Ministar Beroš pozvao građane na besplatne preventivne preglede, KoHOM tvrdi da za to nisu stvoreni preduvjeti
Nakon brojnih pripremnih aktivnosti, od ponedjeljka na nacionalnoj razini preventivne zdravstvene preglede provode liječnici obiteljske medicine, domovi zdravlja, HZJZ i županijski zavodi za javno zdravstvo.
Osobe starije od 40 godina, koje posljednje dvije godine nisu imale pregled kod svog izabranog liječnika, bit će pozvane na preventivni zdravstveni pregled, jer je riječ o rizičnom dijelu populacije.
Rezultat je to pilot projekta provedenog u pet domova zdravlja i 88 timova obiteljske medicine.
Za vrijeme provedbe pilot projekta u čak 70 posto slučajeva osoba između 40 i 44 godine dijagnosticirani su znatni faktori rizika za razvoj kroničnih bolesti. Ti rezultati su poražavajući, istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš na predstavljanju modela organizacije preventivnih pregleda.
"Obaveza Vlade i države je omogućiti svakom građaninu jednaki pristup preventivi i ranog otkrivanja bolesti te potaknuti sve one koji ponekad zaborave da trebaju brinuti o svome zdravlju. Dio je to reforme Hrvatskog zdravstvenog sustava", poručio je.
Vrste pretraga i njihovu provedbu po spolu i dobi te postojećim potencijalnim rizicima za razvoj određene bolesti odredili su stručnjaci iz područja obiteljske medicine i javnog zdravstva. Preventivni zdravstveni pregledi omogućavaju i uključivanje građana u Nacionalne programe ranog otkrivanja raka.
Jedan od primjera implementacije preventivnih pregleda je smanjivanje smrtnosti kod pacijentica oboljelih od raka dojke za čak 24 posto, podsjetio je Beroš, ustvrdivši da je to način da se promijeni slika zdravlja hrvatskih građana.
Na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo bit će dostupni potrebni podaci, a nije potrebno da se građani samostalno javljaju obiteljskim liječnicima za sistematske preglede.
"Odaziv pacijenata je tijekom pilot projekta bio jako mali pa smo, sukladno mišljenju liječnika, prešli na model u kojem su liječnici ti koji će pozivati na preglede, rekao je koordinator preventivnih zdravstvenih pregleda HZJZ-a Tomislav Benjak.
Pregled uključuje detaljnu anamnezu i fizikalni pregled svih organskih sustava, a pretragama krvi gledat će se masnoća u krvi i glukoze. Za pacijente kojima je potrebno radit će se i EKG, ultrazvuk abdomena, mjerenje gustoće krvi i slični pregledi.
Benjak ističe da su svi uvjeti za te preglede ostvareni te da će tim obiteljske medicine biti plaćen s 52 eura bruto po pregledanom pacijentu.
Pravo na besplatni preventivni pregled imaju građani na temelju obveznog zdravstvenog osiguranja.
KoHOM: Za provedbu preventivnih pregleda nisu stvoreni preduvjeti
Koordinacija liječnika hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) pozdravlja svaki oblik prevencije, pa tako i početak provedbe preventivnih zdravstvenih pregleda diljem Hrvatske od 11. studenoga, no upozorava da se ne zna kakva će biti provedba jer za nju nisu stvoreni preduvjeti.
"Svaki oblik preventive pozdravljamo, ali mislimo da je trebalo prvo stvoriti preduvjete za liječnike i medicinske sestre u obiteljskoj medicini kako bi mogli uspješno i učinkovito obavljati sistematske preglede. Tek je onda trebalo najaviti program i krenuti s njime", rekla je članica Izvršnog odbora KoHOM-a Nataša Ban Toskić u razgovoru za Hinu.
Smatra da je trebalo administrativno rasteretiti ordinacije. "Usprkos našim brojnim prijedlozima i obećanjima koje smo dobili nije se dogodilo apsolutno ništa. Broj liječnika opada, administracija buja, a novi zadaci samo nailaze", kaže Ban Toskić.
Ban Toskić poručuje da liječnici imaju dobru volju, no pita se kakve će im biti mogućnosti. Upitno je i kakav će biti odaziv pacijenata s obzirom na slab odaziv na pilot projekt, kao i općenito na nacionalne preventivne programe za rano otkrivanje malignih bolesti.
Rezultati pilot projekta prije godinu dana pokazali su da je pregledano tek dvjestotinjak osoba iako je poslano gotovo 3000 poziva, a više od dvije trećine građana koji su se odazvali pozivu imalo je znatne faktore rizika za razvoj kroničnih bolesti.
Ističe da preventivni pregledi u obiteljskoj medicini postoje već 60 godina, provode se kao redovan dio posla, no ovo što je najavljeno ima drugačiju formu - riječ je o sistematskim pregledima za osobe starije od 40 godina koje u zadnje dvije godine nisu bile ni na kakvom pregledu kod svog liječnika.
Čekaonice su pune, a liječnici trebaju sami pronalaziti i pozivati pacijente
Proširen je anamnestički upitnik za pacijente i veći je naglasak stavljen na motivaciju pacijenata da se odazovu na nacionalne preventivne preglede, a novost je da bi liječnici i sestre morali u svojim kartotekama naći pacijente koji nisu bili na pregledu i sami ih pozivati.
"Opseg i forma zahtijevaju najmanje dva dolaska pacijenta i više od sat vremena po pacijentu. To je uvođenje nečeg novog što će dovesti do toga da će se nešto drugo, što se do sada radilo dnevno, morati zanemariti ili izostaviti", upozorava Ban Toskić.
Navela je kako liječnici obiteljske medicine dnevno imaju oko 100 pacijenata, a neki i po 150 pacijenata. Uz to, sada je sezona cijepljenja i respiratornih bolesti pa je pritisak na ordinacije velik, a brojni liječnici i medicinske sestre rade cijele dane.
"Čekaonice su pune, ja sada imam pet ljudi s temperaturom koji kašlju. Teško mi je zamisliti da naručim nekoga na sistematski pregled za koji mi treba sat vremena ili više, a da pacijent koji je akutno bolestan ili ima tegobe ostane nepregledan", rekla je Ban Toskić.
Liječnici će sami moći odrediti tempo i raspored pregleda, no većina ih dijeli prostor sa suprotnom smjenom pa ne može ostati dulje ili raditi nešto u slobodnom vremenu.
"Lijepo je zamišljeno, ali teško je procijeniti kojim tempom i uspješnošću će se program provoditi. Ne očekujem da će se u ponedjeljak dogoditi nešto veliko, vjerojatno će to početi postupno, neujednačeno, no prevencija je uvijek dobrodošla pa ćemo primiti svakog pacijenta", poručila je Ban Toskić.