Suho voće i češeri umjesto kuglica
Od ukrašavanja do darova, blagdani ne bi trebali značiti odustajanje od ekološki svjesnog ponašanja. Božićna oprema usklađena s okolišem tvom će domu dati toplinu prirode, čuvajući usput tu istu prirodu. Budi kreativna, uključi obitelj, probudi duh zajedništva i možda uspiješ pokrenuti novu i hvalevrijednu tradiciju. U nastavku ti predstavljamo šest jednostavnih ideja i savjeta kako da ovaj Božić (i iduće) učiniš prijateljski nastrojenim prema okolišu.
Može i prirodno drvce
Postoje razna mišljenja o tome je li kupovanje prirodnog drvca ekološki prihvatljivo ili ne. Većina božićnih drvaca koji se prodaju, uzgojeni su na farmama sa svrhom prodaje za Božić, tako da se ne narušava prirodna ravnoteža. Nakon blagdana odnesi drvce u reciklažno dvorište. Za ukrašavanje bi mogla koristiti jestive ukrase umjesto plastičnih i time smanjiti proizvodnju smeća, jer svaki plastični ukras ionako na kraju završi u smeću.
Čokolada kao inspiracija
Čokoladni snjegović, medvjedić ili zvijezda puno su ljepši ukras od bilo koje plastike, a neosporno je i da su ukusniji. Pokušaj sama napraviti jestive ukrase, primjerice od tijesta za medenjake. Zatvoren ili otvoren, bojan i prirodan, s mašnom ili bez, češer je jedan od najljepših ukrasa. Uz češer, možeš koristiti srebrno ili zlatno obojane grančice ili bršljan kao dekoraciju za cijelu kuću. Na bor postavi i suho voće - citruse i jabuke, lješnjake i bademe s cimetom, čime ćeš dobiti bogatstvo boja i primjesu organskog u svom domu.
Recikliraj
Mašta, škare, akrilna boja, kist i plastična boca dovoljni su da učiniš svoj bor originalnim i posebnim. A uz malo snalažljivosti možeš "reciklirati" prošlogodišnje ukrase. Ako su ti dosadili, osvježi ih svjetlucavim detaljima i sprejevima, i eto ti novih ukrasa. Iako standardne žaruljice ne troše mnogo struje, ipak je bolje koristiti LED lampice koje dodatno štede energiju. Potraži čestitke tiskane na recikliranom papiru ili pošalji e- čestitku. Osim što su ekološke, e-čestitke su i besplatne.
Foto: Thinkstock