Pilingom ukloni prištiće na leđima!
Prištići ili akne nastaju na mjestima koja označavamo seboroičnim predjelima kože, dakle na mjestima gdje su lojne žlijezde najbrojnije. To su najčešće područje vlasišta i obrva, nazolabijalno (sa strane nosa prema usnama) i mentolabijalno (udubine ispod kuteva usana) područje, prsište, preponska i perianalna regija, ali i gornji dio leđa te sakralna regija (križna kost).
Prehrana i higijena utječu na pojavu prištića
Svi utjecaji koji potiču stvaranje akni na drugim dijelovima kože odgovorni su i za njihovo stvaranje na leđima. Pojava ovakvih promjena u pubertetu je česta zbog hormonalnog utjecaja androgena, a kod dječaka akne na leđima nastaju češće i težeg su oblika.
Na nastanak prištića na leđima utječu i neka patološka stanja, kao i određeni lijekovi, a važno mjesto zauzimaju nasljedni čimbenici, te utjecaj okolišnih faktora - prehrana, higijena, radna okolina.
Seboroična koža pogoduje rastu i razvoju brojnih bakterija i gljiva, pa se cijela situacija može dodatno zakomplicirati. Najčešće se na leđima manifestiraju kao otvoreni komedoni (nečistoće unutar pore), upaljene papule ili pustule, a u težim slučajevima i kao acne conglobata koje spadaju u najteži oblik bolesti (duboki, tvrdi i bolni čvorovi koji fistuliraju).
Treba smanjiti izlučivanje lojnica
Liječenje akni na leđima provodi se ovisno o težini bolesti. Terapija se kod lakših oblika uvijek započinje blažom lokalnom terapijom. Potom se prema potrebi dodaju agresivniji lokalni preparati, a u konačnici i sistemska terapija gdje vodeće mjesto zauzimaju antibiotici i retinoidi (derivati vitamina A).
Cilj je je smanjiti izlučivanje lojnica, zaustaviti razvoj i rast bakterija te djelovati keratolitički (pospješiti ljuštenje i odstranjivanje odumrlih stanica epiderme) kako bi se smanjilo nastajanje komedona.
Također se mogu primjenjivati kemijski pilinzi na bazi salicilne kiseline i AHA kiseline, dermoabrazivni postupci i laserski postupci. Uz to je važno svesti na minimum sve vanjske čimbenike koji mogu potaknuti nastanak akni.
Liječenje se ponekad mora provoditi kroz duže vrijeme u intervalima, a za prve rezultate je potreban period od najmanje 6 mjeseci. Najvažnija je upornost i suradnja pacijenata, jer se često događa da pacijenti, ukoliko rezultat ne vide preko noći, odustanu.
Mišljenje kozmetičarke
'Prištići se najčešće javljaju kod tinejdžera zbog djelovanja hormona, ali mogu se javiti i kod osoba koje su jako izložene stresu, lošim prehrambenim navikama (puno masnoće u prehrani) i neprimjerenoj odjeći (mnogo znojenja).
Isto tako prištići mogu nastati i zbog korištenja neadekvatnih krema za tuširanje, ulja i gelova', kaže Zdenka Bošnjak, medicinska kozmetičarka, pedikerka i vlasnica Beauty Centra Zdenka.
Solarij isušuje prištiće
Jedna od mogućnosti uklanjanja prištića je solarij. 'Prištići na leđima nastaju zbog pojačanog lučenja kožne masnoće (sebuma) i zato je solarij dobar izbor - sunčanje isušuje i dezinficira kožu, što je u ovom slučaju jako dobro.
Druga mogućnost je peeling, i to sva četiri njegova oblika: mehanički, biološki, kombinirani i kemijski. Ovisno o stupnju nečistoće kože, odnosno upalnog procesa, kozmetičarka će procijeniti što je najbolje za tu kožu leđa', govori Zdenka Bošnjak.
Isto tako preporuča se i vaporizacija - parenje kože i mehaničko čišćenje.Kao i kod tretmana lica, dezinfekcija visokom frekvencijom i maska imaju odličan učinak.
'Maske su obično na bazi algi, gline i aloa vere, ovisno o obliku i veličini akni. Kod svakog korisnika kozmetičar sam predlaže što je određenom problemu potrebno', zaključuje Zdenka Bošnjak.