Nahrani kožu prije spavanja

Imaš li vrlo suhu kožu, hidratiziraj je biljnim preparatima koji sadrže ulja masline ili jojobe, a ako ti je koža masna i nečista koristi ovlaživače bez ulja, sa salicilnom kiselinom koja pomaže u regulaciji masne kože, a istovremeno je ne isušuje
Vidi originalni članak

Svi se kozmetičari i liječnici slažu da bi žene trebale koristiti ovlaživač (moisturizer) neovisno o dobi, tipu kože ili klimi u kojoj živi. Bitno je samo odabrati odgovarajući proizvod za tip kože.

Čak i žene s masnom kožom trebaju nanositi ovlaživač, samo što se njima preporučuje ovlaživač bez ulja, primjerice neki sa salicilnom kiselinom, koja je povoljna za masnu kožu, a usput i ovlažuje. Imaš li vrlo suhu kožu, prije ovlaživanja nanesi hidratizirajući serum. Ako koža ne dobije dovoljno vlage, lojne će žlijezde na tvojem licu proizvoditi više masti da bi nadoknadile manjak vlage.

Idući su kriterij izbora sastojci. Potraži ovlaživač s manjim brojem sastojaka na etiketi, jer su takvi proizvodi "čišći", s manje dodataka.

Jedan od najvažnijih sastojaka ovlaživača je voda. Na dobrim je ovlaživačima voda navedena prva po redu. Nakon nje, poželjna su ulja od masline, kokosa ili jojobe te maslac od aloa vere.Također, važno je odsustvo dodanih mirisa, jer takav će ovlaživač biti siguran i za vrlo osjetljivu kožu.

Iskusni stručnjaci preporučuju organske komponente. Organski proizvodi na biljnoj bazi brzo se apsorbiraju, a takvi se sastojci ujedno podudaraju s masnim aminokiselinama u ljudskom organizmu.

'Budući da koža upija i prenosi u krvotok 60 posto svega što na nju naneseš, važno je da proizvodi koje primjenjujete budu prirodni', predlaže talijanski kozmetičar Daniele Vialli.

Saznaj zašto su med i šećer dobri za tvoje usne...

Prati ritam kože

Dok još traje prohladno vrijeme, umjetno zagrijavanje čini suhu kožu još sušom i osjetljivijom. To zahtijeva pojačanu njegu ovlaživačima. Prije nanošenja ovlaživača, možeš napraviti piling radi odstranjivanja mrtvih stanica, jer se time omogućuje bolje prodiranje sastojaka u kožu.

No, nemoj pustiti da vremenske prilike određuju kako ćeš se brinuti za kožu.

Osluškuj potrebe svoje kože, koje variraju ovisno o hormonalnim promjenama i ritmu dana i noći. Idealno je koristiti dnevni i noćni ovlaživač.

Dnevni je lakši, dok je noćni gušći i intenzivniji tako da pomogne koži da se oporavi dok spavaš. Što je ovlaživač teži i gušći, to sadrži više elemenata za ovlaživanje. Imaš li masnu kožu, preporučljivi su lakši ovlaživači, a ako ti je koža osobito suha, za tebe su bolje kreme i ulja.

Nemoj zapostaviti niti dobni faktor. Preparati koji sadrže retinol usporavaju starenje, ubrzavaju odstranjivanje mrtvih stanica, ublažavaju sitne bore i štite od štete koju nanose sunčeve zrake. Retinola najčešće ima u noćnim ovlaživačima koji djeluju dok spavaš.

Pročitaj kako očistiti lice bez vode...

Posjeti missZDRAVA.hr