Vanjski nametnici koji vrebaju tvog ljubimca i kako ga zaštititi
Autor: missMIND
shutterstockPsi neizmjerno uživaju u vanjskim aktivnostima, ali na njih vrebaju krpelji, buhe i drugi nametnici od kojih ih treba adekvatno zaštititi
U nekom trenutku u životu mnogi kućni ljubimci osjećaju nelagodu uzrokovanu vanjskim parazitima kao što su buhe i krpelji na koži ili u ušima. Ovi paraziti mogu biti izuzetno iritantni za kućne ljubimce i uzrokovati im ozbiljne probleme s kožom ili čak prenijeti bolest
Suvremeni veterinarski lijekovi i pomagala poput zaštitnih ogrlica, ampula, sprejeva i tableta ljubimcima i njihovim vlasnicima značajno olakšavaju život. Osim što ćeš svog ljubimca cijepiti, nabaviti mu zaštitnu ogrlicu ili koristiti sprejeve ili ampule, svakodnevno poduzmi i sljedeće korake:
održavaj dekice za kućne ljubimce čistima
redovito čisti i mijenjaj pijesak u mačjem WC-u
budi dosljedna u primjeni veterinarski odobrenih proizvoda za prevenciju parazita (ne preskači planiranu dozu)
očisti za svojim ljubimcem u vanjskim prostorima
potraži buhe, krpelje i abnormalnosti dlake svaki put kada njeguješ svog psa ili mačku ili kada se vratite kući iz područja gdje je vjerojatno veći broj nametnika
posavjetuj se s veterinarom, ako se tvoj čupavac pretjerano češe, liže ili uporno trese glavom ili češe uši.
Brzo liječenje parazita smanjit će nelagodu koju osjeća tvoj dlakavi prijatelj te će smanjiti šanse za eventualni prijenos bolesti. Uvijek pažljivo slijedi upute na deklaraciji kada koristiš sredstva za zaštitu od buha i krpelja, a budi posebno oprezna pri primjeni tih sredstava na mačke jer su mačke jako osjetljive na te proizvode. Nikada nemoj koristiti proizvod koji nije odobren za mačke jer bi ishod mogao biti smrtonosan.
Najčešći vanjski nametnici koji zagorčavaju pseće i mačje živote
Maja Črnjević dr. med. vet. objasnila je koji potencijalni nametnici vrebaju krzno tvog psa ili mačke i kako ih zaštititi.
Buhe su aktivne tijekom cijele godine, budući da su im i naši domovi potencijalno stanište. Osim što su gnjavaža za naše ljubimce, mogu kod nekih pasa i mačaka uzrokovati i alergijsku upalu kože te biti posrednici u prijenosu nekih trakavica (kojima se mogu zaraziti i ljudi).
Krpelji su prije klimatskih promjena imali razdoblje u godini kad su mirovali. Na žalost, to već godinama nije tako i krpelji su aktivni tijekom cijele godine. Postoji nekoliko vrsta krpelja značajnih za naše ljubimce koje nalazimo na području Hrvatske. Neki od njih biraju vlažna i tamnija mjesta (šume, grmlja) dok drugi biraju okoliš koji je suh. Krpelji mogu biti prijenosnici uzročnika nekih iznimno opasnih i potencijalno smrtonosnih bolesti ljubimaca poput piroplazmoze, anaplazmoze, erlihioze i borelioze. Krpelji mogu prenijeti uzročnike nekih bolesti koje su opasne i za ljude (borelioza, krpeljni meningoencefalitis).
Leteći insekti (komarci, papatači). Postoji nekoliko vrsta bitnih za naše ljubimce s obzirom na uzročnike bolesti koje im mogu prenijeti. Komarci mogu prenijeti ličinke srčanog i potkožnog crva koji nakon toga prelazi u odrasli oblik i uzrokuje probleme opasne po život psa. S druge strane, papatači (sitni kukci slični komarcima uobičajeni za područja srednje i južne Dalmacije) su prijenosnici lišmanioze koju uzrokuje lišmanija. Lišmanioza je teška i gotovo neizlječiva bolest pasa, a od nje mogu oboljeti i ljudi. Zbog blagih zima, leteći insekti se ranije pojavljuju i dulje ostaju s nama.
Ako želiš saznati više o svijetu kućnih ljubimaca te pronaći korisne savjete o zdravlju, prehrani, brizi i njezi, potraži savjete veterinarke Maje Črnjević na YouTube kanalu ZOOCITY-a.
Najbolji način za zaštitu ljubimca od nametnika
Koji preparat za zaštitu ljubimca od nametnika odabrati ovisi o njegovoj dobi, težini i svakodnevnim navikama. Kemijska sredstva djeluju tako da ubijaju ili odbijaju nametnike i dolaze u obliku ampula, sprejeva i ogrlica. Uz kemijska sredstva mogu se koristiti i ona na biljnoj bazi u obliku ampula, ogrlica, sprejeva, pjena ili prašaka.Biljna sredstva za zaštitu od nametnika djeluju isključivo tako da odbijaju vanjske parazite. Ako buha ili krpelj ipak dospiju na ljubimca, u takvom biljnom preparatu nema ništa što bi ih ubilo pa zato sami po sebi najčešće nisu dovoljna zaštita.
Da je prevencija najbolji lijek slaže se i veterinarka Maja i preporučuje kako spriječiti ugriz krpelja, komarca, papatača:"Antiparazitske ogrlice protiv vanjskih nametnika pružaju zaštitu duže vrijeme, bez obzira na kojem području živimo i gdje putujemo.Scalibor ogrlicaje jedina ogrlica na našem tržištu koja pruža zaštitu od papatača tijekom 12 mjeseci".
bolesti koje uzrokuju i prenose buhe tijekom četiri mjeseca
ugriza krpelja i bolesti koje oni prenose tijekom šest mjeseci
ugriza i bolesti koje prenose komarci tijekom šest mjeseci
ugriza papatača i bolesti koje prenose tijekom 12 mjeseci
Scalibor ogrlicanema miris i ne gubi djelotvornost ako se smoči – vodootporna je. Kako bi ogrlica što duže trajala treba je održavati čistom. Nakon aktivnosti koje uprljaju ljubimčevu dlaku ogrlicu je potrebno prebrisati čistom krpom jer debeli sloj prašine ili blata na ogrlici sprječava direktan kontakt ogrlice s kožom psa pa ni ogrlica ne djeluje kako treba.
ZOOCITY ti nudi kvalitetne proizvode po povoljnim cijenama za zdravog i sretnog ljubimca. Naši djelatnici dočekat će tebe i tvog ljubimca s veseljem i mnoštvom stručnih savjeta.