Od 1. rujna zabranjuju se halogene žarulje
EU se odlučila za taj korak kako bi se smanjila proizvodnja CO2. Procijenili su kako je 2007. zbog neefikasne rasvjete u Uniji proizvedeno 45 milijuna tona CO2 i da će emisije samo rasti.
Klasična žarulja 95 posto svoje energije pretvara u nepotrebnu toplinu, a samo pet posto u svjetlo koje trebamo.
Kada se potroše sve zalihe klasičnih i halogenih žarulja ostat će samo štedne i LED žarulje koje su višestruko skuplje, ali traju mnogo duže. Halogene žarulje u prosijeku svijetle 2000 sati, a to bi se moglo usporediti s dvije godine ako se koristi tri sata na dan. Prosječna LED žarulja svijetli i 15 000 sati ili više od 13 godina, a neke traju čak i 30 godina.
Nenad Kurtović iz Splitskog potrošača usporedio je halogenu, štednu i LED žarulju koje daju otprilike isto svjetla i ispada da obična žarulja od 75 vata na mjesec potroši 18, 97 kuna struje, štedna 5, 44 kune, a LED 2, 27 kune. Dakle, tko ima LED žarulje za jednu će platiti sedam puta manje struje nego za halogenku i 3, 5 puta manje nego za štednu žarulju.
Takozvane štedne žarulje u sebi imaju štetnu živu i druge opasne spojeve, ali ne i LED žarulje. Iz resornog ministarstva gospodarstva odgovorili su i kako je njihova prednost i što se ne pregrijavaju i da deset puta brže postižu punu svjetlost u odnosu na klasičnu žarulju.