Životna borba Nikole Pokrivača: Tri puta je uspio pobijediti tešku bolest
To je utvrđeno očevidom kojega je rukovodila zamjenica županijske državne odvjetnice u Karlovcu.
Nesreća se dogodila oko 20.15 sati tako što je slovenski državljanin u automobilu austrijskih registracija nepropisno pretjecao prešavši punu crtu.
Po policijskom izvješću, kretao se prometnom trakom namijenjenom za promet vozila iz suprotnog smjera te naletio i udario u osobno vozilo zagrebačkih registracija kojim je upravljao Pokrivač, bivši reprezentativac Hrvatske.
U daljnjem nekontroliranom kretanju je vozilo austrijskih registracija udarilo prvo u vozilo slovenskih registracija kojim je upravljao 23-godišnji državljanin Bosne i Hercegovine i koje je od jačine udarca odbačeno u metalnu zaštitnu ogradu, a potom na kolnik državne ceste te odmah zatim i u vozilo također slovenskih registracija s kojim je ka jugu upravljao 27-godišnji bosansko-hercegovački državljanin, dodala je policija.
Osim Pokrivača, poginuo je i vozač koji je skrivio nesreću, a putnici iz vozila zagrebačkih oznaka u dobi od 35 i 31 godine su teško ozlijeđeni, dok je njihov 27-godišnji suputnik zadobio teške tjelesne ozljede opasne po život.
Naknadnu liječničku pomoć je zatražila i maloljetna 16-godišnja slovenska državljanka koja je putovala u automobilu austrijskih oznaka.
Promet obilaznicom je bio u prekidu do 1.25 sati u noći na subotu, a nakon kriminalističkog istraživanja će Državnom odvjetništvu biti proslijeđeno posebno izvješće, najavila je Policijska uprava karlovačka.
Izraze sućuti je u subotu obitelji, prijateljima, suigračima, NK Vojniću 95 za koji su igrali stradali nogometaši i Nogometnom savezu Karlovačke županije uputila karlovačka županica Martina Furdek Hajdin.
"Moje misli i molitve su s ožalošćenima. Nema vam dragi Bog da snage preboljeti ovaj veliki gubitak, a ozlijeđenima želim što brži oporavak", poručila je.
Borio se s teškom bolešću
Nikola Pokrivač još se od 2015. borio s Hodgkinovim limfomom, bolesti limfnih čvorova zbog koje je mora ići na mnoge kemoterapije. Njegova bolest se nakratko povukla, te je ponovno mogao igrati nogomet, ali brzo je ponovno morao na liječenje i kemoterapije. U tom drugom navratu je imao i autologna transplantacija matičnih stanica (sam sebi je donirao stanice) nakon čega je uslijedio oporavak. Nažalost, i treći put je obolio te mu je majka Ana donirala koštanu srž. Najveća podrška tada su mu bile bivša supruga Katarina Debelić i njihova kćer Nika, koja je u to vrijeme imala dvije godine.
"Poludjela je više! Ma ne, šalim se. Stvarno je jaka i dobro se drži. Već ima u malom prstu sve o toj mojoj bolesti i zna što treba raditi da bi mi pomogla i olakšala. Zbog moje Kristine i naše dvoipolgodišnje kćeri Nike vrijedi se boriti i sve to izdržati. Poslije kemoterapija bude mi loše pa doma legnem, a ona mi uvijek dođe i stavi mi glavu na trbuh. Sad ima i dječji stetoskop kojim me osluškuje i pita gdje boli, pa mi kao daje injekcije. Ne zna ona koliko je meni dosta injekcija, ali ove njezine su mi najlakše", ispričao je Nikola 2017. godine za Gloriju.
Što je Hodgkinov limfom?
Hodgkinov limfom karakterizira prisutnost specifičnih stanica raka poznatih kao Reed-Sternbergove stanice. Iako je rjeđi od ne-Hodgkinovog limfoma, Hodgkinov limfom ima visoku stopu izlječenja, posebno kada se dijagnosticira u ranoj fazi. Postoji nekoliko podtipova Hodgkinovog limfoma, koji se mogu razlikovati temeljem mikroskopske analize tkiva.
Podtipovi klasičnog Hodgkinovog limfoma uključuju:
- nodularnu sklerozu
- prevladavanje limfocita
- miješane stanice
- iscrpljenje limfocita.
Miješane stanice je mnogo rjeđa vrsta Hodgkinovog limfoma i uključuje velike, abnormalne stanice. Liječenje se može razlikovati od klasičnog tipa. Osobe s ovom vrstom Hodgkinovog limfoma mogu imati veće šanse za izlječenje kada se bolest dijagnosticira u ranoj fazi.