SAD će do rujna znati uzrok autizma, tvrdi ministar zdravstva Kennedy

Pixsell Photo: JIM URQUHART/REUTERS
Vlada Sjedinjenih Država utvrdit će uzrok autizma do rujna ove godine, rekao je u četvrtak američki ministar zdravstva i socijalnih usluga Robert F. Kennedy mlađi.
Vidi originalni članak

"U skladu s vašim naputkom, znat ćemo do rujna. Pokrenuli smo masovno testiranje i istraživanje u koje će biti uključene stotine znanstvenika iz cijelog svijeta", rekao je Kennedy na sastanku kabineta predsjednika Donalda Trumpa.

"Do rujna ćemo znati što je uzrokovalo epidemiju autizma i moći ćemo eliminirati te izloženosti."

Trump je u veljači naredio stvaranje povjerenstva "Učinimo Ameriku ponovno zdravom", u kojemu su Kennedy i drugi ministri, kako bi se ispitalo sve, od stope autizma i astme kod djece do količine lijekova koji im se propisuju za ADHD ili druga stanja.

spada u poremećaje autističnog spektra Aspergerov sindrom: Simptomi i poznate osobe koje žive s njim

Dijagnoze autizma u Sjedinjenim Državama značajno su se porasle od 2000. godine, što je pojačalo zabrinutost javnosti. Znanstvenici već desetljećima istražuju koji genetski ili okolišni čimbenici mogu doprinijeti autizmu, ali uzroci većine slučajeva ostaju nejasni.

Kennedy je dugo promovirao vezu između cjepiva i autizma unatoč znanstvenim dokazima koji govore suprotno.

posebice u borbi protiv epidemija WHO: Potezi SAD-a ozbiljno utječu na globalno zdravlje

Posjeti missZDRAVA.hr