U osječkom KBC-u izvedena prva simultana rekonstrukcija defekta gornje čeljusti i nosa
Operacija je izvedena na na Zavodu za maksilofacijalnu i oralnu kirurgiju gdje su tijekom posljednjih godinu dana učinjene četiri uspješne mikrovaskularne rekonstrukcije nosa, nakon potpunog gubitka nosa, kao posljedica resekcije tumorske bolesti, ističu iz Ravnateljstva KBC-a.
Ističu da je mikrovaskularna rekonstrukcija defekata glave i vrata uspješno uvedena na ovaj Klinički zavod od početka 2006. godine, a u posljednje vrijeme ovi rekonstruktivni zahvati postaju sve sofisticiraniji i složeniji, zbog upotrebe preoperativnog 3D kompjuterskog planiranja te multidisciplinarne suradnje različitih dijagnostičkih i operativnih struka.
Suradnja više Klinika
Veliki je iskorak napravljen suradnjom s Kliničkim zavodom za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, čiji stručnjaci značajno pomažu u izradi 3D printanih modela iz slikovnih dijagnostičkih metoda te lociraju krvne žile na kojima se baziraju mikrovaskularni režnjevi, uz pomoć slikovnih metoda color dopplera i CT angiografija, kažu iz Ravnateljstva osječkog KBC-a.
Za rekonstrukciju nakon gubitka cijelog nosa potrebna je upotreba nekoliko tkivnih režnjeva, a posebice tankih vaskulariziranih koštanih presadaka s palčane kosti, bez kojih ne bi se mogla napraviti adekvatna rekonstrukcija, dodaju.
U tim postupcima, kako ističu, u velikom dijelu uključeni su specijalisti Klinike za ortopediju i traumatologiju, a također je bitan intraoperativni i postoperativni invazivni monitoring bolesnika, tijekom anestezijskog postupka i postoperativne skrbi, koju provode specijalisti anesteziolozi sa Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju.
Bez suradnje svih ovih struka adekvatni klinički rezultat rekonstrukcije ne bi bio zadovoljavajući i moguć. Ovim iskorakom Zavod za maksilofacijalnu i oralnu kirurgiju i KBC Osijek značajno unapređuju zdravstvenu zaštitu za pučanstvo pet slavonskih županija, koje gravitiraju ovoj zdravstvenoj ustanovi, napominju u Ravnateljstvu osječkog KBC-a.