
Bivši neurokirurg prof. Richard Nelson, koji je vodio razvoj Instituta za kliničke neuroznanosti u Bristolu, rekao je da se placebo efekt rijetko pojavljuje kod 90 posto pacijenata. "Bilo bi nategnuto reći da biste postigli placebo učinak od 90 posto i mislim da to sugerira da moraju postojati neki mehanizmi koji leže u osnovi poboljšanja, svakako kod odabranih pacijenata", objasnio je.
Još jedna Britanka, Kara Williams (36) operirana je 2019. “Par dana nakon operacije i majka i suprug rekli su da sam ponovno izgledala kao ja i tako sam se osjećala. Osjetila sam da je ovaj veliki pritisak nestao iz mog mozga. Ponovo sam dobila svoj život i bez te operacije ne bih mogla raditi ništa od onoga što radim posljednjih godina", opisala je Kara.
Profesor Santarius već je predstavio svoja otkrića na međunarodnoj konferenciji i nada se da će ih uskoro objaviti. Nedavno otkriće britanske televizijske voditeljice Davine McCall da je koloidna cista u njenom mozgu otkrivena na rutinskom pregledu usmjerilo je pozornost na to kako takva skeniranja mogu otkriti manje abnormalnosti. Ali profesor Jenkins upozorio je da, iako je primamljivo pripisati cistama bilo kakve simptome poput glavobolje i vrtoglavice, to nije uvijek slučaj.
Operacija nije bez rizika
:"Nažalost - ili možda na sreću - medicina ne funkcionira na taj način. Neke od ovih abnormalnosti prilično su uobičajene, ali rijetko uzrokuju probleme. Da bi se uspostavila veza s nalazom skeniranja i predložila operacija, mora postojati vjerojatan mehanizam za pojavu simptoma i razumno očekivanje da će simptomi biti riješeni operacijom", objasnio je prof. Jenkins. "I operacija, naravno, nije bez rizika. Za bilo koju operaciju, rizik operacije mora biti manji od rizika bez operacije".
Simptomi pinealne ciste mogu se pojaviti ako je cista dovoljno velika da ometa prolaz cerebrospinalne tekućine - tekućine koju neprestano proizvodi mozak, koja ga 'kupa' i podržava, dodao je. “U tom slučaju može porasti pritisak u glavi, uzrokujući glavobolju i vrlo povremeno ozbiljnije probleme. Kirurzi uglavnom neće ponuditi operaciju ako to nije slučaj. Ali u slučaju pinealne ciste postoji velika količina informacija na internetu koje navode pacijente kako bi zatražili operaciju zbog manjih i često nepovezanih simptoma. Neki su kirurzi spremni ponuditi operaciju i tu počinje kontroverza, jer operacija ovih duboko smještenih cista nije bez značajnih rizike", objasnio je prof. Jenkins.