Je li tvoja vagina dovoljno kisela i što učiniti ako nije?
Laktobacili povećavaju kiselost rodnice
Žene u reproduktivnoj dobi često se žale na bakterijsku vaginozu koja se može prepoznati po simptomima kao što su svrbež, peckanje i pojačan iscjedak neugodna mirisa. Rodnicu nastanjuju različite bakterijske vrste, no prevladavaju laktobacili. Laktobacili su prijatelji rodnice zbog toga što svojim rastom onemogućuju razmnožavanje štetnih bakterija. Laktobacili proizvode mliječnu kiselinu koja povećava kiselost rodnice. Kiseli okoliš u kojem je pH nizak nepovoljan je za razmnožavanje štetnih bakterija.
Beneficije joge za seksualni život žene
Međutim, u nekom trenutku u ženinu životu dođe do prekomjernog umnožavanja štetnih bakterija koje uspiju potisnuti korisne laktobacile. Što je manji broj laktobacila, manje se mliječne kiseline proizvodi pa pH rodnice raste. Visoki pH i promijenjena vaginalna mikroflora može biti jedan od čimbenika rizika za obolijevanje od spolno prenosivih bolesti, tijekom trudnoće može biti uzrokom pobačaja i prijevremenog poroda, a može uzrokovati i upalne bolesti zdjelice.
75 posto žena bar jednom u životu ima Candidu
Jedino seks aktivira sve mišiće u tijelu
Iako gljivice prirodno žive u našem probavnom i reproduktivnom sustavu, one isto tako mogu postati oportunistički patogeni i napasti te sustave. Candida albicans pogađa otprilike 75 posto žena barem jedanput tijekom reproduktivnih godina. Uzrok je sličan kao i kod bakterijske vaginoze, a radi se o poremećenoj ravnoteži mikroflore i rasta pH vrijednosti rodnice.
Hrana visokog GI povećava rizik od kandidijaze
Što je uzrok bakterijske vaginoze i gljivičnih infekcija nije sasvim jasno. To može biti radi seksualne aktivnosti, međutim uzrok može biti i primjerice stres, loša intimna higijena, različite bolesti ili hormonalne promjene. Postoje dokazi kako i prehrana može utjecati na rizik od infekcija. Nekoliko je istraživanja otkrilo kako se vaginalne infekcije češće javljaju kod osoba koje imaju loš nutritivni status odnosno ne unose dovoljno vitamina A, C, E i D te beta-karotena, ali i folata i kalcija. Također je primijećeno kako žene koje unose više kalorija nego što im je potrebno i kojima je prehrana bogata mastima imaju veći rizik od bakterijskih infekcija.
I hranu visokog glikemijskog indeksa možemo staviti na popis čimbenika koji povećavaju rizik od razvoja bakterijske vaginoze i kandidijaze. Naime, jedemo li često hranu koja naglo podiže šećer u krvi, izlažemo svoj organizam oksidativnom stresu i štetimo svom imunitetu. Stoga, posredno je moguće i da prekomjernim unosom šećera saharoze, bijelog brašna i riže povećavamo rizik od bakterijske vaginoze i kandidijaze.
Pomažu li probiotički jogurti?
Iako za to nema čvrstih dokaza, smatra se kako prehrana s niskim udjelom šećera može pomoći u rješavanju vaginalnih infekcija poglavito gljivičnih. Također, namirnice koje se također nalaze na popisu manje poželjnih su mlijeko te hrana s visokim sadržajem kvasaca poput sira, kikirikija, alkohola. Anti-kandida dijeta zabranjuje unos alkohola, šećera i kvasaca te procesirane hrane. Alternativne terapije preporučuju unos "dobrih" bakterija, međutim dokazi da unos jogurta s probiotičkim kulturama pomaže u obrani od infekcija su kontradiktorni.
Iako znanost nije sasvim naklonjena probioticima, tradicija je pokazala kako su Lactobacillus acidophilus i bifidobacterium korisne bakterije koje pomažu održavanju pravilnog vaginalnog pH, stoga se oboružaj fermentiranim mliječnim proizvodima poput jogurta, acidofila, kefira i drugih. Za zdravlje vagine poželjno je uključiti začine poput kurkume, čilija, cimeta i origana, kao i povrće poput luka, češnjaka za koje se vjeruje da djeluju protiv bakterija i gljivica. Ključno je i opskrbiti organizam obiljem vode jer je tijelu puno lakše nositi se s poteškoćama kad je pravilno hidrirano.