Pas na plaži: Znakovi sunčanice ili hipotermije i što poduzeti
Za većinu pasa trčanje po pijesku, uranjanje u more i vađenje loptice dok se bori s valovima 'recept' je za odličan dan. No, nekoliko je stvari na koje moraš pripaziti, a ovo su neke od njih:
Pronađi plažu prilagođenu psima i pridržavaj se pravila na njoj
Prije odlaska na plažu sa psom provjeri koje plaže to uopoće dopuštaju u mjestu gdje si odsjela. Nakon toga, važno je i da provjeriš koja su pravila ponašanja na njoj. Odnosno, da li je dopušteno da pas na plaži bude pušten i slobodan ili je potrebno da bude na uzici. Bez obzira na to, svakako sa sobom ponesi dovoljno dugačak povodac, pogotovo, ako tvoj pas ponekad ima problema s glasovnom kontrolom, prenosi Animal Planet.
Nikada ne ostavljaj psa bez nadzora
Čak se i najbolje obučeni pas ponekad može oglušiti na tvoju naredbu, pogotovo kada se nalazi u stanju euforije zbog lijepog vremena, sunca, mora i igre. Stoga, obrati posebnu pozornost na svoju okolinu i potencijalne situacije koje mogu uzrokovati da tvoj pas odluta ili odbije poslušati te.
Voli li tvoj pas uopće more i je li se već prije kupao?
Ako želiš dovesti svog psa na plažu, vjerojatno je to zato što znaš da ju on voli. Stoga, ako je ovo prvi put da tvoj pas ide na kupanje, pobrini se da ga u more uvedeš postepeno, njegovim tempom. Nemoj ga prisiljavati da odmah uđe u more i nemoj ga odmah voditi u preduboki dio za njega. Možda će se osjećati ugodnije, ako ti prva kreneš u more i pozoveš ga k sebi. Nadalje, ako si nervozna, sa sobom uvijek možeš ponijeti prsluk za pse.
Pazi na temperaturne ekstreme i hidrataciju
Ovisno o tome gdje se nalaziš, ljeto na plaži može donijeti dvije krajnosti: toplinu od sunca ili hladno more. Stoga, obrati pažnju na to kako se tvoj pas ponaša i reagira dok je s tobom tijekom dana, jer postoji mogućnost od toplotnoga udara ili hipotermije. Također, obavezno sa sobom ponesi manji prijenosni hladnjak u kojem ćeš moći imati vodu kako za sebe, tako i za njega. Ako to nije mogućnost, ponesi njegovu posudu za vodu i napuni ju u obližnjem kafiću ili baru.
Nadalje, kako bismo ti pomogli u hitnim slučajevima vezanima za pse i njihovo stanje na plaži, evo koji su znakovi toplotnog udara kod pasa:
- brzo disanje
- svijetlo crveni jezik
- gusta, ljepljiva slina
- slabost
- povraćanje
- proljev.
Ako misliš da tvoj pas ima toplotni udar dok ste zajedno na plaži, odmah poduzmi sljedeće korake:
- Pomakni kućnog ljubimca u hlad i postepeno mu snizi temperaturu tako da ćeš mu na cijelo tijelo lagano nanijeti osvježavajuću (ne ledenu) vodu.
- Na vrat ili prsa mu stavi hladni ručnik.
- Dopusti mu da popije manje količine hladne vode ili da liže kockice leda.
- Zatim ga odvedi veterinaru, prenosi Wellness, Pet, Food.
Neki od znakova hipotermije kod pasa su:
- letargija
- slabost
- drhtanje
- ukočenost mišića
- teškoće u disanju
- proširene zjenice.
Ako misliš da tvoj pas ima hipotermiju dok ste zajedno na plaži, odmah poduzmi sljedeće korake:
- Zamotaj psa u ručni kako bi ga sunce dodatno zagrijalo.
- Donesi mu neštov topliju ili svježu vodu, koju ćeš zagrijati malo na suncu kako bi mu i ona vratila nešto topline u tijelo.
- Ako pas još uvijek nije prestao drhtati, odvezi ga najbližem veterinaru.
Koliko god mi to jako željeli, psi nam nažalost ne mogu rečenicom izreći točno kada ih nešto boli i gdje. Stoga, prethodno navedeni popisi nisu sveobuhvatni i ako primijetiš nešto neobično u ponašanju kod svojega psa, odmah pokušaj provjeriti i saznati što se događa.
U regulaciji temperature pomoći će ti i bočica s raspršivačem u kojoj se treba nalaziti hladna voda kojom svojeg ljubimca možeš pošpricati. Također, s njegovih šapa svakako bi trebala isprati slanu vodu kako one se one ne bi isušile što može dovesti do pucanja jastučića. Također, ako plaža nema sjenovito područje i prirodni hlad, sa sobom obavezno ponesi zaštitu u vidu suncobrana.