Uz žlicu meda, mršavi i troši masti dok spavaš
Troši masti dok spavaš
S hibernacijskom dijetom svoj san možeš pretvoriti u stvarnost. Pokazat ćemo ti kako iskoristiti prva četiri sata sna, tzv. sporovalni san, da bi učinila upravo ono o čemu si sanjala. U prva četiri sata sna spavaš najdublje i tada je tvoj noćni sustav oporavka najzaposleniji. Svoje tijelo možeš nagovoriti da troši masti dok spavaš, tako da se probudiš ne samo mršavija i u boljoj formi, nego i zdravija.
Ako sve napraviš kako treba, pobrini se da tvoje tijelo upozna blagodati sporovalnog sna i iskoristi njegove prednosti, tada su veliki izgledi da: svi tvoji sustavi za oporavak funkcioniraju bolje, da se ubrza tvoj metabolizam i da brže troši masti, da se smanji lučenje hormona stresa i da bolje spavaš. Kad ublažiš stres, tvoje opće raspoloženje i mentalno stanje bit će daleko bolji. Osjećat ćeš se zdravija i sretnija.
Postavi sebi nekoliko pitanja:
Budiš li se redovito noću? Spavaš li nemirno? Znojiš li se noću? Imaš li noću žgaravicu? Moraš li noću ići na toalet? Budiš li se ujutro iscrpljena? Osjećaš li rano ujutro mučninu? Je li ti ujutro grlo suho? Imaš li noću grčeve? Osjećaš li se rano ujutro slabo?
Ako si na bilo koje od ovih pitanja odgovorila potvrdno, razlog se možda krije u tome što svojoj jetri nisi dala dovoljno energije za noć, stoga si izazvala plimni val hormona stresa dok spavaš. Zbog toga nisi uspjela uživati u dobrobitima koje ti donosi sporovalni san. Ti čimbenici znače da ćeš se probuditi dehidrirana, a tvoja hipofiza, žlijezda za oporavak, neće biti u stanju obaviti popravke i izgubit ćeš dio koštane mase. Mišići će ti biti slabiji, krvni tlak viši nego što bi trebao biti i mogla bi osjećati mučninu, tako da nećeš moći dobro doručkovati.
Umjesto da trošiš masti, obnavljaš mišiće i kosti te sprječavaš proizvodnju hormona stresa, ti si zapravo u minusu s energijom. Tvoj mozak je cijele noći radio na smanjivanju mišića i kostiju. U hibernacijskoj dijeti pokazat ćemo ti kako ćeš maksimalno povećati svoj potencijal za sagorijevanje masti tijekom čudotvornog sporovalnog sna, kako ćeš iskoristiti stvarnu i prirodnu dobrobit noćnog posta (kao što životinje poste u zimskom snu) i kako ćeš smanjiti proizvodnju štetnih hormona koji uzrokuju velike probleme i bolesti.
Zlatna pravila
Nemasno meso je dobro jesti tri do četiri puta tjedno. Ako si vegetarijanac, morat ćeš u prehranu uključiti veće količine soje i drugih alternativnih izvora bjelančevina. Riba je sjajan izvor jer gotovo uopće ne sadržava masti (osim onih kvalitetnih u ribljem ulju), lako ju je pripremiti i postoje razne vrste. Nevjerojatno je bogat izvor bjelančevina, kao i cijelog niza najvažnijih vitamina i minerala. Nemoj je prekuhati i jedi kombinacije plave i bijele ribe, odnosno masne i nemasne. Masne ribe su inćuni, sleđ, skuša, srdela, sardina, tuna, girice, pastrva i losos. Ostale su uglavnom one koje nazivamo bijelom ribom: romb, iverak, list, lubin, arbun, bakalar, grdobina, mol i dr.
Jaja su prikladan izvor bjelančevina, ali nemoj ih jesti u prevelikim količinama jer mogu podići razinu kolesterola. Dvaput do triput tjedno je dovoljno. Ugljikohidrate bi trebalo jesti svakog dana, samo pripazi da uravnotežiš izvore, kao što su kruh i tijesto, s voćem koje sadržava fruktozu, povrćem i medom, kako bi uvijek imala dovoljno hrane za mozak.
Odlazak u kupnju
Raščisti svoju smočnicu i kuhinjske police, oslobodi se namirnica za koje znaš da nemaju mjesta u tvojoj budućnosti s hibernacijskom dijetom. Uputi se u lokalne dućane u potrazi za uistinu svježim, kvalitetnim, u idealnom slučaju organski uzgojenim namirnicama kako bi mogla započeti s novom prehranom. Nećemo ti zabraniti da odlaziš u samoposluge, ali provjeravaj deklaracije i traži najsvježije proizvode; ne kupuj nijednu prerađenu namirnicu prepunu boja i konzervansa, jer takve stvari neće ti pomoći.
Potraži sezonsko povrće i voće koje je svježe i jedro. Ako nije sezona voća i povrća, vjerojatno je uzgojeno u zagrijanim staklenicima zbog čega gubi velik dio hranjive vrijednosti. Ako ti je u blizini tržnica bilo koje vrste, ondje ćeš moći pronaći svježije i jeftinije proizvode nego u samoposluzi. Kupuj veće količine svježeg voća, koju god vrstu voliš, a nemoj izostaviti ni krumpir. Kupuj ribu koja izgleda uistinu vlažna i svježa. Riba je daleko bolja ako je kupuješ u lokalnoj ribarnici nego u samoposluzi.
Na sljedećoj stranici donosimo ti plan hibernacijske prehrane.
Oprez s ovim namirnicama!
Kad je riječ o ugljikohidratima, čuvaj se mirisa svježeg kruha i peciva. Ti mirisni kruščići i peciva uglavnom se proizvode od zamrznutog tijesta, kojemu se naknadno dodaje voda. Sadrže rafinirano bijelo brašno, zasićene masnoće, suhi kvasac i konzervanse, boje i začine. Tvoje tijelo baci pogled na takve proizvode, shvati da ništa od toga nije osobito korisno te ostatke pohranjuje u masno tkivo.
Što se tiče mliječnih proizvoda, sada već postoje proizvođači kvalitetnog organskog sira, stoga uživaj u njihovim proizvodima (ali ne previše, jer imaju visok udio kalorija). Organsko mlijeko sada je dostupno u dućanima i sadržava dodatne hranjive tvari, ali ne moraš kupovati mlijeko s visokim udjelom masti, osim ako kupuješ za djecu u razvoju. Prirodni i voćni jogurti su dobri, a još su bolji ako su organski. Izbjegavaj one slatke.
Pobrini se da nabaviš med koji je veoma važan i pokušaj izbjegavati bijeli šećer. Orašasti plodovi, sušeno voće, miješane sjemenke i sjeme mahunarki kvalitetne su grickalice. Kupuj ulja bogata omega-3 masnim kiselinama, kao što su maslinovo i sezamovo ulje te ih čuvajte na hladnom i mračnom mjestu. Tjestenine i riža su prikladni i dostupni. Potraži cjelovite tjestenine te smeđu ili divlju rižu. Krekeri ili prepečenac od cjelovitog brašna također su korisni.
Plan hibernacijske prehrane
Željeli bismo ti iznijeti neke statističke podatke o tom našem pohlepnom mozgu prije nego što pređemo na prehrambeni plan s medom. Dok ovo čitaš tvoja se jetra prazni brzinom od deset grama glukoze na sat. Oko 60 posto te glukoze prisvoji mozak tako da možeš gledati, preraditi i mentalno preuzeti informacije na ovoj stranici. Tvoj uvijek gladan mozak čini dva posto vašeg tijela, ali potroši 60 posto postojećih zaliha glukoze iz jetre. Kad bi ostatak tijela istom brzinom koristio glukozu, morala bi pojesti 14 štruca kruha dnevno samo da bi ostala na životu, a kamoli da bi mogla trčati na autobus.
Sad ćemo pogledati kako funkcionira naš plan: moramo dati mozgu dovoljno onoga što voli na pravi način i u pravom dijelu dana. Svakako obrati pažnju na 'plave sate', to su ona razdoblja u danu kad tvoje tijelo može doživjeti raspad sustava, a ti možda uopće nećeš biti svjesna što se zbiva, osim što ćeš možda osjećati umor i razdraženost. To su ključni trenutci tvog dana. Pij puno vode jer ona sustavu omogućuje da funkcionira, potiče probavu i ublažava osjećaj gladi. Uvijek sa sobom nosi bocu vode i navikni se redovito piti. Trebala bi popiti oko dvije litre dnevno, ne računajući čaj i kavu.
Kako se riješiti 'onih' pet kilograma viška doznaj ovdje.
Manuka med: Najzdraviji med stoji i preko 1000 kuna.