Dijeta za krvnu grupu AB
Naime, lektini, proteini koji se nalaze u svakoj namirnici (razlikuju se po vrsti i prisutni su u različitim količinama, ovisno o namirnici) u tijelu izazivaju imunološku reakciju, odnosno stvaranje antitijela.
Primjerice, lektini koji se nalaze u pšenici različiti su od onih u mlijeku pa spomenute namirnice mogu biti prikladne za određenu krvnu grupu, ali ne i za drugu. S obzirom na to da lektini često mogu biti uzrok alergija, povezalo se i njihovo djelovanje na probavni i živčani sustav.
Dr. Peter D'Adamo podijelio je namirnice u 16 kategorija; meso i perad, plodove mora, mliječni proizvodi i jaja, ulja i masti, orašasti plodovi i sjemenke, mahunarke, žitarice, pekarski proizvodi, tjestenina, povrće, voće, sokovi, začini, biljni čajevi, mirodije i razna pića i u svakoj su skupini namirnice podijeljene na 'jako dobre', 'neutralne' i 'izbjegavajte'.
Moderan spoj krvnih grupa A i B
U prehrani osoba s ovom krvnom grupom se pojavljuju određene kontradikcije. Osobe krvne grupa AB mogu jesti sve što jedu osobe krvnih grupa A i grupe B, ali u umjerenijim količinama. Dakle mogu se uzimati namirnice i životinjskog i biljnog podrijetla, od mesa, ribe, mliječnih proizvoda, voća, povrća, žitarica i mahunarki.
Da bi se smršavilo potrebno je ograničiti unos pšenice i mesa, odnosno unos proteina dopuniti povrćem, sojom, tofuom (sir od soje). Namirnice koje potiču debljanje su crveno meso, grah, sjemenke, kukuruz, heljda, pšenica, a namirnice koje potiču proces mršavljenja su tofu, riba i morski plodovi, mliječni proizvodi, zeleno povrće, morske alge, ananas i preporučuju se u velikim količinama.
Mišljenje nutricionista
Ova dijeta, nastala kao mješavina dijeta za osobe krvnih grupa A i B, ima dosta 'zbunjujućih' namirnica za koje se ne zna točna preporuka u konzumiranju. Primjerice, meso se preporuča jer ga osobe krvne grupe B dobro probavljaju, ali također se upućuje na oprez kod uzimanja da se zadovolje preporuke za prehranu osoba krvne grupe A.
Prehrana je raznolika i obuhvaća sve skupine namirnica tako da se ne bi trebao pojaviti manjak određenih nutrijenata. Prehrana je preventivna za kronične bolesti uzrokovane prehranom i načinom života, a ako se uključe i sojini proteini, može djelovati blagotvorno na reguliranje ženskog hormonalnog sustava.
Prednosti
Dijeta za krvnu grupu AB dozvoljava unos svih makronutrijenata i mikronutrijenata u optimalnim količinama kako bi se zadovoljile dnevne potrebe. Dijeta je pogodna i kao prehrana osoba koje žele zadržati tjelesnu masu jer nije deficitarna nutrijentima. Nije stroga po pitanju kalorija, obuhvaćeni svu svi okusi i raznolike namirnice pa osobe na ovoj dijeti ne trebaju gladovati.
Nedostaci
Dijeta za krvnu grupu AB je kao i za sve dijete po krvnim grupama komplicirana u izvedbi jer zahtjeva dobro poznavanje namirnica i njihovih svojstava što zahtjeva planiranje režima prehrane kako bi se izbjegao unos namirnica koje potiču debljanje.
Primjer jelovnika
Doručak: 2,5 dcl soka od ananasa, kriška raženog kruha, 1 kuhano jaje
Ručak: dimljeni losos (30 g), kriška raženog kruha, salata, šljive, biljni čaj
Večera: omlet od tofua, pirjano povrće, voćna salata, kava bez kofeina (crno vino po želji)
Napomena stručnjaka
Uključuje li dovoljan unos kalorija, nema bojazni od manjka određenih nutrijenata, iako je zbog preciznog odabira pojedinih namirnica ipak zahtjevna za provođenje.
Zbog preporuke tofua i soje, ova dijeta posebno se preporučuje ženama u menopauzi ili sa niskom razinom estrogena.