Sinusitis treba liječiti, donosimo ti recepte za čajeve i inhalacijske otopine

Thinkstock
Sinusitis ili upalu paranazalnih sinusa možeš liječiti inhaliranjem eteričnih ulja tamjana i eukaliptusa, a eterična ulja možeš nakapati i u čaj od kamilice. Uzimanjem propolisa, svježeg korijena đumbira i češnjaka koji djeluju protubakterijski također ćeš ublažiti neugodne simptome sinusitisa.
Vidi originalni članak

Sinusitis treba na vrijeme liječiti

Kašlješ, kišeš, boli te glava i zaključuješ da imaš hunjavicu. Kad je hunjavica već trebala proći, glavobolja ti se pojačava i jedva dišeš bez kapljica ili spreja. Napokon odlaziš doktoru koji ti nakon pregleda kaže kako imaš sinusitis. Sinusitis nije težak problem, ali ga treba izliječiti prije no što zaprijeti komplikacijama.

Sinusitis je akutna ili kronična upala paranazalnih sinusa, šupljina koje se nalaze unutar lubanje, iznad i pokraj nosa. Između sinusa i nosne šupljine postoje kanalići kroz koje sluz iz sinusa istječe u nosnu šupljinu. Kod sinusitisa sluznica otiče i proizvodi veće količine sluzi. Oticanje sluznice dovodi do suženja kanalića, što sprečava normalno otjecanje sluzi prema nosnoj i usnoj šupljini. Sluz koja se nakuplja u velikoj količini unutar sinusa pogodno je tlo za razvoj bakterija, virusa i gljivica koje dolaze do nosa i grla i pogoršavaju poremećaj.

hren Hren razrjeđuje gusti sekret iz dišnih organa i olakšava tegobe sa sinusima

Iako nos može biti začepljen i zbog obične prehlade, ona obično traje 7-14 dana i prolazi bez liječenja, a sinusitis traje duže i izaziva brojnije tegobe od prehlade. Ako se ne izliječi, upala sinusa može trajati neodređeno dugo i pritajiti se dok ne uđe u akutnu fazu, koja nalikuje na prehladu. 

Odčepi nos kapljicama i antibioticima

Sinusitis obično uzrokuju bakterije ili virusi, mikroorganizmi koji napadaju dišne putove i omogućuju tvorbu sluzi. Ponekad do sinusitisa dolazi zbog širenja bakterija iz pokvarenih zubi gornje čeljusti. Podložniji si sinusitisu ako imaš nosne polipe, alergijsku prehladu ili deformaciju koštane strukture nosa, osobito devijaciju nosnog septuma. U ovom slučaju, čak i mala upala može izazvati oticanje sluznice i otežati eliminaciju sluzi.

Cilj liječenja sinusitisa je uspostava prohodnosti nosnih putova, ograničavanje ili uklanjanje izvora upale i uklanjanje bola. Liječnici obično preporučuju dekongestante za odčepljivanje nosa, sredstva protiv bolova i antibiotike, ako su prisutne bakterije.

Ravensara i čajevac su eterična ulja s antivirusnim i antibakterijskim učinkom Otjeraj bol u sinusima pomoću ulja

Nosne kapljice i sprejevi, koji se mogu kupiti bez recepta, ne smiju se koristiti duže od nekoliko dana, jer u suprotnom mogu pogoršati začepljenost i natečenost nosnih putova. Ako je sinusitis kroničan, potrebne su duge i uzastopne terapije antibioticima, a ponekad se propisuju nazalni sprejevi sa steroidima i oralni steroidi poput prednizona.

Pacijenti s alergijskom bolešću moraju biti liječeni i protiv alergijskih simptoma. Sumnja li liječnik da je tvoj sinusitis povezan s prašinom, plijesni, peludi, hranom ili nekim drugim od mnogih alergena, uputit će te na testiranje na alergene.

Priroda u službi disanja

Neki prirodni lijekovi mogu u sprezi s medicinskom terapijom ubrzati otklanjanje sinusitisa. Protiv sinusitisa djeluju eterična ulja, koja možeš koristiti putem inhalacije, ovlaživanja zraka ili masaže. Stručnjaci za aromaterapiju preporučuju ulja eukaliptusa, mirte, tamjana i klekovine, a dovoljne su dvije do tri kapljice u ovlaživaču ili u inhalatoru.

Osim u običnu vruću vodu, eterična ulja možeš nakapati u čaj od kamilice, kadulje, metvice ili gospine trave. Možeš dodati i kavenu žličicu sode bikarbone, koja olakšava oslobađanje ljekovitih para. Para koja izlazi iz takve smjese djeluje antiseptički na sluznice, otvara nosnice i vrlo brzo daju osjećaj slobodnog disanja.

Protiv bakterija je aktivan pčelinji proizvod propolis, kojeg se uzima oralno tijekom dva tjedna od pojave prvih simptoma. Preporučena je doza 25 kapljica razrijeđenih s malo vode ujutro na prazan želudac, jer mu hrana umanjuje apsorpciju. Nastavi uzimati propolis čitava dva tjedna i ako su u međuvremenu simptomi nestali.

bol u predjelu čela i lica Sinusitis: Simptomi i kako olakšati tegobe?

Svježi korijen đumbira

Đumbir također djeluje protubakterijski, protuvirusno i protuupalno. Možeš napraviti čaj od 25 g svježeg korijena đumbira, kojeg valja pustiti da kuha pet minuta u oko 250 ml vode. Druga je mogućnost čaj od sušenog korijena. Stavi žličicu i pol korijena u četvrt litre vode i kuhaj na laganoj vatri deset minuta. Potom pij napitak u nekoliko navrata tijekom dana.

Bijeli luk ili češnjak duguje svoja antibiotska svojstva alicinu, tvari koja se oslobađa kad se glavica reže ili preša. Alicin bijelom luku daje osebujan miris i usput uništava bakterije. Preporučuje se svakodnevno jesti tri puta po jedan režanj sirovog češnjaka.

Napravi čaj po receptu

Šumski bor, eukaliptus i majčina dušica djeluju antiseptički i razrjeđuju nosne izlučevine. Od ovog bilja napravi čaj za odčepljenje nosa po sljedećem receptu:

  • 25 g eukaliptusa
  • 25 g izdanka bora
  • 25 g majčine dušice
  • 25 g sljeza

Stavi žličicu smjese u 200 mg kipuće vode i pusti da odstoji 10 minuta. Nakon cijeđenja, pij dvije ili tri šalice dnevno s medom dokle god ti traje sinusitis.

Posjeti missZDRAVA.hr