Cinkovim oksidom ukloni akne na leđima

Ljeto je i želiš nositi otvorene majice, a imaš problema s prištićima i aknama na leđima? Doznaj kako spriječiti njihov nastanak i kako ih se najučinkovitije riješiti. Savjete ti donose kozmetologinja mr. ph. Seka Zebić i dermatologinja dr. Maja Ceković 
Vidi originalni članak

Znojenje pospješuje nastanak akni

Seka Zebić kaže kako su akne jedan od najčešćih problema kože te nastaju uslijed začepljenja žlijezda lojnica koje se napune masnom supstancom koju stvaraju same žlijezde. "Na povećanu proizvodnju sebuma utječe više čimbenika kao što su hormonalne promjene koje se kod žena javljaju prije menstruacije i u trudnoći, nakupljanje bakterija u koži, neke vrste lijekova, izloženost velikom stresu, a prema nekim stručnjacima utječe i nasljedni faktor." Prištići i akne na leđima pojačano se javljaju tijekom ljeta, a kozmetologinja objašnjava zašto je to tako: "Usred pojačanog znojenja ljeti, infekcije brže i lakše nastaju jer je lučenje žlijezda lojnica ubrzano."

Cinkom protiv akni

Maja Ceković navodi kako je adekvatna njega tijekom ljetnih vrućina izuzetno važna te se nakon svakog jačeg znojenja ili tjelesne aktivnosti trebamo istuširati kako se kanali u lojnim žlijezdama ne bi začepili. ''Poslije svake aktivnosti koja je uzrokovala pojačano znojenje trebamo se istuširati, a nakon toga područje na kojem su akne i prištići treba tretirati keratolitičkim preparatima jer oni otvaraju žlijezde lojnice te smanjuju šanse za stvaranje upala.''

Kako bi spriječili nastanak akni na leđima, važno je redovito njegovati kožu, a Seka Zebić navodi kako su kvalitetni proizvodi izuzetno važni za njegu kože koja je sklona aknama. Takvi proizvodi moraju sadržavati sastojke poput salicilne kiseline, cinkova oksida, gline koja matira i čisti kožu, vitamina, minerala, algi koje reguliraju rad žlijezda lojnica te glikolne kiseline koja ubrzano regenerira stanice i izbacuje upalni proces na površinu kože.

Važnost higijene

Maja Ceković rekla je kako je potrebna adekvatna antibiotska terapija za tretiranje područja sklonim aknama, ali antibiotski preparati mogu se koristiti samo navečer jer se nakon njih nije poželjno izlagati suncu. Kozmetologinja mr. ph. Seka Zebić dala je nekoliko savjeta kako prevenirati nastanak akni na leđima: 'Proizvodi koji su ciljano namijenjeni liječenju akni moraju se redovito upotrebljavati ujutro i navečer. Higijena je također izuzetno važna u prevenciji akni te se odjeća i posteljina trebaju često mijenjati. Istiskivanje akni i prištića treba prepustiti stručnoj osobi koja će ih nakon toga dezinficirati i na njih djelovati tretmanom koji smanjuje upalni proces i brzo regenerira zdrave stanice', objašnjava kozmetologinja.

Seka Zebić navodi kako se tretmani protiv akni koji se rade u kozmetičkim salonima, sastoje od kombinacije laserskog liječenja i mehaničkog čišćenja s proizvodima za kožu sklonu aknama. Laser se primjenjuje dva puta tjedno, a nakon njega slijedi mehaničko čišćenje te adekvatna maska. Između ta dva tretmana, koža se tretira glikolnom kiselinom ili svjetlosnom terapijom. Laser koji radi na principu infracrvenog svjetla, daje imunitet stanicama i pojačava dubinsku apsorpciju proizvoda u kožu te regenerira zdrave stanice i djeluje na suzbijanje bakterija.

Zašto nakon sunčanja nastaju akne doznaj ovdje.

Posjeti missZDRAVA.hr