Trump, najveći pokretač neistina o koronavirusu zaražen: 4 najveće zablude
Tim s Cornella, jednog od najuglednijih američkih sveučilišta, analizirao je 38 milijuna članaka objavljenih na engleskom jeziku u tradicionalnim medijima diljem svijeta od 1. siječnja do 26. svibnja ove godine. Radi se o člancima objavljenim u zemljama poput Sjedinjenih Država, Britanije, Indije, Irske, Australije, Novog Zelanda i nekih afričkih i azijskih država.
Identificirali su 522.472 novinska članka u kojima su se ponavljale ili pojačavale neistinitosti povezane s pandemijom koronavirusa ili kako to naziva Svjetska zdravstvena organizacija - "infodemijom", prenosi 24sata.
Razmišljao o ubrizgavanju dezinficijensa u krv
Dezinformacije su svrstane u 11 kategorija, od teorija zavjere i napada na najuglednijeg američkog epidemiologa Anthonyja Faucija do ideje da je virus kinesko biološko oružje.
No daleko najpopularnija tema je ona koju su autori nazvali "čudesnim lijekovima", a pojavila se u 295.351 članku - više nego svih ostalih deset zajedno.
Najveća 'navala' na "čudesne lijekove" bila je nakon Trumpove tiskovne konferencije 24. travnja kada je naglas razmišljao o ubrizgavanju dezinficijensa u krv kao lijeku za koronavirus.
Slično se dogodilo kada je promovirao nedokazano liječenje hidroksiklorokinom.
"Zaključujemo stoga da je predsjednik SAD-a vjerojatno najveći pokretač 'infodemije' u svijetu", napisali su autori istraživanja.
"Ako su ljudi zavedeni neznanstvenim i nepotkrijepljenim tvrdnjama o bolesti, vjerojatnije je da će se manje pridržavati mjera i tako riskirati širenje virusa", rekla je glavna autorica istraživanja Sara Evanega s Cornella.
"Zanimljivo je da je zapanjujuća količina dezinformacija izravno povezana s javnim komentarima vrlo malog broja pojedinaca", dodao je suautor Jordan Adams, specijalist za analizu podataka u softverskoj tvrtki Cision Insights.
Kinesko bioterorističko oružje
Nakon čudesnih lijekova, druga najčešća neistinitost bila je da je virus namjerno stvoren za kreiranje novog svjetskog poretka, a treća da se radi o prevari s ciljem političkih dobitaka za američku Demokratsku stranku.
U četvrtoj najčešćoj laži virus se proglašava kineskim bioterorističkim oružjem iz laboratorija u Wuhanu, a u petoj se krivnja svaljuje na Billa Gatesa, čije je zaklada djelomično financirala i ovu studiju. Na začelju su napadi na Faucija i Kineze koji jedu juhu od šišmiša.
Znanstvenici su pratili i kako su dezinformacije kasnije širile društvenim mrežama, u čemu je s tri četvrtine udjela prednjačio Facebook, prenosi 24sata.