Nova saznanja o omikronu, brže se širi, ali ima i dobrih vijesti
Otkako je omikron otkriven u studenome, znanstvenici žurno nastoje otkriti uzrokuje li lakše simptome bolesti i zašto se čini zaraznijom od delte. Postoje različiti razlozi zbog kojih bi se virus mogao lakše prenositi. Na primjer, koliko dugo ostaje lebdjeti u zraku, koliko je sposoban prihvatiti se za stanice te koliko dobro izbjegava imunosni sustav domaćina.
Istraživanje pod vodstvom znanstvenika sa Sveučilišta u Kopenhagenu, glavne organizacije za statistiku Statistics Denmark i serološkog instituta Statens Serum Institute (SSI) ukazuje na to da je glavni razlog bržeg širenja ove varijante virusa njegova sposobnost izbjegavanja imuniteta dobivenog putem cjepiva.
“Naša otkrića potvrđuju da brzo širenje omikrona možemo pripisati sposobnosti zaobilaženja imuniteta, a ne inherentnom povećanju prenosivosti” tvrde istraživači.
Danski znanstvenici ranije su zaključili da je među cijepljenom populacijom omikron između 2,7 i 3,7 puta zarazniji od delte.
Istraživanjem je također otkriveno da je, neovisno o kojoj se varijanti virusa radi, manja vjerojatnost da će oni cijepljeni trećom dozom prenijeti virus nego necijepljeni.
Iako je lakše prenosiv, omikron izaziva blaži oblik bolesti, izjavila je za medije Tyra Grove Krause, tehnička direktorica SSI-a.
Dodala da je rizik od hospitalizacije zbog omikrona upola manji nego kad je u pitanju delta, ali su zbog većeg broja zaraženih zdravstveni sustavi i dalje pod pritiskom. Slični podaci javljaju se i u drugim istraživanjima omikrona.
Omikron se brže širi zbog većeg broja asimptomatskih slučajeva
Preliminarni nalazi dvije južnoafričke kliničke studije pokazuju da varijanta koronavirusa omikron ima mnogo veću stopu "asimptomatskog prijenosa" od ranijih varijanti koronavirusa, što bi moglo objasniti zašto se tako brzo proširila diljem svijeta. Studije, od kojih je jedna provedena prošlog mjeseca kada su infekcije omikronom bile u porastu u Južnoj Africi, a druga je u isto vrijeme ponovo uzela uzorke od ranije testiranih ispitanika, otkrile su daleko veći broj ljudi koji su bili pozitivni na koronavirus, ali nisu pokazivali simptome u usporedbi s prethodnim ispitivanjima.
U studiji Ubuntu, koja ocjenjuje učinkovitost Moderninog cjepiva protiv covida-19 kod osoba koje žive s HIV-om, 31 posto od 230 sudionika koji su bili podvrgnuti probiru bilo je pozitivno, a svih 56 uzoraka dostupnih za analizu sekvenciranja potvrđeno je kao zaraza omikronom. "Ovo je u oštroj suprotnosti sa stopom pozitivnosti prije omikrona, koja se kretala od manje od 1 posto do 2.4 posto", rekli su znanstvenici u priopćenju.
U podskupini studije Sisonke u kojoj se ocjenjuje učinkovitost Johnson & Johnsonovog cjepiva protiv covida-19 srednja stopa asimptomatskog prijenosa porasla je na 16 posto tijekom razdoblja omikrona s 2.6 posto iz vremena kad su prevladavale varijante beta i delta. "Studija Sisonke uključivala je 577 ispitanika koji su prethodno cijepljeni s rezultatima koji ukazuju na visoku stopu prijenosa zaraze čak i kod onih za koje se zna da su cijepljeni", rekli su znanstvenici.
Dodali su da je "viša stopa asimptomatskog prijenosa vjerojatno glavni čimbenik brzog širenja varijante omikron, čak i među populacijama s visokim prethodnim stopama zaraze koronavirusom". Južna Afrika od kraja studenog bilježi porast broja infekcija koronavirusom, otprilike u vrijeme kada su njezini znanstvenici upozorili svijet na omikron. No novi slučajevi su od tada u padu. Prvi pokazatelji govorili su da je novi val zaraze obilježen manje teškim oblicima bolesti od ranijih.