To treba znati: Nauči kako se ispričati, svaka situacija ima druga pravila

Guliver/Shutterstock
Nemoj biti previše skrušena. Umjesto toga, ispričaj se u stilu Hugha Granta. Kada su ga uhvatili s prostitutkom, on je jednostavno rekao: ”Napravio sam nešto loše i žao mi je zbog toga”. Nitko mu više nije mogao bilo što reći.
Vidi originalni članak
  • Izbjegavaj lažne isprike - ako ti nije žao zbog onoga što si napravila, nemojte se pretvarati da ti je žao. Lažno ispričavanje prepoznaje se prema formi u kojoj se izgovara, a ona obično glasi: ”Žao mi je što sam te povrijedila, ali...”, što se može prevesti kao: ”Nije mi te uopće žao”.
  • Nemoj tražiti izgovore za svoja djela i ne pretvarajte ispriku u svađu. Razlozi zbog kojih si nešto napravila ponekad su sasvim jasni, a ponekad ih je bolje ne navoditi. Sama procijeni što je u tvojoj situaciji korisnije.
  • Budit iskrena i pokažite osjećaje - nakon uhićenja zbog krađe u supermarketu, poznata glumica Winona Rider potpuno je bila slomljena te je zatražila stručnu pomoć zbog svog problema. Vjerujemo da je nakon toga više nitko nije osuđivao u toj mjeri kaokada se vijest o krađi tek pročula.
  • Zadrži dostojanstvo - kada već napraviš nešto pogrešno, što će povrijediti drugu osobu, izblamiraš se ili poslužiš se prijevarom, a budeš uhvaćena, onda ti ne preostaje ništa drugo nego da s dostojanstvom priznaš djelo i, naravno, iskreno se ispričaš. Doza samopoštovanja u cijeloj situaciji nesumnjivo može ublažiti posljedice učinjenog, a osobito negativne emocije druge strane.

Pet pravila uspješnog ispričavanja.

Posjeti missZDRAVA.hr