Novi Zeland planira posaditi milijardu stabala
Global Citizen ističe da će program igrati ključnu ulogu u naporima zemlje da ublaži klimatske promjene. Novi Zeland želi postati zemlja s nultom emisijom do 2050. godine.
Drveće se bori protiv klimatskih promjena povlačeći emisije stakleničkih plinova iz atmosfera. Ono također pomažu u zaštiti krajobraza od nekih ekstremnijih posljedica klimatskih promjena kao što su poplave i oluje. Uz to, ima mnoge druge prednosti kao što je čišćenje zraka, tla i vode, pružanje hrane i skloništa. Ministar šumarstva Shane Jones rekao je da će stabla pomoći u rehabilitaciji degradiranih okruženja, pomoći očuvanju divljih životinja te osigurati oko 1000 radnih mjesta.
Inicijativa uživa široku potporu, a vlada razmatra javno-privatna partnerstva koja bi osigurala bespovratna sredstva zemljoposjednicima za sadnju stabala na njihovim posjedima.
Pridružile se i druge zemlje
Ovakav sveobuhvatan pristup ekološkoj rehabilitaciji odvija se i u drugim dijelovima svijeta. Pakistanski premijer Imran Khan najavio je plan za sadnju 10 milijardi stabala, a Indija je poduprla slične ekološke projekte.
Iako su ovi napori nedvojbeno dobri za okoliš, ne bave s izravno klimatskim promjenama, glavnim svjetskim ekološkim izazovom. Kako bi to postigle, moraju drastično smanjiti emisije stakleničkih plinova.
Novi Zeland trenutno ima cilj smanjenje emisija u skladu s Pariškim sporazumom o klimi. Zemlja pokušava smanjiti razine emisija iz 2005. za 30% do 2030. godine.