Možeš li se doista prehladiti ako izađeš van bez jakne?
Naravno da hladan zrak može utjecati na imunitet, ali uzročnici prehlade i gripe su virusi koji zapravo više vole toplije prostorije. Naime, prehlada nastupa kada virusi prodru do sluznice usta, nosa ili očiju, a obično je riječ o tome da smo se zarazili virusom nakon što smo bili u neposrednoj blizini nekoga tko je već prehlađen.
Zašto je nastala zabluda da se možemo prehladiti ako izađemo van bez jakne?
Zabluda o tome da ćemo se prehladiti ako izađemo na balkon ili van bez jakne vjerojatno proizlazi iz činjenice da se prehlada i gripa puno češće javljaju u hladnijim mjesecima, ali i zbog toga što u tim mjesecima puno češće boravimo u zatvorenim prostorijama koje se uz to ni ne prozračuju pa se virusi puno brže i lakše šire. Stoga je zimi puno važnije prozračivati prostorije u kojima boravimo nego paziti na to da na par minuta ne izađemo van bez jakne.
Kako prepoznati prve simptome prehlade i gripe te što ih razlikuje?
Higijenske navike su puno važnije od toga jesmo li toplo obučeni
Doktor Rajapaksa napominje kako hladan zrak ipak može djelovati na isušivanje sluznice nosa, a to ju čini osjetljivijom na infekcije. No, u toj situaciji neće pomoći ni topla obuća i jakna. Neka istraživanja također pokazuju da dugotrajno izlaganje hladnoći može potisnuti imunološki sustav. Dakle, svakako je potrebno obući se prikladno za zimske uvjete i hladan zrak, no puno je važnije održavati zdrave higijenske navike. Potrebno je redovito provjetravati prostoriju, svakodnevno dezifincirati radne površine, redovito i pravilno prati ruke - pročitaj naše savjete ovdje. Uz to je važno obogatiti prehranu hranjivim tvarima kako bi se ojačao imutitet, odmarati se i dovoljno spavati te izbjegavati stres.
Pročitaj kako se zaštititi i izbjeći virus gripe!