Kako Japanke tijekom cijelog života uspijevaju biti tako vitke?
Dobro balansirana dijeta
Zabluda je da se u Japanu jede samo sushi. Japanci jedu ribu, alge, povrće, soju, rižu, voće i piju zeleni čaj. Prehrana im je vrlo dobro uravnotežena i gotovo da ne uključuje junk food i visokokalorična jela. Veliku pažnju pridaju sezonskoj hrani, a u to spadaju i ribe. Vrijeme je drugi krucijalni faktor: zimi Japanci jedu meso, ribu i vruće juhe, a ljeti hladne juhe, morske plodove,
Metode kuhanja
U Japanu su tradicionalne metode kuhanja pirjanje, roštiljanje i kuhanje na pari ili pečenje u specijalnoj posudi s minimalnom količinom masnoće. Povrće je izrezano na komadiće tako da se brže termički obradi. Prednost ovakvog kuhanja je što namirnice sačuvaju više svojih nutritivnih vrijednosti.
Povrtna juha je baza mnogih jela. Japanke ne pretjeruju sa začinima u nastojanju da hranu zadrže laganom kako ne bi opterećivale probavne organe, jetru i bubrege. Prednost Japanske kuhinje je uživanje u prirodnoj boji i okusu namirnica.
Kultura jedenja
U Japanu je objed ritual. Jedu polako, uzimajući male komade s malih tanjura i zdjelica. U nastojanju da jedu što prirodniju hranu izbjegavaju dekoracije. Ne vole stavljati više različitih namirnica na isti tanjur jer smatraju da svaka namirnica treba imati vlastito mjesto. Tanjur im nikada nije prepun. Jasno je da se teško prejesti uz ova pravila.
Japanska dijeta s primjerom jelovnika
Riža umjesto kruha
Riža je osnova svakog jela i kuha se posebno bez soli i maslaca. Budući da ne unose bijelo brašno, lakše im je održati vitku liniju.
Doručak je glavni obrok u danu
Doručak je najobilniji obrok u danu i uključuje nekoliko jela - ribu, omlet, miso juhu, soju s povrćem, alge i čaj.
Bez deserta
Desert jedu u rijetkim prilikama i obično u vrlo malim količinama. U Japanu različito poimaju desert nego mi - nemaju kolače ili kreme s maslacem. Imaju čak i sladoled napravljen od riže (mochi). Japanski deserti općenito sadrže malo masnoća i šećera.