Uhvati ritam capoeire
Legenda o capoeiri
Postoje brojne legende o capoeiri - brazilskoj borilačkoj vještini koja je nastala za vrijeme kolonijalnog perioda u Brazilu. Jedna legenda kaže da su je razvili afrički robovi u težnji za slobodom. Ima jake afričke korijene, koji se manifestiraju kroz muziku, pokrete i simboliku u samoj igri.
O ovom neobičnoj plesnoj igri koja korijene vuče iz Rio de Janeira popričali smo s trenericom Tenom Kostanjšek koja nas je pozvala da ih posjetimo na jednom večernjem satu igre, glazbe, zabave, plesa i borbenih tehnika u prvom hrvatskom centru za capoeiru i afro brazilsku kulturu 'Capoeira Amazonas Centru' u Savskoj 166.
'Capoeira je u osnovi igra, tj. dijalog pokreta. Njom se mogu baviti svi, muškarci, žene, djeca od pete godine života, a gornje dobne granice zapravo nema. U sebi sadržava ples, glazbu, akrobatiku, borilačke vještine i svatko može u njoj pronaći nešto za sebe, dio u kojem će biti najbolji', objašnjava Tena.
Instrumenti određuju ritam
'Danas postoji više stilova capoeire, više vrsta igara, od onih koje su jako nisko podu do igara koje su jako visoke i u kojima prevladavaju skokovi, zračni elementi i visoki udarci. Berimbau, drveni instrument iz Brazila, koji izgledom podsjeća na luk određuje ritam igre koju ćemo igrati'.
Sat počinje zagrijavanjem kroz capoeira pokrete. Capoeira se izvodi u krugu koji se naziva ''roda'', a oni koji ne igraju, pjevaju, plješću ili sviraju brazilske instrumente Pandeiro, Atabaque, Agogo i Berimbau.
'Capoeira je odličan način za razvijanje ritma kod djece. Svi dođu i misle kako nemaju ritma, ali ritam je nešto što se razvija. Na početku učimo pljeskati u ritmu, nakon toga slijedi pjevanje refrena, a s vremenom se ritam razvija kako treninzi napreduju. Ona je zapravo svojevrsni ritual modernog doba'.
Svaku 1. nedjelju u mjesecu, u sklopu redovnog programa održava se otvorena roda za sve capoeiriste i ostale koji žele osjetiti ritam i atmosferu capoeire.
Osim capoeire u Capoeira Amazonas Centru možeš učiti sambu, svirati brazilske instrumente, ići na tečajeve zumbe ili akrobatike. Podružnice centra nalaze se i u Vodicama, Splitu i Rovinju.
Kontakt: 098/ 224 834
e-mail: info@amazonas.hr
Više info: www. amazonas.hr
Zaljubljenici u u capoeiru
Sanja (22) i Vedrana (21) su nam ispričale zašto vole capoeiru.
'Sviđa mi se energija na treninzima, svi smo kao velika obitelj. Ne natječeš se da budeš prvi, već si sam sebi konkurencija i tako primjećuješ vlastiti napredak'.
'Capoeirom vježbamo tijelo i dušu, a mogu je usporediti s učenjem novog jezika, koji učimo riječ po riječ', ispričala je Sanja.
'Tijekom treninga ispušem svu negativnu energiju iz tijela, a sviđa mi se jer predstavlja dio kulture u Brazilu', objasnila je Vedrana.
A što kažu dečki?
Dario (17) se bavi capoeirom već godinu i pol i preporučuje je svim dečkima zbog razvijanja mišića na cijelom tijelu.
'Capoeira je vježba, ritam, ples i glazba i druženje u jednom. Preporučam je svim dečkima jer lijepo razvija tijelo', objasnio je Dario.
Dominik (17) se nakon treninga osjeća razgibano, a najviše mu se sviđaju muzika i pokreti koji prate igru.
'Capoeira razvija i razgibava cijelo tijelo, i preporučam je svima', kaže Dominik.
Saznaj koliko je vježbanja dnevno potrebno za vitku liniju...
Prednosti
- capoeira ujedinjuje aerobni i anaerobni trening
- razvija cijelo tijelo jer rade sve mišićne skupine
- uče se elementi borilačkih vještina
- razvija ritam i muzikalnost
- uči se sviranje brazilskih instrumenata
- upoznaje se afro-brazilska kultura
- poboljšava fizičku kondiciju
- troši kalorije
- jača samopouzdanje
- izrazito je društvena aktivnost