Napravi dezodorans bez štetnih sastojaka koji će te štititi od neugodnih mirisa

Guliver/Shutterstock
Dezodoransi od prirodnih sastojaka ne ometaju proces znojenja, a izbor mirisa u tvojim je rukama. Možeš izabrati jedno od eteričnih ulja koje najviše voliš, a prirodni dezodorans svakako će zaštititi tvoje zdravlje.
Vidi originalni članak

Većina kupovnih dezodoransa sadrži štetne sastojke poput parabena, aluminijeve soli, triklosana te ftalata. Oni mogu prouzrokovati neurotoksične promjene, utjecati na zdravlje reproduktivnih organa, ometati normalnu funkciju hormona te izazvati iritacije kože. U časopisu Journal of Applied Toxicology navodi se aluminijev klorid koji zdrave stanice može promijeniti u kancerogene, a neke su studije dokazale da se aluminijeve soli skupljaju u mozgu i mogu uzrokovati Alzheimerovu bolest, objasnila je aromaterapeutkinja Ivana Jelisavčić.

Zdravlje Zbog rizika od raka, istraživači usporedili aluminij iz dezodoransa s azbestom

Parabeni se u dezodoransima koriste kao konzervansi, a pronađeni su u tkivima žena koje boluju od raka dojki. Ftalati se koriste za stabilizaciju mirisa u dezodoransima, a istraživanja su pokazala da oni mogu utjecati na funkciju štitnjače, razvoj genitalija kod male djece i na broj spermatozoida. Triklosan, koji ima antibakterijska svojstva i odgovoran je za uklanjanje neugodnih mirisa, sastojak je koji može reagirati s klorom iz vode te se tako stvara kloroform - spoj koji štetno djeluje na srce i jetru, imunološki sustav, a u nekim je državama svrstan u grupu pesticida, dodaje Jelisavčić.

kada ne koristiti kokosovo ulje 7 načina kako ne bi trebala koristiti kokosovo ulje

U prirodnim dezodoransima najčešće se koriste sastojci poput pčelinjeg voska, kokosova ulja, sode bikarbone, shea maslaca, kukuruznog škroba i eteričnih ulja. Pčelinji vosak ima ljekovita svojstva, a ujedno daje tvrđu konzistenciju samog dezodoransa. Kokosovo ulje ima antibakterijsko djelovanje, a koristi se i kod liječenja psorijaze, dermatitisa i ekcema. Soda bikarbona uništava bakterije koji uzrokuju neugodan miris tako da svojom lužnatošću neutralizira znoj koji ima niski ph. Shea maslac djeluje protuupalno, pomaže pri liječenju dermatoloških bolesti, a ima i regenerirajuća svojstva. Kukuruzni škrob ima funkciju apsorpcije vlage, a eterična ulja imaju sinergičko antibakterijsko djelovanje. Ova dva jednostavna recepta za prirodni dezodorans možeš napraviti i sama:

Dezodorans s pčelinjim voskom, bergamontom i kakao maslacem

Potrebni sastojci:

  • 1 žlica pčelinjeg voska
  • 2 žlice kakao maslaca
  • 2 žlice shea maslaca
  • 1 žlica kukuruznog škroba
  • 5 kapi ulja vitamina E
  • 10 kapi eteričnog ulja čajevca
  • 10 kapi eteričnog ulja bergamonta bez bergaptena

Piling i maska protiv akni Soda bikarbona kao kozmetički pomagač - 7 beauty trikova

Jednostavni dezodorans s notom vanilije

  • 4 žlice kokosovog maslaca
  • 4 žlice sode bikarbone
  • 4 žlice aru praha ili kukuruznog škroba
  • 15 kapi eteričnog ulja čajevca
  • 4 kapi vanilije apsoluta

 

Posjeti missZDRAVA.hr