Koliko često se parovi seksaju i koja je 'normalna' brojka?
No, znanost sada ima jednu točnu brojku, a ona se odnosi na činjenicu koliko često parovi zapravo vode ljubav.
Prosječna odrasla osoba tu 'akciju' izvrši 54 puta godišnje ili otprilike jednom tjedno, prema studiji iz 2017. godine, objavljenoj u Archives of Sexual Behavior. Druga studija, objavljenja 2015. godine, povezala je učestalost seksa sa srećom. Pa su tako istraživači koji pišu u časopisu Social Psychological and Personality Science otkrili da su parovi koji imaju seksualni odnos barem jednom tjedno sretniji sa svojim ljubavnim odnosom od onih koji to čine rjeđe.
"Parovi često čine grešku u tome što ciljaju na određeni broj seksualnih odnosa na tjednoj bazi i smatraju da će ih to učiniti sretnijima", rekao je za Health savjetnik za parove Raffi Bilek i nastavio kako je "normalan broj seksualnih odnosa na tjednoj bazi drugačiji za svakoga. Sve što je 'normalno' za tebe i tvog partnera i sve što se vama čini 'ugodnim' je ono što trebate raditi, a ne slijediti 'preporučene' brojke.
"Kad se prestaneš fokusirati na brojke, shvatiš da puno faktora utječe na to koliko često vi kao par imate seksualne odnose", kaže Brian Jory, profesor na Berry Collegeu u SAD-a: "vaša dob, vrijednosti po kojima živite, životni stil, urođeni seksualni nagon, zdravlje i ono najvažnije, kvaliteta vaše veze."
'Seksualna zasićenost' događa se nakon dvije do tri godine veze
"U gotovo svim dugim vezama, događa se nešto što se naziva 'seksualna zasićenost' i to otprilike nakon dvije ili tri godine," kaže Jory. "U ljudskoj prirodi je da nam stvari i aktivnosti koje ponavljamo na isti način postanu dosadne; to nije ničija krivnja i toga se ne treba plašiti ili stidjeti. "
Treće je istraživanje razvrstalo seksualnu frekvenciju prema dobi. Osobe mlađe od 30 godina seksaju se u prosjeku 112 puta godišnje (više od dva puta tjedno), ali ta se učestalost smanjuje na 86 puta godišnje kada je riječ o ljudima u dobi od 30 do 39 godina, dok 69 puta godišnje ljudi imaju seksualne odnose u dobi od 40 do 49 godina i otprilike 52 puta godišnje vrijedi za parove u pedesetima ili starije, pokazalo je istraživanje provedeno na Institutu Kinsey u Indiani.
Ipak, način na koji se odnosiš prema 'seksualnoj zasićenosti' presudan je za dugoročnu sreću. "Za neke parove zasićenost znači udobnost, sigurnost i predvidivost", kaže Jory. „Drugi doživljavaju zasićenost kao dosadu, zastoj ili znak da tu vezu treba prekinuti.“
No, bilo kako bilo, važno je da zapamtiš da nisi jedina - ako se oko nečega ne slažeš s partnerom važno je o tome razgovarati. I prije nego pomisliš da je došao kraj, sjeti se da je cilj ljubavne ili romantične veze sreća i zajedništvo, a ne seks.
Stoga, ako ti i tvoj partner niste 'sinkronizirani' u broju seksualnih odnosa koje imate ili želite na tjednoj bazi prva linija rješavanja problema jest razgovor o vezi, iznošenje stavova i donošenje zaključaka.