Zdravlje 23. studenoga 2009.

Savjeti za zdravi san

Spavanje.Jpg-Zk
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Donosimo ti male korisne savjete za što ljepši i zdraviji san, istražujemo zašto spavati na biokristalnoj podlozi koja čuva sunčevu energiju i zašto se jastuk ne smije previše gužvati, te ti preporučujemo koje namirnice moraš izbjegavati ako želiš što lakše utonuti u carstvo snova

Kako što kvalitetnije spavati upitali smo stručnjake iz Centra dobrog sna tvrtke Pavletić.

Sunčeva svjetlost regulira biološki sat i navečer te čini pospanim, te stimulira tvoj organizam na proizvodnju melatonina, hormona koji regulira ciklus spavanja. Neophodno je svakodnevno izlaganje svjetlosti, a to u jutarnjim satima može biti posebno korisno.

U zimskim danima kada svima ponestaje sunčeve svjetlosti kao alternativa se nudi biokristalna podloga koja se tijekom dana puni sunčevom energijom, a kristali tu energiju zadržavaju, pamte i prosljeđuju ti je svake noći!

Ako je tvoj posao više jednoličan, u sjedećem ili stojećem položaju, vrlo je važna redovita fizička aktivnost. Tjelovježba potiče bolje raspoloženje, pa si svakodnevno priušti 20-ak minuta protezanja, veselog plesa uz omiljenu glazbu  ili živo pospremanje kuće i skakutanje u pripremi ručka koje može doprinijeti zdravom umoru koji će te zasigurno pripremiti za lijepi san.

Preporuke prije spavanja:

  • fini čaj od lavande koji će biti odlična uvertira u miran san
  • toplo tuširanje do 2h prije spavanja jer topla voda opušta tijelo
  • svaki dan ići spavati u isto vrijeme

Saznaj više na www.pavletic.hr

Ortopetski madrac

Odaberi ugodne boje, mekanu i toplu rasvjetu, dekoraciju koja te opušta i mirise koji smiruju.

Odlična nadopuna krevetu je vrhunska posteljina. Odaberi prirodne materijale, mekanu i toplu vunenu deku, jastuk ili pak pamučnu ili lanenu ljeti.

Pravilan ortopedski madrac mora ispunjavati nekoliko uvjeta:

  • pravilno podupirati tijelo
  • pružati udobnost
  • mora biti dovoljno prostran

Više od 200 različitih kombinacija madraca možeš složiti u Centru dobrog sna, u Solidumu ( više na www.pavletic.hr)

Prehranom protiv nesanice

Koje namirnice mogu produljiti vrijeme potrebno da zaspimo ili pak pogoršati kvalitetu sna, upitali smo nutricionisticu dr.sc. Dariju Vranešić Bender.

Osobe koje pate od poremećaja spavanja bi iz posljednjeg dnevnog obroka trebale izbaciti zrele sireve - camembert, parmezan i roquefort, jetru, sušenu, usoljenu, dimljenu ili konzerviranu ribu, kobasice, suho meso, kiseli kupus, konzervirane krastavce, masline, čokoladu i špinat.

Spomenute namirnice sadrže tiramin, molekulu koja potiče oslobađanje norepinerfina, moždanog stimulansa koji nas održava budnima.

U skupinu namirnica koje zbog njihovog stimulativnog djelovanja treba izbjegavati prije spavanja spadaju i kava, odnosno napici i namirnice koje sadrže kofein, te alkohol.

Iako, alkohol zbog omamljujućeg djelovanja, može skratiti vrijeme potrebno da zaspimo, dokazano je da alkohol općenito negativno utječe na kvalitetu sna jer povećava vjerojatnost buđenja usred noći.

Alkohol potiče i lučenje adrenalina, što pak ometa transport triptofana u mozak, pa tako posljedično nepovoljno djeluje i na razinu serotonina u mozgu.

Začinjena, preslatka i premasna hrana mogu izazvati gastrointestinalne smetnje poput gastroezofagealnog refluksa ili žgaravice, posebice noću, kada probavni sustav radi usporeno. Stoga je tešku hranu i velike porcije uputno izbjegavati prije spavanja.

Riba, puretina, cjelovite žitarice, gljive, zeleno lisnato povrće, banane, sjemenke suncokreta i orašasti plodovi sadrže nutrijente koje mogu pomoći organizmu da se suprostavi stresu pa ih je uputno redovito imati na jelovniku.

I na kraju, vodu, čajeve, sokove i druge napitke bilo bi dobro konzumirati u ograničenim količinama u večernjim satima, jer bi u suprotnom, kvalitetu sna mogla narušiti učestala potreba za mokrenjem tijekom noći.

Jastuci

Podloge tvrtke Pavletić prvenstveno nude zaštitu od štetnih zračenja, zaštitu od alergija i ugodnije i zdravije spavanje, a uz to i uslugu besplatnog izmjera štetnih zračenja, pa iskoristi ovu prigodu i saznaj je li tvoj krevet na dobroj poziciji i kako se dodatno zaštititi.

Na idealnom jastuku glava će utonuti ni previše mi premalo, vrat će biti opušten, a vratna kralježnica zadržati svoj prirodni položaj, blago zakrivljen prema naprijed.

Jastuk mora biti prilagodljiv, ne bi se trebao zbijati niti puno gužvati, a presvlaka mora biti koži ugodna.

Najbolji jastuci su oni koji prate prirodan položaj vrata, jastuci punjeni memory pjenom, koji omogućavaju regulaciju visine prema potrebi i pamte utisak tvojeg tijela.

San i pamćenje

Jednu trećinu života provodimo spavajući, a ostatak života i kako ćemo funkcionirati nam između ostalog ovisi i o zdravom snu. Dobro prospavana noć vrlo je važna za normalan rad mozga.

Tijekom sna, u mozgu se izmijenjuju čitave kaskade kemijskih reakcija, obnavljaju se veze među neuronima, a informacije koje smo primili tijekom dana traže svoje mjesto u memorijskom sklopu.

To je razlog zbog kojeg kvalitetan san ima veliku važnost na naše sposobnosti pamćenja.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.