Znaš li što je sedmi resurs i kako se može iskoristiti?
Dvojaka misija
- Reći svjetskim liderima da je recikliranje previše važno da ne bude globalno pitanje i da je hitno potreban zajednički pristup recikliranju.
- Zamoliti ljude širom planeta da razmišljaju o resursima, a ne o otpadu dok se to ne dogodi nećemo znati dovoljno cijeniti recikliranu robu.
Činjenica je da recikliranje (bilo industrijsko ili kod kuće) svake godine štedi više emisija CO2 od onih koje stvara cijela zrakoplovna industrija, a istodobno štiti vrijedne prirodne resurse Zemlje. Samo to nama svima može biti poticaj da recikliramo i kupujemo reciklirano.
Uvođenje sedmog resursa
Svjetski dan recikliranja održavat će se 18. ožujka svake godine. To će biti dan tijekom kojeg će se pozivati pojedinci, zajednice, vlade i tvrtke diljem svijeta, kako bi se na recikliranja gledalo kao na resurs, a ne na otpad.
Bez recikliranja, svi naši rabljeni i odbačeni hladnjaci, plastične boce, kutije za pakiranje, automobili, mobiteli i papirnate čaše pridonijet će rastućim planinama od otpada, koje se ili spaljuju ili šalju na odlagalište i nikad se više neće koristiti. Bez recikliranja, nema drugog izbora nego nastaviti izrabljivati prirodne resurse.
Global Recycling Foundation UN-ovim organizacijama, ekološkim aktivistima i svjetskim liderima 2018. godine poslao je Sedmi manifest resursa koji možeš pročitati ovdje.
Nakon uspješnog pokretanja Svjetskog dana recikliranja 2018. godine, Global Recycling Foundation objavio je temu 2019. godine "Recikliranje za budućnost".
Svjetski dan recikliranja usredotočit će se na snagu mladih, obrazovanje i inovacije u osiguravanju svjetlije budućnosti za planet. Svi ljudi širom svijeta pozvani su da daju svoju podršku recikliranju.