Riječki KBC nabavio novu opremu za Kliniku za tumore
Ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić rekao je da je riječ o kontinuitetu rada Uprave KBC-a na poboljšanju uvjeta rada u liječenju pacijenata među kojima onkološki pacijenti spadaju u posebno osjetljivu skupinu. Dodao je kako je zanavljanje kemoterapijskih fotelja u dnevnoj bolnici, kao i nužno proširenje kapaciteta u dnevnom liječenju onkoloških pacijenata, korak koji će zaokružiti renovaciju prostora Klinike za tumore.
Riječka bolnica je, naime, još u veljači nabavila 6 novih kemoterapijskih fotelja, sada je kupljeno još 12, pa u ovom trenutku raspolaže s 18 multifunkcionalnih i modernih kemoterapijskih fotelja, ukupne vrijednosti 95.000 eura.
Od toga je 17 kemoterapijskih fotelja kupljeno iz sredstava bolnice, a jedna fotelja je nabavljena donacijom. Tako je zamijenjeno 10 dotrajalih fotelja u Dnevnoj bolnici, a nabavljeno 8 novih, koje se nalaze u dodatnim kapacitetima Dnevne bolnice, u ranijem hospitalnom dijelu Klinike.
Klinika je dobila i najmoderniji multifunkcionalni ultrazvuk ukupne vrijednosti 43.000 eura, od kojih je 21.875 eura donacija. Novi ultrazvučni aparat omogućuje pregled abdomena, vrata i krvnih žila, čime će se povećati dostupnost pregleda, ovisno o specifičnim potrebama onkoloških pacijenata, rekao je ravnatelj KBC-a Ružić.
Istaknuto je da je obnavljanje opreme nužno jer je broj pacijenata koji se liječe u Dnevnoj bolnici Klinike za tumore u posljednje dvije i pol godine povećan za više od 150 posto. U kolovozu 2022. je onkoloških pacijenata koji su primali neki od oblika sustavne onkološke terapije u Dnevnoj bolnici bilo 60 do 70 dnevno, dok ih je u svibnju 2025. bilo 170.
Predstojnica Klinike za tumore Ivana Mikolašević rekla je da povećanje broja pacijenata s jedne strane posljedica porasta incidencije malignih bolesti, ali i velikim dijelom jasan pokazatelj da su se onkološki pacijenti vratili liječenju u okviru Klinike za tumore KBC-a Rijeka.
Nema čekanja na početak onkološkog liječenja
Čekanja za početak onkološkog liječenja nema, a Dnevna bolnica Klinike za tumore radi od 7 do 21 sat, dodala je.
U planu je renovacija prostora Klinike ujesen, kako bi se povećali kapaciteti Dnevne bolnice. Do okončanja projekta osigurani su privremeni dodatni kapaciteti u blizini, naglasila je Mikolašević i dodala da se u obnovu dijela klinike donacijama uključila lokalna zajednica, tvrtke, udruge, obrtnici, umjetnici.
Najavila je i da će od ovoga tjedna u okviru Klinike za tumore započeti s ultrazvučnim punkcijama na novom ultrazvučnom aparatu čime će se dodatno smanjiti čekanje bolesnika i omogućiti individualni pristup liječenju svakog pacijenta, tj. personalizirano liječenje s modernom i ciljanom onkološkom terapijom.