Đumbir smanjuje menstrualne grčeve
"Oblozi od đumbira pomažu tijelu da se oslobodi nakupljenih masnoća, toksina i sluzi koja stvara zastoj u protoku energije. Oni pokreću cirkulaciju i životnu energiju te zagrijavaju tijelo pa ih je zbog toga posebno dobro koristiti zimi", kaže Sanja Novko, Makronovina đumbiroterapeutkinja i shiatsu praktičarka.
Đumbir je gomoljasta biljka iz porodice ljiljana, podrijetlom iz Kine, čiji se podanak, svjež ili osušen i samljeven u prah, često koristi kao začin u azijskim kuhinjama, ali je sve popularniji i u ostatku svijeta. No na Zapadu su manje poznata ljekovita svojstva đumbira, iako se u Aziji već tisućljećima koristi za liječenje mučnine, probavnih smetnji, zubobolje, krvarenja, reumatizma i srčanih bolesti.
Đumbiranje – idealan tretman za zimogrozne
Tretman kakav Sanja Novko izvodi u Makronovi započinje osnažujućom đumbirovom kupkom za stopala kojoj je cilj pomoći ljudima da se zagriju i opuste, te ih lagano uvodi u nastavak đumbiranja. Nakon toga popiju topli napitak od đumbira i porazgovaraju s terapeutkinjom o eventualnim tegobama.
Zatim osoba legne na stol za masažu i terapeutkinja joj na tijelo stavlja tople obloge od svježeg đumbira. Oni se stavljaju na odabrana mjesta na tijelu i zadržavaju se toliko dugo ili ponavljaju onoliko puta koliko je potrebno da djeluju. Također se koriste razne druge tehnike, poput trljanja kože toplim oblozima, a tretman završava masažom uljima po energetskim meridijanima.
Tretman je vrlo ugodan i poslije njega ćeš se osjećati opušteno i energizirano, a njime možeš i riješiti ili ublažiti neke zdravstvene probleme. Sanja Novko ističe kako je ovaj tretman osobito djelotvoran kod ljudi koji su zimogrozni i pothlađeni te imaju hladne ruke i noge.
Mlijeko i meso stvaraju sluz, đumbir ju rastvara
"Đumbiroterapija je korisna kod ukočenih i bolnih mišića, kroničnih bolova u leđima, te za ljude čija je prehrana dugo vremena uključivala puno mlijeka i mliječnih proizvoda koji u organizmu, a posebno u bubrežnoj zoni, stvaraju sluz. Jednako vrijedi i za ostale tekško probavljive namirnice poput mesa i brašnastih proizvoda", dodaje.
Đumbiroterapeutkinja iz Makronove napominje kako se oblozi od đumbira ne koriste u tretiranju beba i starih ljudi, a s trudnicama smiju raditi samo iskusni terapeuti. Đumbiroterapija se također ne radi kod akutnih upala i visoke temperature. Oblozi od đumbira nikad se ne stavljaju na područje mozga, a kod glavobolja se stavljaju na vrat ili one dijelove tijela na kojima se nalazi uzrok glavobolje.
Više info: www.makronova.com
Ljekovito djelovanje obloga
Topli oblozi od đumbira:
- pogodno djeluju na mnoge akutne ili kronične bolove kao što su reumatizam, artritis, bolovi u leđima, grčevi (menstrualni, crijevni itd.)
- mogu ubrzati oporavak nakon raznih upalnih stanja, kao što su bronhitis, upala bubrega i mjehura, infekcije prostate, crijevne upale, čirevi i apscesi
- pomažu razgraditi otvrdnule nakupine masti, bjelančevina i minerala, poput bubrežnih kamenaca, žučnih kamenaca, cisti na grudima i jajniicma i dobroćudnih tumora, kao što su fibroidi maternice
- opuštaju napete mišiće
- kada su tkiva oštećena, na primjer kod loma kostiju, đumbirovi oblozi mogu ubrzati obnavljanje oštećenih područja
Đumbiranje kod kuće
Đumbiroterapeutkinja Sanja Novko otkriva ti jednostavne postupke koje možeš primijeniti i u svom domu:
Ako želiš kod kuće isprobati kako djeluje trljanje đumbirovim oblozima, najprije u loncu zagrij oko 5 litara vode. Naribaj korijen đumbira u pamučnu vrećicu ili gazu, čvrsto ju sveži i stavi u vruću vodu. Pri tom je važno da voda ne vrije i da se đumbir ne kuha kako ne bi izgubio vrijedne sastojke zbog kojih su oblozi ljekoviti.
Nakon nekoliko minuta, kad voda postane zlatnosmeđa i poprimi miris đumbira, umoči ručnik i dobro ga ocijedi, držeći ga za suhe krajeve. Žustro istrljaj ruke, noge, leđa, vrat i ramena, trbuh i područje dekoltea, ali ne i grudi.
Noge i ruke uvijek trljaj u smjeru srca, a trbuh kružnim pokretima. Za nekoliko trenutaka, koža će ti se zacrvenjeti uslijed potaknute cirkulacije, a cijelo tijelo će se zagrijati, osvježiti i napuniti energijom.
Kod zimskog umora i depresija djelotovoran je i shiatsu - klikni ovdje i saznaj koliko.
U hladnim večerima možeš uživati i u đumbirovoj kupki. Napuni kadu što toplijom vodom, te dodaj dvije žlice praha đumbira i žlicu krupne morske soli i promiješaj rukom.