Mliječna kiselina protiv vaginoze

Vagisan je prvi i jedini registrirani lijek s mliječnom kiselinom u obliku vagitorija u Hrvatskoj, a koji proizvodi njemačka farmaceutska tvrtka DR. Wolff. Terapijski cilj upotrebe Vagisana je da normalizira vaginalni pH primjenom mliječne kiseline, a klinička ispitivanja pokazala su sigurnost primjene tijekom trudnoće i dojenja
Vidi originalni članak

Zlatko Topalović, dr. med., spec. ginekologije i opstetricije objasnio je što sadržava jedan Vagisan vagitorij i zašto je mliječna kiselina u rodnici važna: 'Jedan vagitorij sadržava 167 mg mliječne kiseline i 100 mg natrijeva laktata. Mliječna kiselina u rodnici iznimno je važna za održavanje normalne kiselosti rodnice, odnosno niskog pH koji normalno mora biti niži od 4,5. Smanji li se kiselost, odnosno povisi li se pH iznad 4,5 stvaraju se povoljni uvjeti za pojavu tzv. bakterijske vaginoze.'

Učinkovit i protiv Gardnerelle  vaginalis

Bakterijska vaginoza sindrom je neravnoteže između smanjenog broja laktobacila, koji proizvode mliječnu kiselinu i povećanog broja anaerobnih bakterija, u prvom redu Gardnerelle vaginalis. To je najčešća vaginalna infekcija u žena reproduktivne dobi. U SAD-u oko 16 posto trudnica ima GV.

Prisutnost ove bakterije povećava rizik zdjelične upalne bolesti posebno nakon kiretaže i histeroskopije, a tijekom trudnoće povećava rizik prijevremenog porođaja. Jedini simptom ove infekcije je pojačani sivkastomliječni iscjedak neugodnog mirisa na pokvarenu ribu. Intenzitet iscjetka obično se pojačava iza odnosa. Pacijentice se ne žale na druge simptome kao što su svrbež i peckanje, osim u slučajevima kad se uz GV umnože i gljivice, u prvom redu Candida albicans, a koja se također lako umnoži u uvjetima smanjene kiselosti, odnosno povišenog pH rodnice, višeg od 4,5. 

Ginekolog dijagnozu postavlja na osnovu simptoma pacijentice, pregledom per spekula pri čemu se uočava sivkasto mliječni iscjedak u dnu rodnice te analizom nativnog pripravka kada se pod mikroskopom uočavaju tzv. clue cells, stanice na čijim se rubovima nakuplja veliki broj bakterija (GV) pa stanice sliče klupku.

Vagisan losion za intimnu njegu

  • Primjena Vagisan losiona za intimnu njegu smanjuje rizik od nastajanja infekcija –vulvovaginitisi, kao i mikoza (kandidijaza)
  • Vagisan losion za intimnu njegu značajno smanjuje genitalni svrbež kao i simptome perianalnog pruritusa (svrbeža)
  • Vagisan losion za intimnu njegu ne iritira i ne isušuje kožu genitalnog područja (jedini losion na tržištu koji ne sadržava alkohol)
  • Vagisan losion za intimnu njegu stabilizira zaštitni kiseli sloj kože na intimnim dijelovima tijela
     

Vagisan vagitoriji

  • Vagisan je jedini registrirani lijek u Republici Hrvatskoj koji kao djelatnu tvar sadržava mliječnu kiselinu (laktatnu kiselinu) i natrijev laktat
  • Učinkovitost mliječne kiseline i natrijevog laktata u vagitorijima temelji se na normalizaciji pH-vrijednosti rodnice. Povratak iz lužnatog u kiseli okoliš uzrokuje za patogene sojeve nepovoljan milje, a kiseli okoliš podržava rast Döderline bacillusa. Rezultat toga je da se postiže učinkovita normalizacija i stabilizacija fiziološkog mikro-miljea vaginalne flore
  • Vagisan pripada sljedećoj farmakoterapijskoj grupi lijekova: ginekološki antiinfektivi i antiseptici
  • Primjena Vagisan vagitorija sigurna je tijekom trudnoće i dojenja.
  • Farmaceutski oblik: vagitoriji
  • Pakovanje: 7 vagitorija u stripu, u kartonskoj kutiji
  • Način izdavanja: samo u ljekarnama, bez recepta

Preventiva za ugrožene skupine

Niski pH rodnice fiziološki održavaju laktobacili koji glikogen iz odljuštenih epitelnih stanica rodnice pretvaraju u mliječnu kiselinu. Do poremećaja pH rodnice dolazi ili zbog nedostatka glikogena u epitelnim stanicama ili zbog smanjenog broja laktobacila. Rezultat je u oba slučaja isti – smanjenje mliječne kiseline u rodnici što stvara uvjete za umnožavanje GV-a, ali i drugih bakterija i Candide albicans.

Stoga je odobrenje Vagisana za promet u Republici Hrvatskoj, koji sadržava mliječnu kiselinu, iznimno bitno jer smo u situaciji da propisujemo ovaj lijek i kao preventivu kod žena kod kojih očekujemo poremećaj vaginalne flore kao npr. kod žena koje primaju kemoterapiju, kod žena koje su pod kroničnim stresom, što je danas vrlo često, kao i kod žena pod imunosupresivnom terapijom i sl.

Vagisan propisujemo i kao učinkovitu terapiju za infekciju Gardnerellom vaginalis, odnosno bakterijske vaginoze. Glavni terapijski cilj upotrebe Vagisana je da normaliziramo vaginalni pH primjenom mliječne kiseline čime vraćamo alkalni milje rodnice prema kiselom, što je preduvjet za porast laktobacila i blokadu umnožavanja anaeroba, ponajprije GV-a.

Klinička ispitivanja pokazala su sigurnost primjene Vagisana tijekom trudnoće i dojenja. Preporučeno trajanje terapije je pet dana pri čemu se vaginalete apliciraju duboko u rodnicu uvečer prije spavanja.

Posjeti missZDRAVA.hr