Tretiranje akni s 30, 40 i 50 godina
Akne između 25. i 30. godine
Najbolje bi bilo da svakodnevno koristiš sredstvo za umivanje i hidratantnu kremu na bazi salicilne kiseline. Ona prodire duboko u pore, otklanja odumrle stanice kože i razgrađuje višak sebuma koji uzrokuje prištiće. Noću tretiraj akne ciljanim preparatima s benzoil peroksidom, snažnim borcem protiv bakterija koje izazivaju nepravilnosti.
Akne u tridesetima
Stres i nezdrava prehrana dovest će do nastanka akni, baš kao i hormoni u trudnoći koji stimuliraju lučenje sebuma. Ali moćna kombinacija benzoil peroksida i salicilne kiseline, koja je učinkovito uklanjala akne u dvadesetima, sada može izazvati iritacije na tvojoj koži koja s godinama postaje sve više suha. Koristi lagane hidratantne kreme koje ne zatvaraju pore i po potrebi prištiće pojedinačno namaži kremom s benzoil peroksidom i lipohidroksilnom kiselinom koja radi eksfolijaciju.
Akne u četrdesetima
Ulaskom u perimenopauzu, razina estrogena opada, dok razina testosterona ostaje ista. Hormonski disbalans potiče lučenje sebuma i nastanak akni. Međutim, tvoja koža je sve više suha, pa postupno izbacuj kreme i gelove za umivanje na bazi benzoil peroksida i salicilne kiseline. Navečer koristi preparate s retinolom, sastojkom koji potiče regeneraciju kože. Ako ti se pojave akne, saniraj ih proizvodom na bazi sumpora, koji zrela koža bolje podnosi.
Akne u pedesetima
Ako i dalje primjećuješ prištiće, najbolje bi bilo da posjetiš dermatologa. Žene koje se u ovim godinama žale na akne često zapravo imaju rozaceju. Ako je to i tvoj slučaj, zamijeni uobičajene preparate za čišćenje lica nježnijim formulama, poput onih na bazi soje, koji će ublažiti upale izazvane rozacejom.
Doznaj zašto uvijek imaš prišt na istom mjestu.