Ujednačen ten: Tretmani kiselinama ili maske iz kućne radinosti

O svjetlom ujednačenom tenu bez hiperpigmentacijskih mrlja i ožiljaka sanjaju mnoge žene, a godišnji period od kasne jeseni do ranog proljeća idealno je vrijeme da se on i postigne. Mr. ph. kozmetologije Seka Zebić objasnila je kako se tretmanima s kiselinama postižu vrlo dobri rezultati, a aromaterapeutkinja Mary Novosel predložila je nekoliko recepata iz kućne radinosti.
Vidi originalni članak

Hiperpigmentacija, odnosno smeđe mrlje na licu, vratu i rukama najčešće nastaju zbog pojačane proizvodnje i nakupljanja pigmenta melanina u koži. Postoji mnogo razloga zašto do toga dolazi, od nasljednih faktora pa do neuravnoteženog izlučivanja hormona, a ono što može pogoršati stanje jest pretjerano izlaganje suncu, upotreba loše kozmetike i neuredan način života.

Bademova kiselina za izbjeljivanje

"Za posvjetljivanje tena i izbjeljivanje hiperpigmentacijskih mrlja najvažnija je AHA kiselina. Glikolna kiselina vrlo brzo prodire u kožu i djeluje vrlo brzo uz vidljivi učinak. Uz glikolnu kiselinu u proizvodima u posljednje se vrijeme koristi bademova kiselina. Uz kiseline na melanin djeluju i adoglicin i stabilni C vitamin", rekla je mr. ph. kozmetologije Seka Zebić i napomenula da tretman kiselinama zahtjeva nešto dugotrajniji postupak: "Tretman podrazumijeva od 8 do 10 dolazaka uz svakodnevnu upotrebu proizvoda za izbjeljivanje. Nužna mjera opreza je da se osoba tijekom tretmana ne izlaže suncu. Neke kiseline, kao što je primjerice salicilna, djeluju samo površinski i ne ulaze u kožu, dok ove kiseline prodiru u kožu i ostaju dugotrajnije u njoj te se zato s njima mogu postići dobri rezultati."

Važan je kontinuitet

"U procesu izbjeljivanje kože potreban je kontinuitet", rekla je Seka Zebić i dodala da to osim odlaska na tretmane u kozmetički salon znači i redovitu kućnu njegu: "U salonima se upotrebljavaju proizvodi slični onima namijenjenima za kućnu njegu. Proizvodi koji se koriste u salonima imaju viši postotak kiselina i kad bi se koristili kod kuće, doveli bi do dehidracije kože. U salonima se tretman izvodi jedanput tjedno. Za kućnu njegu se koriste serumi, a vrlo često se upotrebljava azeoglicin uz stabilni C vitamin te djeluju na melanin i na tamne mrlje. Također treba svaki dan stavljati i hidratantnu kremu, a hidratantnu masku od dva do tri puta tjedno i naravno piti dovoljno vode. Postupak je potpuno bezopasan jer se izvodi s proizvodima koji su ispitani i provjereni te ne sadrže sastojke koji bi iritirali kožu. Glikolna kiselina se upotrebljava već godinama, a azeoglicin se u posljednje vrijeme dodaje u kiseline i dobro djeluje na uklanjanje melanina", zaključila je Seka Zebić.

Samo za uporne

"Hiperpigmentacija nije opasna za zdravlje, ali predstavlja estetski problem koji se uz upotrebu odgovarajućih preparata može ublažiti ili čak, u blažim slučajevima, potpuno ukloniti. No, potrebno je biti strpljiv jer se svi tretmani, a pogotovo oni za izbjeljivanje kože, rade u zimskom periodu. Razlog tome je što se prilikom izbjeljivanja oštećuje gornji sloj kože u kojem se, zbog kontakta sa suncem, ponovo počinje stvarati i nakupljati melanin. Rezultat su nove mrlje koje je onda još teže ukloniti", objasnila je Mary Novosel aromaterapeutkinja i autorica knjiga 'Prirodno lijepa' i 'S placa na lice'.

S upotrebom prirodnih preparata, mrlje se uklanjaju sporije. Ponekad su potrebni mjeseci upornog tretiranja područja s mrljama da bi promjene bile uočljive. Ako se mrlje u potpunosti ne uklone tijekom zime, preporučuje se prekinuti postupak izbjeljivanja u proljeće. "Kožu je u ljetnim mjesecima potrebno zaštiti s vrlo visokim zaštitnim faktorima, a postupak se ponovno može nastaviti na jesen. Napominjem da je ovaj tretman rezerviran samo za strpljive", rekla je Mary Novosel.

Celer briše tamne mrlje

"Prirodni preparati koji su se pokazali posebno učinkovitima za izbjeljivanje kože su celer, đumbir, limun, hren, crna rotkvica i kiselo mlijeko. Njih najčešće nanosimo na lice u obliku uljnih losiona, prirodnih maski ili tonika. Još bolji efekti mogu se postići upotrebom eteričnog ulja celera i prirodnih vitamina C i E koji se mogu nabaviti u uljnim mješavinama u ljekarnama. Ekstrakti tratinčice i potočarke, koji potiskuju enzim koji sudjeluje u stvaranju melanina, također su se pokazali učinkovitima. 

Od ostalih eteričnih ulja za tretiranje hiperpigmentacijskih mrlja najčešće se još koristi eterično ulje sjemena mrkve, bosiljak, ružmarin verbenon i smilje, a od baznih plod divlje ruže, noćurak, pasji trn, pšenične klice i macerat mrkve. Većinu pripravaka i dodataka možeš koristiti sama, ali ako nisi sigurna u učinkovitost ili se bojiš alergija, konzultiraj se s fitoterapeutom ili aromaterapeutom koji će, nakon što pogledaju tvoju kožu, najbolje znati koji preparat i u kojoj količini trebaš koristiti", objasnila je Mary Novosel.

Prirodna maska protiv mrlja

Sastojci:

  • 1 žličica hrena
  • 1 žličica đumbira
  • 2 dl jabučnog octa
  • med

Priprema: Naribaj hren i đumbir, stavi ih u teglu i prelij s octom. Teglu drži oko 10 dana na toplom mjestu. Nakon toga procijedi i sok drži u dobro zatvorenoj staklenoj bočici. Svaki drugi dan napravi masku za mrlje od žličice ovog losiona i žličice meda te je drži na mrljama otprilike 15 minuna. Isperi u mlakoj vodi. 

Prirodna maska od bjelanca i limuna

Napravi snijeg od jednog bjelanca, dodaj žličicu limunova soka i dobro promiješaj da se stopi. Zatim dodaj žličicu mekinja da dobiješ glatku masu. Masku nanesi na cijelo lice i drži je 20 minuta, potom isperi u mlakoj vodi. Ovu masku možeš nanositi svaki drugi dan.

Ulje protiv mrlja

Sastojci:

  • 10 kapi eteričnog ulja celera
  • 8 kapi eteričnog ulja sjemenki mrkve
  • 5 kapi eteričnog ulja smilja
  • 3 kapi eteričnog ulja bosiljka
  • 20 ml baznog ulja ploda divlje ruže
  • 20 ml baznog ulja pšeničnih klica
  • 2 ml ulja pasjeg trna

Priprema: Pomiješaj sve sastojke, ulij u staklenu bočicu i maži nekoliko puta dnevno hiperpigmentirana područja nekoliko mjeseci.

Tamne mrlje mogu se otkloniti i kemijskim pilingom, više doznaj ovdje.

Posjeti missZDRAVA.hr