U petak odluka o sudskoj zabrani štrajka zdravstvenih radnika koji danas očekuju razgovor s ministrom Berošem

Marko Prpić/PIXSELL
Županijski sud u Zagrebu u petak bi trebao odlučiti hoće li se štrajk u zdravstvu, zbog kojega je otkazan veliki broj pretraga, proglasiti nezakonitim i obustaviti, doznaje se u četvrtak na sudu.
Vidi originalni članak

Zaprimljeno je do sada osam tužbi, a podnositelji traže da se štrajk proglasi nezakonitim i obustavi, rekao je Hini glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić.  

Od jučer traju rasprave na temelju tužbi koje su podnijeli županijski zavodi za hitnu medicinu, a za sutra u 12 sati zakazana je rasprava na temelju tužbe Republike Hrvatske protiv sindikata Zajedno koji je organizirao štrajk.

Štrajk dijela medicinskog osoblja - laboranata, radioloških tehnologa, vozača saniteta i medicinskih sestara počeo je u ponedjeljak, a odmah su počele na sud pristizati i tužbe protiv sindikata. Od jučer u štrajku više nisu vozači saniteta koji rade u sklopu zavoda za hitnu medicinu, jer je u tim zavodima zakonski zabranjen štrajk.  

Među podnositeljima tužbe su zavodi za hitnu medicinu iz Dubrovačko-neretvanske, Zadarske, Krapinsko-zagorske i Koprivničko-križevačke županije, kaže Devčić. Argumentacija im je većinom da se u zavodima za hitnu medicinu ne smije štrajkati, dodao je.

"Sutra oko 13,30 sati, to bi trebala biti zaključena stvar što se tiče Županijskog suda. Nakon toga postoji mogućnost žalbe na Vrhovnom sudu, koji ima tri dana za odlučivanje o žalbama", rekao je Devčić.

Sindikat Zajedno očekuje danas od Beroša konkretne poteze

Četvrti dan štrajka dijela zdravstvenog osoblja nastavlja se istim intenzitetom, kažu u četvrtak ujutro u sindikatu Zajedno, ponavljaju da traže konkretne datume za ispunjenje svojih zahtjeva, te očekuju da s njima danas razgovara ministar Vili Beroš, a ne državni tajnici.   

"Očekujemo na sastanku ministra Beroša, a ne državne tajnike i tražimo da se definiraju konkretni potezi u konkretnim rokovima. Tek tada ćemo prekinuti štrajk", izjavio je Hini Krunoslav Kušec, predsjednik sindikata Zajedno koji organizira štrajk.

Ministar zdravstva Vili Beroš za danas je najavio sastanak u Ministarstvu s organizatorima štrajka u zdravstvenom sustavu, ali i dodao da nema mandat za rješavanje njihovih zahtjeva i neće pristati na ucjene.

U štrajku su laboranti, radiološki tehnolozi, farmaceutski tehničari i dio medicinskih sestara, sastanak u Ministarstvu održat će se u 16 sati.

Kušec je ponovio da će se odazvati i zatražit da im se pisanim putem zajamči kada će biti ispunjeni njihovi zahtjevi koji se odnose na korekcije koeficijenata i osnovice.

Vozači saniteta jučer su izašli iz štrajka, ali Kušec tvrdi da se i dalje štrajka istim intenzitetom jer im se svakodnevno priključuje novo osoblje, ponajviše medicinske sestre.

Ogroman broj pretraga zbog štrajka nije obavljen, a Ministarstvo s tim u vezi manipulira podacima, tvrdi Kušec.

Kao primjer navodi da samo u jednom danu u laboratoriju KBC-a Split nije obavljeno tisuću pretraga. 

Na tvrdnje ministra Beroša da on nema mandat za rješavanje sindikalnih zahtjeva, Kušec odgovara da je Ministarstvo zdravstva sudjelovalo u kreiranju njihovih koeficijenata.

Poziv za sastanak uputili su i Vladi koja je zadužena za cijeli državni aparat. 

Beroš: Sve manje djelatnika štrajka, danas ih je 504

"Trend pada broja štrajkaša u zadnja dva dana iznosi 17,6 posto. U 16 zdravstvenih ustanova akutnog tipa posao se normalno obavlja bez štrajka", izjavio je Beroš novinarima u KBC-u Zagreb uoči današnjeg sastanka s organizatorima štrajka iz Sindikata Zajedno.

Ministar je ponovno apelirao na štrajkaše da se vrate na radna mjesta i omoguće građanima ostvarivanje osnovnog prava na zdravlje.

"Pozivamo na razum, na činjenicu da se mora uvažavati ustavno pravo građana na zdravlje. Kao ministar zdravstva napravit ću sve da zaštitim taj proces", poručio je.

Ponovio je da nema mandat za rješavanje pitanja o koeficijentima, osnovici i naknadi za topli obrok, za što postoji institucionalni okvir.

"Riječ je o koeficijentima koji su dotiču svih resora. Stoga je jedino razumno da se to rješava kroz vijeće koje će evaluirati učinak reforme i uredbe o koeficijentima", rekao je ministar, uvjeren da će svi biti pametniji nakon sastanka koji je zakazan za 16 sati.

Na sastanku s organizatorima štrajka uz Beroša će biti i ministar rada Marin Piletić.

Na traženje sindikata da im se daju pisane garancije s rokovima za ispunjenje zahtjeva, Beroš odgovara da može potpisati da će se vijeće za evaluaciju koeficijenata aktivirati za dva tjedna, ali i da je druga stvar koliko prijepora ima i koliko dugo će se oni rješavati. 

"Svatko tko želi biti objektivan i stajati i za svojih riječi, ne može to obećati u konkretnom roku", objasnio je.

Bio je, kaže, potreban određeni period nakon donošenja uredbe o koeficijentima da se svi elementi sagledaju i da se o njima razgovara. 

"Međutim, neki i dalje ne žele to shvatiti nego metodom ucjene i pritisaka žele doći do svojih prava", ocijenio je ministar nakon potpisivanja ugovora za Fazu III rekonstrukcije i izgradnje KBC-a Zagreb.

Zamjenik ravnatelja KBC-a Zagreb Stjepko Pleština rekao je da u toj bolnici uspijevaju obaviti sve pretrage, preglede i zahvate, unatoč štrajku.   

Među štrajkaše ne broje oni koji se samo identificiraju sa štrajkom, već samo one koji doista odbijaju raditi. 

"Jedno je biti simpatizer, a drugo je prekinuti rad zbog štrajka", poručio je.

Posjeti missZDRAVA.hr