Kako ukloniti kurje oči uz gorku sol?
Kurje oko i žuljevi jedno su od najčešćih stanja koje liječe podijatri, a česti i pedikeri. Žuljevi su debeli, stvrdnuti sloj kože, često rezultat trljanja, trenja ili pritiska.
Što je kurje oko?
Kurje oči su mnogo manje i imaju tvrdo središte koje se razvija na vrhovima ili sa strane nožnih prstiju te na peti. Kurije oči ili žuljevi mogu se pojaviti bilo gdje na stopalu i razlikuju se u simptomima, od blagog zadebljanja kože na dnu stopala, do čira koji se može razviti ispod kurjeg oka na palcu.
Zašto nastaje kurje oko?
Previše pritiska u kombinaciji s nekom vrstom trenja. Ne postoji drugi način na koji se kurje oči i žuljevi razvijaju. Pritisak plus trenje uzrokuje reakciju kože i zgušnjavanje stvarajući prirodnu barijeru, ali kako se pritisak nastavlja, područje postaje prilično bolno. Preveliki pritisak može nastati zbog: uske obuće, čukljeva, biomehaničkih abnormalnosti kao što je hod koji može rezultirati pritiskom u različitim područjima stopala, što obično rezultira žuljevima.
Kako se liječe kurje oči i žuljevi?
Ako se kurje oči i žuljevi ne liječe, mogu postati bolni i neće sami od sebe nastati, osim ako se ne ukloni uzrok. Mnogi pokušavaju sami "iskopati" kurije oko na peti, ali to baš i nije dobra ideja jer medicinske intervencije u kućnoj radinosti uglavnom pogoršaju problem. Kozmetičarka na medicinskoj pedikuri dat će pravilnu procjenu i način saniranja. To može uključivati redovito održavanje stopala kako bi se smanjilo kurje oko ili žuljevi, nošenje posebnih uložaka u obući kako bi se smanjio potisak.
SOS za kurije oči je zaustaviti stvaranje pritiska na problematično mjesto, zaštiti kurje oko flasterom (postoje i posebni flasteri namijenjeni za kurje oči koji sadržavaju tvari za njihovo omekšavanje). Flaster će ujedno biti barijera između obuće i kurjeg oka. Osobe sklone nastanku kurjih očiju trebale bi češće posjećivati pedikera, a svi trebamo nositi udobnu obuću.
U Medicinskim priručniku za pacijente navodi se način liječenja kurjih očiju: "Uporabom lijekova koji otapaju roževinu može se brže izliječiti žuljeve. Ti lijekovi―zvani keratolitička sredstva―često sadrže salicilnu kiselinu. Mogu se primijeniti u obliku paste koja se dodirom suši ili se na područje može staviti uložak koji sadrži lijek. Međutim, ako se keratolitička sredstva ne primijene pažljivo, kiselina može oštetiti priležeće normalno tkivo. Žuljevi i kurje oči mogu se stanjiti i kamenom plovućcem za vrijeme kupanja ili ih može odstraniti skalpelom medicinska sestra ili liječnik"
Kako liječiti kurje oko?
Hidratizirani magnezijev sulfat, poznat i kao gorka sol i epsomit (epsomska sol), popularan je po tome što se dodaje u vodu za kupanje: da bi smanjio stres, omekšao kožu ili ublažio bolove. Primjenom gorke soli uspješno se liječe akne, bradavicei kurje oči, suha koža te neugodan miris nogu.
Za što je dobra gorka sol?
Osim u ljekovite svrhe, koristi se i u vrtlarstvu i lončarstvu. Vrtlari ga obožavaju jer pomaže ružama da obilno cvjetaju, a lončari ga katkad dodaju u glinu da bi povećali njezinu elastičnost. Podaci o gorkoj soli u članku su dio iz knjige 1000 kućnih lijekova objavljeni u izdanju Mozaik knjige.
- akne
- bradavice i kurje oči
- suhu kožu
- neugodan miris nogu
- hemoroide
- grčeve u mišićima
- dermatofitozu
- pojasasti herpes
Gorka sol ima laksativni učinak
Magnezijev sulfat može se naći na svakom mjestu na kojemu mineralna ili morska voda isparavaju. Naziv epsomska sol ili epsomit dolazi od mineralnog izvora u mjestu Epsomu, koji se nalazi u engleskoj pokrajini Surrey. Ne tako davno davao se ljudima u proljeće, kao dio purgativa koji su trebali očistiti tijelo od otrova koji su se navodno nakupili tijekom zime. Jedan od razloga tome jest najvjerojatnije činjenica da magnezijev sulfat ima laksativno djelovanje. Do prije nekoliko desetljeća, kad su kupovni laksativi pronašli svoje mjesto na policama ljekarni, magnezijev sulfat bio je popularno sredstvo za redovitu stolicu.
Kao aktivni sastojak magnezijevog hidroksida, magnezijev sulfat je laksativ na bazi soli: magnezij izvlači tekućine iz krvi i odvodi ih u crijevo, čime se omekšava stolica i istovremeno izaziva grčenje crijeva koje potiče rad stolice. Neke osobe još uvijek za olakšavanje zatvora uzimaju jednu ili dvije žličice magnezijevog sulfata rastopljena u čaši vode. Problem s tim lijekom jest što je često prejak, pa izaziva proljev ili grčeve u trbuhu. A može i ometati tijelo u apsorpciji potrebnih hranjivih tvari. Stoga je najbolje ne upotrebljavati magnezijev sulfat kao laksativ, osim ako vam liječnik to ne savjetuje.
Gorka sol je izvrsna za kupke i omekšavanje kože
S druge strane, vanjska primjena potpuno je sigurna i nevjerojatno korisna. Između ostalog, magnezijev sulfat možeš upotrebljavati za:
- Vađenje ivera i žalaca - magnezijev sulfat izvlači otrove nastale pri ubodu kukaca i ivere na površinu kože. Dodaj vodu u magnezijev sulfat da bi napravila pastu i nanesi je na zahvaćeno područje. Obično počne djelovati nakon 10 minuta.
- Duboko čišćenje pora - dodaj šalicu magnezijevog sulfata u 1/2 litre tople vode i istrljaj kožu tom otopinom da bi uklonila mitesere, očistila i otvorila pore i osvježila kožu.
- Olakšava bolove u mišićima - otopina od magnezijevog sulfata izvlači tekućinu iz tijela i smanjuje otečenost tkiva. Dok izvlači tekućinu iz kože, izvlači i mliječnu kiselinu, čije nastajanje može pridonijeti bolovima u mišićima. Stavite šalicu ili dvije magnezijevog sulfata u toplu kupku i ugodno se opusti.
- Uganuća i modrice - magnezijev sulfat će smanjiti oticanje nakon uganuća i od modrica. Dodaj 2 šalice magnezijevog sulfata u toplu kupku i namači ozlijeđeni dio tijela.
- Pomoć kod hemoroida - zbog toga što smanjuje otečenost tkiva, magnezijev sulfat je izvrstan protiv hemoroida. Dodaj malo soli u kadu ili bide i uroni bolno područje.
- Omekšavanje kože - dok se kupaš, utrljaj u kožu šaku magnezijeva sulfata. Utrljavanjem ćeš ukloniti s kože mrtve stanice, nakon čega će vam koža izgledati i biti mnogo glađa i svježija. To pomaže i kada želiš umanjiti tegobe nastale zbog žuljeva ili kurjih očiju.
Gorka sol za kurje oči
Ovaj recept za fantastična stopala je od britanskoga Vijeća za proizvodnju magnezijevog sulfata. Pomiješaj sljedeće sastojke u kadi za stopala ili u velikom lavoru:
- 2 šalice magnezijevog sulfata
- 1 šalicu soli s Mrtvog mora
- 1 šalicu maslinovog ulja
- 1/2 šalice ulja metvice
- 2 šalice zobenog brašna
Neka bude dovoljno tople do vruće vode da napuniš posudu. Namači stopala dok se voda ne ohladi, a zatim kamenom plovućcem istrljaj sve grube dijelove kože. Isperi stopala u hladnoj vodi i dobro ih osuši. Zatim u njih utrljaj vazelin i obuj debele čarape. Nemoj početi hodati dok ne obuješ čarape, od vazelina će ti stopala biti vrlo skliska. Za najveći učinak, ostavi čarape na nogama preko noći. Ponavljaj onoliko često koliko želiš.
Doznaj više o knjizi 1000 kućnih lijekova objavljenoj u izdanju Mozaik knjige.
Saznaj više o čišćenju jetre s gorkom soli.