Upalu mjehura prirodno liječi brusnicom
Čest uzrok cistitisa je pranje u pjenušavim kupkama
Pitanje: ''Nakon redovitog kupanja u moru imam česte upale mjehura i zanima me postoji li za njih neki prirodan lijek?''
Odgovara dr. med. Sanja Žamić, specijalistica za homeopatiju i akupunkturu te predsjednica Hrvatske udruge homeopata klasične homeopatije: Naravno da postoje prirodni lijekovi koji mogu pomoći kod iscjeljivanja upala mokraćnog mjehura. Cijeli niz homeopatskih proizvoda daje izvrsne i brze rezultate, a najbolje je konzultirati se s educiranom osobom koja može sa sigurnošću odrediti proizvod. Dakle, cistitis se relativno lako rješava ovim putem ako ne postoje strukturne anomalije urinarnog trakta, pijesak ili kamenac. Navest ću dva primjera kako iskusan homeopat prilazi problemu:
- Ako se pacijent žali na jako pečenje tijekom mokrenja, ima jake bolove u mjehuru te ima konstantan nagon na mokrenje, a pomokri samo par kapi mokraće, homeopat razmišlja o Cantharisu manje potencije koji se primjenjuje svaka 2 sata.
- Kod kroničnog cistitisa gdje su prisutni bol i svrab u mokraćnom kanalu, pacijent može mokriti samo sjedećki te često izlazak urina niti ne primijeti, ordinira se Causticum. On se često daje nakon porođaja ili ako pacijent rashladi tijelo (primjerice, ako pokisne).
Recidivirajući cistitis kod žena često nastaje zbog zadržavanja mokraće usprkos nagonu na mokrenje. Uz to je potrebno često ispiranje mjehura, npr. čajem od maslačka, koprive i breze, kao i suzdržavanje od spolnog odnosa i uporabe dijafragme tjedan dana nakon nestanka simptoma. Treba napomenuti da je čest uzrok cistitisa i pranje u pjenušavim kupkama pa ih treba izbjegavati dok se problem ne riješi.
Kapsule brusnice često se preporučuju u liječenju upala mokraćnog mjehura
Pitanje: ''Imam 39 godina i česte upale mjehura. Umorna sam i zasitna od silnih antibiotika, a uvin čaj više ne mogu piti. Postoji li neki prirodan lijek?''
Odgovara dr. Marina Knežević, specijalistica urologije iz Poliklinike Sunce: Ako se kod tebe radi o recidivnim cistitisima (ponavljane upale mokraćnog mjehura koje se javljaju više od 2 puta godišnje), nakon antibiotske terapije akutne upale mokraćnog mjehura potrebno je provesti antibiotsku profilaksu. To podrazumijeva uzimanje manjih doza antibiotika svakodnevno tijekom dužeg vremenskog razdoblja (3, 6 ili više mjeseci). Od preparata koji su potpora u liječenju upala mokraćnog mjehura često se preporučuju kapsule brusnice u dozi oko 1,2 g na dan, D- manoza, Acidosalus, pripravci na bazi meda za urotrakt, no o svemu tome se trebaš posavjetovati sa svojim obiteljskim liječnikom ili s urologom.
Kako spriječiti upale mjehura izazvane E.coli pročitaj ovdje.