Trebam li odgoditi mamografiju zbog cijepljenja?
Redoviti mamografski pregledi spadaju u najvažnije dijagnostične preglede koje bi svaka žena trebala obavljati nakon 40. godine. Rak dojke je najčešći tumor kod žena i sve je češći i kod mlađih žena, a najviše šanse za izlječenje ima kad se otkrije rano. Mamografija je dijagnostička pretraga koja je ključna u ranom otkrivanju jer otkriva promjene na dojci oko dvije godine ranije od kliničkog pregleda zasnovanog na pojavi simptoma ili opipljive kvržice.
Pandemija je donijela mnoge promjene u naše živote, a ako si se nedavno cijepila ili planiraš primiti cjepivo protiv COVID-19, možda ćeš se pitati ima li to i kakve veze s nalazom mamografije.
Natečeni limfni čvorovi ispod pazuha
Nakon cijepljenja (protiv COVID-19, ali i drugih poput cjepiva protiv gripe) mnogi ljudi mogu primijetiti natečene limfne čvorove ispod pazuha. To se naziva limfadenopatija i jedna je od nuspojava cjepiva, ali bezopasna. No ovo stanje može se vidjeti na mamografiji kao i na ultrazvučnim pregledima i to u prva dva tjedna nakon cijepljenja, a promjene mogu potrajati i dulje.
Dr. Sandhya Pruthi iz Klinike Mayo objašnjava da postoji zabrinutost da bi se nuspojave cjepiva protiv COVID-19 mogle zamijeniti s rakom dojke na mamografu, ali to ne znači da biste trebali otkazati mamografiju.
"Cjepivo protiv COVID-19 može uzrokovati natečene limfne čvorove ispod pazuha ruke u koju ste primili cjepivo. Limfni čvorovi dio su imunološkog sustava tijela, a oteklina u limfnim čvorovima znak je da tijelo reagira na cjepivo i gradi obranu protiv virusa COVID-19. Rak dojke također može uzrokovati oticanje pazuha ako se stanice raka šire na limfne čvorove", objašnjava i dodaje da su neki liječnici zabrinuti da bi zbog natečenih limfnih čvorova, mamografski pregled brzo nakon cijepljenja mogao uzrokovati nepotrebnu zabrinutost. Zbog toga neki preporučuju čekanje četiri do šest tjedana nakon posljednje doze cjepiva. Tako bi bilo dovoljno vremena da oticanje limfnih čvorova uzrokovano cjepivom potpuno nestane.
Radiolog treba znati da si se cijepila, datum i u koju ruku
Drugi, uključujući kliniku Mayo, preporučuju da se mamografija ipak nastavi prema rasporedu. No svakako treba reći liječniku da ste se cijepili, točan datum i u koju ruku ste ga primili jer ove informacije bit će korisne za tumačenje nalaza. Ako se na mamografiji otkrije oticanje limfnih čvorova, a nedavno si primila cjepivo protiv COVID-19, radiolog će sve to uzeti u obzir kod preporuke je li potrebno dodatno snimanje ili praćenje.
Prema studiji objavljenoj u časopisu Radiology, probirna mamografija ne smije se odgađati nakon cijepljenja protiv COVID-19 jer je aksilarna adenopatija čest slikovni nalaz i traje čak 43 tjedna. Ovo je najveća studija za procjenu aksilarne limfadenopatije, s dugoročnim praćenjem od šest mjeseci nakon cijepljenja protiv COVID-19. Adenopatija je česta nuspojava identificirana u 44% pacijenata, a limfadenopatija vidljiva je i do 43 tjedna nakon cijepljenja. Prije cjepiva protiv COVID-19, aksilarna adenopatija kod žena s inače normalnim mamografom prijavljena je u 0,02-0,04% mamografija.
Nalazi ove studije upućuju na to da pacijentice ne bi trebale odgađati mamografiju jer su nedavno cijepljene, a limfadenopatiju treba tumačiti u kontekstu čimbenika rizika pacijenata s oprezom kod pacijenata s istodobnim sumnjivim mamografskim nalazima ipsilateralne dojke.
Međutim, preporuka je da žene, ako je moguće, ipak obave godišnju mamografiju prije cijepljenja kako bi se izbjegao bilo kakav utjecaj oticanja limfnih čvorova povezanog s cjepivom na tumačenje mamografije. Ako je žena nedavno cijepljena, i dalje je savjet ne odgađati termin, ali svakako obavijestiti liječnike o cijepljenju kako bi se te informacije mogle uzeti u obzir pri tumačenju nalaza.
Posebno je važno ne odgađati preglede, kao i cijepljenje, ako će to dovesti do još duljeg odgađanja ili potpunog zanemarivanja pregleda. Prema Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, prvi mamografski pregled svaka žena treba napraviti između 38. i 40. godine života, a žene s pozitivnom obiteljskom anamnezom za rak dojke i ranije. Nacionalnim programom ranog otkrivanja raka dojke obuhvaćene su sve žene u Republici Hrvatskoj u dobi od 50-69 godina i u okviru programa žene se pozivaju na besplatni mamografski pregled svake dvije godine.
Neke stvari treba otkriti na vrijeme - rak dojke jedna je od njih. Zato klikni na link i tvoja prijateljica i ti, ili tvoj partner i ti, možete dati #pinkypromiss da ćete se podsjećati na redoviti samopregled. Svjetski nagrađivan projekt #pinkypromiss ove godine provodimo u suradnji s Croatia osiguranjem s ciljem da podsjetimo na važnost samopregleda i pregleda dojki.