Crteži koji otkrivaju podsvjesne želje

Fraktali su geometrijski oblici bez jasnih dimenzija, koji u svom najmanjem dijelu imaju istu strukturu kao cjelina. Martina Kosec, profesorica likovne kulture iz Zagreba radi posebnu vrstu art terapije temeljenu na crtanju fraktala koja uključuje dijagnostiku, samokorekciju kao i metode za postizanje ciljeva. Za korištenje ove metode nije potreban umjetnički dar
Vidi originalni članak

Pojam fraktala je matematički, a skovao ga je Benoit B. Mandelbrot, koji tvrdi da fraktal u svakom najmanjem dijelu  ima istu strukturu kao cjelina. Dakle, kad se od jedne cjeline odvoji njezin i najmanji komadić, on sadrži isto što i cjelina. Autorica metode crtanja fraktala je Tanzilija Zakirovna Polujahtova iz Rusije, klinička psihologinja i obiteljska terapeutkinja koja je fraktalnu art terapiju osmislila i razvila prije dvadesetak godina.

Nova razina samorazvoja

"Tanzilija Polujahtova svoju je metodu bazirala na radu švicarskog psihologa Maxa luschera, koji je 40-ih godina prošlog stoljeća napravio testove za otkrivanje mentalnog stanja osoba, polazeći od njihovih reakcija na određene boje. Ustanovio je da boje utječu na živčani sustav , podsvijest, endokrine žlijezde", objasnila je Martina Kosec koja je edukaciju za art terapeuta završila u Litvi. Svoje znanje prenosi na radionicama u Zagrebu, Rijeci, a sve je više zainteresiranih i u zemljama u regiji.

Tehnika crtanja fraktala omogućava ljudima da postanu zdraviji i riješe svoje probleme u životu. Metoda pomaže ljudima koji su doživjeli traume ili su izloženi stresu, anksiozni su i depresivni. Tehnika crtanja fraktala daje odgovore na pitanja kako upoznati samog sebe, kako dobiti pristup informacijama skrivenima u podsvijesti, kako naučiti prepoznati svoje životne ciljeve i ostvariti svoja postignuća te kako se podignuti na novu razinu u razvoju.

Korekcija vlastitog unutarnjeg stanja

"Fraktali se crtaju na praznom listu papira, a sastoje se od jedne neprekinute linije. Prvi dijagnostički fraktal koji otkriva emocionalno, fizičko i mentalno stanje osobe crta se zatvorenih očiju oko jedne minute pod nadzorom terapeuta. Zatim se crtež boji, otprilike oko sat vremena i to se također radi zatvorenih očiju. Svaka boja i linija imaju svoje značenje kao i veličina fraktala u odnosu na list papira. Primjerice, ako je fraktal mali i smješten u jedan kut papira to znači da osoba ne ispunjava sve svoje potencijale. Nakon dijagnostičkog, rade se korekcijski fraktali koji se boje otvorenih očiju i to prema uputama terapeuta. Radi se ukupno 21 korekcijski fraktal i poželjno ih je raditi svakodnevno ili u razmaku od po nekoliko dana", objasnila je Martina Kosec.

Čarobni štapić s isporukom želja u roku od godinu dana

Polaznici terapeutu šalju svakih sedam crteža, nakon čega dobivaju nove upute u smislu koje boje ili crte da upotrebljavaju više ili manje. "Kada crtamo fraktale mi se koncentriramo na boju. Boja dopire do mozga kroz oči i ima terapeutski učinak. Svaka boja ima drugačije djelovanje. Za vrijeme crtanja korekcijskih fraktala koriste se terapeutske kombinacije boja. Uz njihovu pomoć osoba može napraviti korekciju vlastitog unutarnjeg stanja. Ali, budući da se radi o terapijskom djelovanju neke osobe mogu imati i fizičke reakcije poput povraćanja, prolazne glavobolje, dijareje, tuge ili poruka kroz snove. Kad se pojave takvi simptomi to je znak da je došlo do micanja unutarnjih blokada i da se događa unutarnje čišćenje. Nakon crtanja odmah se primijete neke promjene poput povećanja energije, smanjuje se stres, povećava se kreativnost. Svima kažem da ovo nije čarobni štapić i da ne očekuju čuda odmah, ali unutar godinu dana primijetit će poboljšanja na svim životnim područjima", objasnila je Martina Kosec.

Značenje boja

Budući da se boje biraju zatvorenih očiju u dijagnostičkom crtežu kako bi se isključila bilo kava mogućnost manipulacije, odnosno uzimanje boja prema osobnim preferencijama dobije se objektivan prikaz unutarnjeg stanja. Odabir boja daje informacije o vitalnoj energiji, duhovnom putu, obrazovanju, odnosima, zdravlju i ostalim aspektima života. "Primjerice, žuta boja je boja obrazovanja , informacije i komunikacije, a na mom prvom dijagnostičkom crtežu je uopće nije bilo, što ne znači da nisam obrazovana, nego da se više oslanjam na intuiciju nego na informacije izvana. Zato nije dobro da osoba sama tumači što znače boje u njenom crtežu na osnovu nekog svog općeg znanja o značenju boja. One se kad je crtanje fraktala u pitanju tumače u odnosu na cjelinu. Svaka boja ima specifičnu vibraciju koju oko opaža i na temelju opaženog šalje u hipotalamus, da bi se potom prenijela po cijelom organizmu. Fraktal je energetski crtež čije vibracije prodiru u tijelo, misli i osjećaje i tako balansiraju naš život", objasnila je Martina Kosec.

Osim dijagnostičkih i korekcijskih postoje još i :

  • Grupni fraktali – crtaju se u paru u svrhu poboljšanja odnosa
  • Fraktali u svrhu ispunjenja želja – crtaju se ako želimo raditi na određenom problemu
  • Umjetnički fraktali – crtaju se iz same potrebe za umjetničkim izražavanjem

Analiza fraktala

Analize koje slijede dala je Martina Kosec uz napomenu da se radi o natuknicama, a ne o dubljoj analizi:

Crtež br. 1:

Radi se o toploj i dragoj osobi, uravnoteženog karaktera, orijentiranoj na druge ljude. Mali crtež ukazuje da osoba koja ga je crtala ne živi svoj puni potencijal Ima još neotkrivenih talenata i neiskorištenih sposobnosti. Prostor u kojem se ona kreće (njezin životni prostor) nudi mnogo mogućnosti koje ona nije u stanju primiti jer se zatvorila u sebe. Zbog neiskorištenih sposobnosti i mogućnosti stvara se napetost koja na momente i blokira. Ta napetost "pojela" je zadovoljstvo i radost. Vidimo blagu orijentiranost crteža na lijevu stranu što ukazuje da osoba mislima živi u prošlosti. Nedostaje joj vizija budućnosti. Čak kad pomisli na budućnost osjeća strah koji je blokira. Treba obratiti pozornost na svoje zdravlje.

Crtež br. 2

Već nakon nekoliko fraktala crtanih po uputama za korekciju osoba je uspjela povećati formu crteža. Osoba se polako pravilno smješta u svom životnom prostoru. Samim time se i osoba širi, otkriva svoje talente, razvija kreativnost. Osoba počinje živjeti svoj potencijal. Razigrana kontura i raznovrsne linije utječu na razvoj kreativnosti i fleksibilnosti.

Crtež br. 3

Pri kraju crtanja ciklusa uočavamo promjenu u veličini crteža. Crtež se još povećao. Mogli bismo reći da je ovo pravilno pozicioniranje unutar formata papira, odnosno pravilo pozicioniranje osobe u vlastitom životu. Linije su raznovrsne. Kreću se u svim smjerovima. Osjeća se gipkost u crtežu što će proizvesti i gipkost u načinu razmišljanja. Na crtežu su se pojavila i mala polja što ukazuje da se osoba okreće i prema unutra, prema sebi. Stvara unutarnji cilj. Spremna je primiti i nove stvari. Unijela je nove boje u svoj život, nove nijanse, zbog čega joj život postaje puniji, bogatiji. Što više imamo nijansi u crtežu, to više imamo nijansi u životu. Život nam postaje kontrastan, a ne bezličan.

Pročitaj kako uz pomoć šamanskog plesa možeš ostvariti svoje ciljeve.

Posjeti missZDRAVA.hr