Raspisan natječaj za izradu aplikacije za prepoznavanje tumora dojke
Kako je u četvrtak priopćeno s Instituta Ruđer Bošković, cilj je kreirati prototip aplikacije koja će unaprijediti prepoznavanje potencijalno kancerogenih lezija na mamografskim snimkama, a od sudionika se očekuje da stvore originalna rješenja koja se mogu praktično integrirati u trenutne dijagnostičke okvire.
Direktor ZICER-a Frane Šesnić ističe da je za pobjednički tim osigurana nagrada od 5000 eura, ali je još vrjednija činjenica da sudjelovanjem natjecatelji “uistinu imaju prilike doprinijeti spašavanju života”, što je “neprocjenjivo”.
“Inovatorima će biti dostupni stvarni anonimizirani mamografski podaci, čime se osigurava da su razvijena rješenja direktno primjenjiva u kliničkim okružjima, poštujući stroge standarde zaštite osobnih podataka i ne kompromitirajući povjerljivosti pacijenata”, kazala je koordinatorica Centra AI4Health.Cro Anja Barešić.
Krajnji rok za prijavu je 14. siječnja 2025., prijave se podnose putem službenog obrasca dostupnog na web stranici projekta, a finalisti će predstaviti projekte u travnju na Godišnjoj AI4Health.Cro konferenciji u Zagrebu.
Rak dojke globalno je najrasprostranjeniji maligni tumor među ženama i s više od 670.000 slučajeva godišnje vodeći uzrok smrtnosti žena. Rana dijagnostika ključna je u uspješnim ishodima liječenja.
AI4HEALTH:CRO (www.ai4healthcro.eu) Europski digitalni inovacijski centar za primjenu umjetne inteligencije u zdravstvu i medicini (AI4Health.Cro) neprofitni je, javno-privatni konzorcij koji umjetnu inteligenciju (AI) vidi kao ključnu za napredak zdravstva.
Konzorcij okuplja 15 partnera uz Institut Ruđer Bošković kao koordinatora, a financira se s 2,9 milijuna eura u sklopu programa Digitalna Europa te NPOO-a u jednakim omjerima, u trajanju od tri godine.