Psiha i seks 30. svibnja 2012.

Deset trikova za bolje raspoloženje

Sreca_1
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Nadvladavanje depresije i postizanje sreće trebao bi biti predmet u školi. Budući da tvorci obrazovnog programa ne smatraju te vještine bitnim, preostaje ti da ih učiš iz drugih izvora. Bolje raspoloženje može se postići na razne načine, a neki od njih su: maštanje, dodirivanje, pospremanje ili velikodušnost

  1. Pij jabukovaču -  vrč tople jabukovače smanjuje napetost, razdražljivost i uzrujanost za 75 posto u roku od pet minuta od ispijanja. Za taj su učinak zaslužne kemikalije iz jabukovače, koje djeluju smirujuće na cijeli živčani sustav.
  2. Pomiriši vaniliju - vanilija izaziva podjednako ugodno emocionalno stanje. Molekule iz esencijalnog ulja ili čaja od vanilije pritišću one prave "tipke" u našem mozgu i pomažu nam da se već za tri minute osjetimo spokojnije i zadovoljnije. Ako nemaš vremena skuhati čaj, polako i duboko "njuškaj" otvorenu bočicu esencijalnog ulja vanilije - smirenje će brzo nastupiti.
  3. Jedi puno voća - tko jede barem dvije šalice voća dnevno osjeća se vedrije i optimističnije od onih koji jedu manje voća, pokazalo je istraživanje sa sveučilišta UCLA u Kaliforniji. Zaslugu za to snose složeni ugljikohidrati iz voća, koji povećavaju proizvodnju neurohormona serotonina. A više serotonina znači bolje raspoloženje i manje depresije, naglašavaju stručnjaci. Najbolje je voće i druge ugljikohidrate uzimati ujutro i rano popodne. Ni navečer nisu na odmet, ali bitno je da ne propustiš jutarnju porciju.
  4. Uzimaj vitamine - kao i ugljikohidrate, i vitamine je dobro uzimati ujutro i to uz doručak, jer će se sa hranom bolje apsorbirati. U vitaminski koktel uključi 2000 IU (međunarodnih jedinica) vitamina D, koji nije koristan samo za kosti, već i za središnji živčani sustav.
  5. Riblje ulje štiti od depresije - esencijalne masnoće omega-3 izvrsna su hrana za mozak pa se pobrini da tri ili četiri puta tjedno imaš ribu na jelovniku. Uz to, svaki dan uzimaj jedan ili dva grama omege-3 u kapsulama i zaštitit ćeš moždane stanice od stresa i depresije.
  6. Maštaj svaki dan - službeno je: sanjarenje pomaže odagnati depresiju. Novo je nizozemsko istraživanje pokazalo da svakodnevno ciljano sanjarenje u trajanju od pet minuta ima značajanantidepresivni učinak. Zamišljaj kako se uspješno nosiš s konkretnim stresnim situacijama i potaknut ćeš si lučenje dopamina, neurohormona koji donosi duševno blagostanje i podiže otpornost na stres.
  7. Dodiruj i daj da te dodiruju - masaža stimulira živčane veze koje vode od kože do hipofize, žlijezde u mozgu koja proizvodi hormone ugode, endorfine. Dvije polusatne masaže tjedno dižu nivo endorfina za 30 posto. Ne samo to, masaža spušta nivo kortizola, stresnog hormona odgovornog za uzrujanost i napetost. Posljedica je više ugode i manje tjeskobe - a to je svačiji san. Zanimljivo je i da pružanje masaže uzrokuje sličan učinak kao i njeno primanje.
  8. Počisti nered - istraživanje provedeno na Harvardu utvrdilo je da 20 minuta dnevnog pospremanja i uređivanja nekog neurednog dijela kuće ili ureda smanjuje proizvodnju stresnih hormona za 45 posto na iduća tri sata. Svaki dan zaviri u neku od soba, ladica ili ormara te ih očisti, presloži predmete ili ukloni one koji ti ne trebaju. Ako je sve oko tebe uredno, pozabavi se zaslonom računala ili ikonama na dlanovniku.
  9. Tišina je zlato - čvrst san je neprocjenjiv za dobro raspoloženje i odolijevanje stresu. Stoga spavaj s čepovima u ušima, bilo po noći, bilo popodne. Što te zvukovi budu manje ometali, to ćeš brže zaspati, a san će te bolje osvježiti. Također, preko očiju postavi povez ili specijalizirane kapke, jer i svjetlo ti može ometati san.
  10. Budi human - čak i male donacije u dobrotvorne svrhe djeluju povoljno na mentalno zdravlje. A anonimne donacije pomažu bolje od javnih. Ubaciš li novčanicu u "škrabicu" ili uplatiš neki iznos na račun humanitarne organizacije ne navodeći svoje ime na uplatnici obuzet će te ponos i sreća. Jer, ta će te tajna gesta podsjetiti koliko si dobra i kad ne očekuješ tuđe priznanje i pohvalu.

Više o antidepresivnoj terapiji pročitaj u odgovoru dr. Mladena Goršića.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.