5 prednosti žvakanja žvakaćih guma i 7 nedostataka
Pozitivne strane
Smanjuju anksioznost - mala studija provedena na 50 ispitanika pokazala je da su odrasle osobe koje su dva puta dnevno žvakale žvakaću gumu tijekom dva tjedna bile manje anksiozne u odnosu na kontrolnu skupinu. Druga studija pokazala je da žvakanje žvakaćih guma smanjuje i razinu hormona kortizola. Ali, svi ti pozitivni učinci ne traju dugo te su ispitanici nakon četiri tjedna ponovno bili jednako anksiozni kao i na početku istraživanje. Može se izvući zaključak da žvakanje žvakaćih guma trenutno može ublažiti stres.
Povećava razinu serotonina u mozgu - serotonin je neurotransmiter koji regulira funkcije poput finih mišićnih kontrakcija, regulira temperaturu, apetit, osjećaj boli. Tako da se može zaključiti da žvakanje žvakaće gume može doprinijeti blagom smanjenju boli.
Povećava kognitivne sposobnosti - u istoj studiji u kojoj je zaključeno da žvakanje može smanjiti anksioznost primijećeno je i da poboljšava kognitivne sposobnosti. Znanstvenici još uvijek istražuju tu vezu, ali su zaključili da je to zbog većeg dovoda kisika u mozak uslijed žvakanja, ali i zato što žvakanje potiče otpuštanje inzulina (jer žvakanje nagovještava unos hrane), pa mozak apsorbira više glukoze.
Stimulira živac vagus - jedna od tajni koja se odnosi na kontrolu našeg imuniteta pojavljuje se u obliku živca vagusa. Živac vagus predstavlja prvoklasnu komunikacijsku vezu između mozga i probavnog sustava. Kada se vagus aktivira žvakanjem dolazi do izlučivanja probavnih enzima što je korisno za zdravlje. Jedan je studija čak pokazala da žvakanje žvakaćih guma može pomoći ženama nakon carskog reza da vrate funkciju crijeva u normalu.
Negativne strane
Ne pomažu u mršavljenju - iako se čini da bi žvakanje nečega niskokaloričnog poput žvakaćih guma moglo smanjiti žudnju za hranom i prejedanje ne postoje dokazi za to.
Sadrže potencijalno toksične sastojke - žvakaće gume sadrže dosta sumnjivih sastojaka (to se odnosi i na organske žvakaće), a neki od uobičajenih sastojaka su: gumena baza - sadrži mješavinu 46 različitih kemikalija, a te tvari mogu biti i prirodnog podrijetla poput smole, pčelinjeg voska ili kemikalije na osnovi nafte. Zatim umjetni antioksidanti kao što je BHT (butilirani hidroksitoluen) koji se dovodi u vezu s rizicima od raka, astme i problemima ponašanja kod djece. Zatim kukuruzni škrob koji može biti genetski modificiran, titan dioksid koji se koristi za održavanje intenzivne bijele boje. Umjetne boje za hranu te umjetni zaslađivači poput aspartama.
Umjetna sladila poigravaju se s metabolizmom - umjetni zaslađivači poput aspartama i acesulfama K koriste se kako bi žvakaća guma ostala slađa dulje od nekoliko minuta. Ali čak i umjetni slatki okus može potaknuti lučenje inzulina što može pogoršati otpornost na inzulin. Osim toga, umjetni zaslađivači općenito su toksični za dobre bakterije u crijevima.
Dovode do gutanja viška zraka - žvakanje žvakaćih guma može dovesti do gutanja viška zraka što može uzrokovati bolove u trbuhu i nadutost.
Mogu doprinijeti poremećajima spavanja - istraživanja su pokazala da guma za žvakanje povećava budnost, što je dobro tijekom dana, ali ne i noću
Uzrokuju probleme s čeljustima - ljudska čeljust nije predviđena za stalno žvakanje pa ako netko pretjeruje sa žvakanjem žvakaće gume može imati prejake čeljusne mišiće. Također, ako žvače samo na jednoj strani može doći do neuravnoteženog razvoja mišića na lijevoj i desnoj strani lica. Može doći do temporomandibularnog poremećaja što podrazumijeva stanje koje dovodi do disfunkcije čeljusnog zgloba ili bolova u području čeljusti i lica te glavobolja.
Nisu biorazgradive - 80 do 90 % žvakaćih guma na tržištu nisu biorazgradive i mogu predstavljati prijetnju za okoliš. Žvakaća guma je toliko umjetna da ju kukci ne jedu, a ptice i ribe mogu ugušiti, ako je pokušaju pojesti.
Izvor: Wellness Mama