Koliki je trošak lijekova u Hrvatskoj? Koje zemlje u Europi plaćaju najviše za lijekove i zašto je to još uvijek manje nego u SAD-u?
Američki predsjednik Donald Trump u ponedjeljak je kritizirao Europsku uniju kada je najavio planove za snižavanje cijena lijekova za Amerikance.
"Plaćat ćemo koliko i Europa", rekao je Trump novinarima, dodajući da su zemlje Europske unije "teške", "nemilosrdne" i "grube" u pregovorima s farmaceutskim kompanijama.
Cijene lijekova u SAD-u su među najvišima u svijetu. U 2022. godini potrošeno je 617,2 milijarde dolara (542,7 milijardi eura) na lijekove, u usporedbi s 233,5 milijardi dolara (205,3 milijarde eura) u 24 europske zemlje zajedno, prema analizi RAND Corporation.
Trumpov plan vezao bi cijene američkih lijekova na najnižu stopu koju plaćaju druge bogate zemlje - ako proizvođači lijekova prvo sami ne snize cijene. No, još nije jasno kako bi se to moglo provesti u praksi niti kakve bi to uštede donijelo američkim pacijentima.
Što je točno "teško", "nemilosrdno" i "grubo" u europskom pristupu cijenama lijekova?
Cijene lijekova u SAD-u su više jer farmaceutske kompanije tvrde da moraju pokriti visoke troškove razvoja novih lijekova – dok europske zemlje pregovaraju kako bi snizile cijene, američka vlada to uglavnom ne čini.
Većina europskih zemalja također uzima u obzir troškove istog lijeka u drugim zemljama kada odlučuju koliko su spremne platiti za njega, prema izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Unatoč tome, Europljani plaćaju različite cijene lijekova ovisno o zemlji u kojoj žive. Švicarska, na primjer, troši u prosjeku 525 eura po osobi godišnje na lijekove, dok Hrvatska troši 262 eura.
To je dijelom zato što su pregovori s farmaceutskim tvrtkama povjerljivi, a kritičari tvrde da takva tajnost može povećati cijene već skupih lijekova.
"U biti nema transparentnosti", rekao je Health Huseyin Naci, izvanredni profesor zdravstvene politike na London School of Economics, za Euronews.
Zemlje također imaju različite prioritete kada pregovaraju o cijenama. U Engleskoj i Švedskoj, isplativost je ključna mjera, rekao je Naci, dok Njemačka razmatra koliko bi novi lijek mogao koristiti pacijentima u odnosu na postojeće opcije.
Značajno je da su cijene lijekova u europskim zemljama posljednjih godina porasle. U Njemačkoj su, na primjer, troškovi lijekova porasli za 11,5 posto u bolnicama i 2,6 posto u ljekarnama između 2012. i 2022. godine.
Zdravstveni osiguravatelji upozorili su prošle godine da rastuće cijene lijekova već opterećuju nacionalne proračune.
"Cijene lijekova već su previsoke u mnogim europskim zemljama u odnosu na ono što si zdravstveni sustavi mogu priuštiti", rekao je Naci, dodajući da bi, ako američke politike ili farmaceutske tvrtke uspiju izvršiti pritisak na njih da dodatno povećaju cijene, "to moglo ozbiljno poremetiti sustav".
Također postoje razlike unutar Europe u tome tko zapravo plaća lijekove, pri čemu troškove uglavnom snose javni zdravstveni sustavi, no u nekim slučajevima pacijenti sami plaćaju dio troškova ili imaju dodatno zdravstveno osiguranje.
U baltičkim zemljama, na primjer, pacijenti mogu plaćati različite cijene za isti lijek, ovisno o tome koju bolest imaju, navodi se u izvješću WHO-a. Neke druge zemlje, poput Estonije, Poljske i Francuske, imaju naknade za recepte ili druge fiksne doplate.
Na Cipru su vlada i drugi obvezni sustavi pokrili 90 posto svih troškova za lijekove u 2022. godini, dok je u Bugarskoj taj udio iznosio 23 posto. Ovi podaci uključuju sve lijekove, ne samo lijekove na recept.
"Tražiti od zdravstvenih sustava da plaćaju još više za lijekove? Mislim da tu nema mnogo prostora za prilagodbu", rekao je Naci.
U Hrvatskoj zdravstveni sustav pokriva 75 posto troškova lijekova, dopunsko zdravstveno osiguranje dva posto, a 23 posto pokrivaju sami pacijenti prema podacima OECD Health at a Glance: Europe.