Napokon napredak: Novi lijek učinkovit u borbi protiv gonoreje koja postaje otporna na postojeće antibiotike
Lijek koji je razvio GSK pokazao se sigurnim i učinkovitim u liječenju gonoreje u kliničkom ispitivanju u kasnoj fazi, prema studiji objavljenoj u časopisu The Lancet. Ako bude odobren, postat će prva nova klasa antibiotika za spolno prenosive infekcije u više od dva desetljeća.
Lijek, nazvan gepotidacin, odobrila je FDA u ožujku za liječenje nekompliciranih infekcija urinarnog trakta kod žena i djevojčica starijih od 12 godina - najčešćeg tipa infekcije kod žena. Lijek se prodaje pod nazivom Blujepa, piše NBC.
Nova opcija liječenja je važna, kažu stručnjaci, jer bakterije koje obično uzrokuju spolno prenosive infekcije sve više postaju otporne na standardne antibiotike, što otežava liječenje.
Procjenjuje se da se svake godine u svijetu pojavi 82 milijuna novih slučajeva gonoreje, prema GSK-u. Gonoreja je postala otporna na gotovo sve antibiotike koji se koriste za njezino liječenje, prema CDC-u. Gonoreja je spolno prenosiva bolest koju uzrokuje bakterija Neisseria gonorrhoeae.
Spolno prenosive infekcije rastu diljem Europe, uz iznenađujući porast slučajeva sifilisa i gonoreje, pokazuju najnoviji podaci koje je objavila Europska agencija za bolesti. U Europi je 2023. godine bilo gotovo 10 000 potvrđenih slučajeva gonoreje, što je povećanje od 31 posto u usporedbi s 2022. i više od 300 posto u usporedbi s 2014., izvijestio je Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). Bila je to najviša zabilježena stopa u Europi otkako je 2009. godine ECDC započeo s nadzorom spolno prenosivih bolesti, piše Politico. Agencija je također upozorila na sve veću prijetnju antimikrobne rezistencije kod gonoreje, s pojavom sojeva otpornih na lijekove koji trenutne tretmane čine manje učinkovitima.
Ako se ne liječi, gonoreja može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija, uključujući otečene i bolne zglobove, upalu jetre te oštećenje srca i mozga. Također može povećati rizik od neplodnosti kod žena.
Gepotidacin je dio nove klase antibiotika zvanih triazaacenaftileni, koji djeluju ciljajući na dva ključna enzima koja gonoreja koristi za reprodukciju i preživljavanje.
U trećoj fazi kliničkog ispitivanja na više od 600 odraslih osoba i tinejdžera, pokazalo se da gepotidacin uspješno liječi oko 92 % pacijenata kada se uzima dva puta dnevno, u usporedbi s oko 91 % u skupini pacijenata koji su primali standardno liječenje. Najčešća nuspojava bili su gastrointestinalni problemi, ali gotovo svi su bili "blagi ili umjereni".
Autori studije istaknuli su da je najvažnije to što je lijek bio učinkovit protiv sojeva bakterija gonoreje koji su otporni na postojeće antibiotike.
Dr. Sovrin Shah, izvanredni profesor urologije u bolnici Mount Sinai u New Yorku koji nije bio uključen u istraživanje, nazvao je GSK-ovu pilulu "dobrodošlim dodatkom". "Gonoreja otporna na antibiotike predstavlja veliku prijetnju javnom zdravlju", rekao je Shah
David Harvey, izvršni direktor Nacionalne koalicije direktora za SPI, izjavio je da "očajnički trebamo učinkovite lijekove za borbu protiv gonoreje".
Glasnogovornik GSK-a rekao je da tvrtka planira podnijeti odobrenje FDA-i "u narednim mjesecima", a regulatorna odluka očekuje se u drugoj polovici godine. Tvrtka je rekla da traži odobrenje za gepotidacin kao alternativu prvoj liniji terapije kada je takvo liječenje neprikladno - kao što je u slučaju kada pacijent ne podnosi dobro postojeću terapiju ili ju ne želi koristiti.
U uvodnom komentaru istraživanja, Magnus Unemo, direktor odjela Svjetske zdravstvene organizacije zaduženog za gonoreju, rekao je da je GSK-ova pilula "obećavajuća", ali je dodao da će izazovi u održavanju gonoreje kao izlječive infekcije i dalje postojati.
Unemo je također naglasio važnost poboljšanja prevencije, uključujući promoviranje sigurnog seksa i korištenje kondoma, kao i ranu dijagnozu i praćenje bolesti.