Moć matičnih stanica: Paralizirani muškarac ponovno prohodao nakon “reprogramiranja” leđne moždine

Freepik
U Japanu je stručnjak za matične stanice postigao veliki napredak koji bi mogao vratiti nadu mnogim osobama s invaliditetom. On i njegov tim proveli su kliničko ispitivanje u kojem je pacijent primio injekciju matičnih stanica i uspio ponovno stati na noge.
Vidi originalni članak

Prema izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), oko 1,3 milijarde ljudi širom svijeta živi s ozbiljnim oblikom invaliditeta. Velik dio njih ima motoričke poteškoće i ne može hodati. Na Sveučilištu Keio u Japanu, stručnjak za matične stanice Hideyuki Okano i njegov tim uspjeli su omogućiti paraliziranom pacijentu da ponovno stane na noge i počne hodati. Ovaj izniman pomak postignut je zahvaljujući jednostavnoj injekciji matičnih stanica, koja je “reprogramirala” njegovu leđnu moždinu.

Leđna moždina, koja prenosi živčane signale iz mozga prema ostatku tijela, predstavlja gusti snop živaca koji se proteže od moždanog debla do donjeg dijela kralježnice. Kada dođe do oštećenja leđne moždine, komunikacija između mozga i pojedinih dijelova tijela može biti prekinuta, što u težim slučajevima dovodi do potpune paralize.

Kako je 23. ožujka 2025. izvijestio japanski list Asahi Shimbun, Hideyuki Okano i njegov tim primijenili su injekciju od dva milijuna takozvanih “induciranih pluripotentnih matičnih stanica” (iPS stanica). Riječ je o običnim stanicama odraslih osoba koje su reprogramirane u gotovo embrionalno stanje, čime dobivaju izniman regenerativni potencijal. U osnovi, te su stanice pripremljene da postanu neuroni. Nakon injekcije, stanice su počele stvarati nove neurone i glijalne stanice — ključne za potporu i zaštitu živčanog sustava.

kliničko ispitivanje Neuralink, Muskova tvrtka počinje ugrađivati moždane implantate paraliziranim pacijentima

Ohrabrujući rezultati, ali uz određenu rezervu

Istraživači su između 2021. i 2023. godine ukupno liječili ne jednog, već četiri pacijenta. Zapanjujuće je da su dvojica njih uspjela povratiti značajan dio motoričkih funkcija. Osim toga, tijekom godinu dana nakon zahvata nisu zabilježene ozbiljne nuspojave. Ipak, važno je napomenuti da su injekcije dane relativno brzo nakon ozljede — unutar dva do četiri tjedna — što bi moglo igrati ključnu ulogu u uspješnosti tretmana.

Ipak, iako su rezultati ohrabrujući, treba ih promatrati s određenim oprezom, upozorava australski neuroznanstvenik James St John. U intervjuu za članak objavljen u časopisu Nature, istaknuo je kako je nužno provesti dodatna istraživanja. Napomenuo je da je moguće kako su dva pacijenta, koja su djelomično povratila motoričke funkcije, to mogla postići i prirodnim putem, bez pomoći terapije.

Na kraju, komentari australskog istraživača ukazuju na važnu činjenicu: otkrića japanskog tima još uvijek nisu prošla znanstvenu recenziju. Taj je korak ključan za potvrdu valjanosti bilo kojeg znanstvenog istraživanja ili studije.

podižemo svjesnost Cerebralna paraliza je najčešći tjelesni invaliditet u djetinjstvu

Posjeti missZDRAVA.hr