Gusta juha od maruna s lisičarkama

Nemoj imati "predrasude" da od kestena i maruna možeš raditi samo kolače. Od njih možeš raditi juhe, umake, nadjeve, priloge pa čak i njoke. Isprobaj recept za gustu juhu od kestena i slanutka s lisičarkama koji ti otkriva ljubiteljica dobre hrane i vina Marinela Prodan
Vidi originalni članak

Gušti u marunu

Obožavam miris maruna - pečenih, kuhanih, u kolačima... Ali u zadnje vrijeme osobito me iznenađuju slana jela od kestena. Nemoj imati "predrasude" da od kestena možeš raditi samo kolače i da oni nisu dobri ako nisu slatki. Od njih možeš raditi juhe, umake, nadjeve, priloge pa čak i paštu (tjesteninu) i njoke.

Kada sam prvi puta probala napraviti juhu od maruna oduševila sam bogatim, ali nježnim ukusom. Mogu ju jesti i djeca, ali naravno bez dodatka gljiva. Moj maleni ima godinu i pol i jako mu se sviđa - pojeo je punu šalicu juhe svaki puta kad sam je skuhala.

Ovih se dana već može naći poprilično kestena na našoj placi. Ali meni nekako uvijek zapne oko za marune. Marun je veći i svjetlije i sjajnije ljuske od običnog kestena. Lakše se odvaja od ljuske i slađi je od običnog kestena. Raste najviše u okolici Lovrana, Mošćeničke drage, na obroncima Učke. Na žalost, kad kupuješ marune na placi često se zna dogoditi da ih miješaju s običnim kestenima, stoga pripazi što kupuješ! I još k tome ti naplate masno! Kila maruna je u prosjeku 25 kuna. Ako već kupuješ kestene onda ih bar plati manje…

Sastojci za 4 osobe

  • 500 g maruna ili kestena
  • 100 g suhog slanutka
  • 1 mala glavica luka
  • 3 češnja češnjaka
  • 2 grančice timijana
  • 300 g gljiva lisičarki
  • peršin
  • maslinovo ulje
  • sol, papar

Čitaj dalje i saznaj kako od ovih sastojaka s guštom pripremiti juhu!

Priprema s guštom

  1. Ostavi slanutak da se namoči nekoliko sati. Skuhaj marune ili kestene. Kad su kuhani, za cca 40-ak minuta, ocijedi ih, ostavi da se malo ohlade te ih oguli od kore. (Znam da će ti prvo pasti na pamet kako je naporno i sporo čistiti kestene. No vjeruj mi vrijedi i to ne samo za kolače. Ako nemaš vremena možeš to učiniti večer prije - skuhaš umjesto pola kile kestena još jedno dvije kile i daš mužu i djeci da čiste skupa s tobom. Usput naravno poneki i pojedete, a ostalo što ne bude za juhu, bit će za kolače.)
  2. Slanutak skuhaj tako da dodaš dvostruko više vode u lonac nego što ima slanutka te dodate malo soli. Dok čekaš da se skuha slanutak možeš pripremiti sve ostalo.
  3. Oguli jedan češanj češnjaka i luk te nasjeckaj na sitne kockice. Očistii gljive i izreži na komadiće debljine cca 1 cm po dužini. Kad je slanutak kuhan ocijedi ga. (Ako želite možete kupiti i kuhani slanutak u staklenci, ali pročitajte uputsva – pakovanje bi osim slanutka trebalo sadržavati samo vodu i sol, bez konzervansa!)
  4. Sitno iskosaj peršin. Na dvije žlice maslinovog ulja poprži kratko luk i češanj češnjaka. Skini s vatre i dodaj u mikser zajedno s oguljenim kestenima, slanutkom i 6 deci vode. Miksaj dok ne dobiješ kompaktnu smjesu.
  5. Vrati u padelu (lonac) i dodaj timijan, te sol i papar po želji. Kuhaj na laganoj vatri pet minuta miješajući drvenom kuhačom. Ako ti se juha učini previše gusta možeš dodati još malo vode.
  6. U međuvremenu na 3 žlice maslinovog ulja poprži kratko 2 češnja češnjaka izrezanog na listiće. Dodaj lisičarke, malo soli i papra i prijajte 10 minuta. Povremeno promiješaj.
  7. Juhu serviraj u tanjure. U sredinu stavi po 1 žlicu pirjanih lisičarki i malo peršina te dodaj malo maslinovog ulja.

Zdravo guštaj!

Tvoja Marinela

Posjeti missZDRAVA.hr