Zašto umirući bolesnici u nekim bolnicama ne dobivaju morfij?
Krajem kolovoza preminuo je liječnik Krešimir Crnogaća (39) od karcinoma pankreasa, a Sanja Ćosić je napisala kako je više puta morala moliti liječnika i anesteziologa da mu daju dozu subkutanog morfija. “Moj Krešo je trebao mirno zaspati, a par minuta pred smrt gledao joj je u oči i uznemirio se, prestrašio, bio je nemiran. Osjetio je kraj, a to se nije trebalo dogoditi. Trebao je samo zaspati, mirno zaklopiti oči i izdahnuti spokojan u mom naručju. Ne biti u smrtnom strahu. Pišem ovo radi njega, radi svih naših umirućih pacijenata, radi naših obitelji, muževa, djece, prijatelja i nas koji ćemo jednog dana umrijeti", napisala je.
"Prestanite se bojati opioida u palijativi. Prestanite biti neznalice, prestanite uskraćivati milost mirne smrti palijativnim pacijentima. Educirajte se. Pitajte. Zovite kolege koji se time bave da vas educiraju. Budite liječnici i poštujte Hipokrata. Ne mučite bolesnika na samrtnoj postelji pretragama kao što je ECHO par sat prije smrti", dodala je Sanja Ćosić. Na kraju je poručila: “Ako nekoga prestajemo liječiti, ne znači da mu prestajemo pomagati”.
24sata piše da su iz OB Šibenik gdje je preminuo Crnogaća izjavili da je liječen sukladno pravilima struke i kliničkim smjernicama.
Problem je velik, ali rješiv
Predsjednica Hrvatskog društva za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu, doc. dr. sc. Višnja Ivančan, u razgovoru za 24sata istaknula je kako nema potrebe da itko umire u tako teškim bolovima. "Problem je velik, no rješiv. Nažalost, treba vremena i dobre volje za to. Sve se vrti oko financija i šefova odjela da organiziraju takvu službu u bolnicama. Neke bolnice to imaju riješeno, uglavnom su to KBC-i, no problem su opće bolnice, u kojima nedostaje anesteziologa. To je problem. A ima i onih u kojima se radi o lošoj komunikaciji među kolegama, tipa kirurg ili ginekolog da svoj neki lijek koji nije dostatan za takav bol. Dakle, ovo zadire u mnoga područja, prije svega je riječ o organizaciji rada u bolnici, od ravnatelja, preko šefova odjela za anesteziju, do šefova zavoda klinika i do samog ministarstva", rekla je za 24sata doc. dr. sc. Ivančan i dodala kako lijekove za takve bolove kakve imaju umirući pacijenti smiju davati samo anesteziolozi jer druge struke nisu educirane. "Prema mišljenju našeg društva, u svakoj bolnici treba biti jedan dežurni anesteziolog koji se treba baviti isključivo palijativnim bolesnicima koji umiru te ih obilaziti i prepisivati im terapiju. Sramota je da danas netko umre u takvom bolu jer postoje lijekovi i kontinuitet davanja lijekova. Nitko ne treba patiti, no nema tko s tim raditi. Taman kad educiramo sestre, one odu", ističe dr. Ivančan.
"U stvarnosti palijativna skrb nije adekvatno organizirana"