Slučaj o karlovačkoj bolnici na koji je upozorio HUBOL je riješen
Ravanteljicu prozivaju zbog narušenih profesionalnih odnosa pa navode da ju je devet liječnika prijavilo povjereniku za zaštitu dostojanstva zbog mobinga. Četvero ju je prijavilo Časnom sudu Hrvatske liječničke komore, a dvoje je pokrenulo sudske tužbe zbog kršenja radnih prava.
Udruga ističe da "ravnateljica nekolegijalno i neprofesionalno komunicira s kolegama, naziva ih pogrdnim imenima, prijeti, ima dvostruke kriterije, protupravno suspendira i donosi odluke u suprotnosti s mišljenjem unutarnjeg nadzora".
Upozoravaju da karlovačka bolnica već dulje djeluje u uvjetima profesionalne degradacije, a u posljednje dvije godine napustilo ju je najmanje 20 specijalista. Stručno vijeće nije zasjedalo pet mjeseci, iako zakon propisuje mjesečne sjednice a, neki odjeli nemaju voditelje jer liječnici odbijaju preuzeti funkcije.
Jedna liječnica još uvijek ima ugovor na radnom mjestu specijalizanta, premda dežura i liječi kao specijalistica. Istodobno, pacijenti iz Karlovca i dalje moraju putovati u Zagreb na pretrage poput biopsije kosti, jer bolnica ne omogućuje njihovo provođenje na lokalnoj razini, kažu u udruzi bolničkih liječnika.
HUBOL posebno ističe stanje u hematološkoj ambulanti gdje pacijenti na prvi pregled čekaju dulje od očekivanog preživljenja kod pojedinih malignih bolesti.
Navode da postoje uvjeti za otvaranje još jedne hematološke ambulante ali i da problem leži u samovolji ravnateljice Ivane Kovačić koja dvjema specijalisticama hematologije odbija dati ugovor o radu s koeficijentom plaće koji im zakonski pripada. Na taj bi se način, kažu, osiguralo otvaranje druge hematološke ambulante, omogućile bi se dijagnostičke pretrage i tako smanjilo liste čekanja.
Unatoč upozorenjima HUBOL-a, Hrvatskog hematološkog društva i liječničkog sindikata, Upravno vijeće bolnice već četiri mjeseca ne poduzima ništa, a ni Ministarstvo zdravstva do sada nije reagiralo, navodi se u priopćenju.
HUBOL upozorava da takvo upravljanje dovodi do izravne štete za pacijente i rizika od daljnjeg odlaska stručnjaka. Od Ministarstva traže hitan nadzor i odgovorno postupanje svih institucija uključenih u zaštitu zdravstvenog sustava i profesionalnih standarda.
Hrstić: Riješen slučaj u karlovačkoj bolnici na koji je upozorio HUBOL
Ministrica zdravstva Irena Hrstić izjavila je u četvrtak da ne vidi potrebu za izvanrednom zdravstvenom inspekcijom u karlovačkoj bolnici te je istaknula da je slučaj, na koji je jučer upozorila Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL), danas riješen na sjednici Upravnog vijeća.
"Prema mojim saznanjima, radi se o prijeporu između ravnateljice i zaposlenice bolnice. Pitanje materijalnog prava u nadležnosti je uprave bolnice i zato Ministarstvo nije smatralo da treba slati inspekciju. Taj je slučaj danas riješen i završen na razini Upravnog vijeća bolnice", izjavila je ministrica Hrstić odgovarajući na novinarska pitanja nakon sjednice Vlade.
Dodala je kako predstavnik Ministarstva zdravstva sudjeluje u radu Upravnog vijeća Opće bolnice Karlovac te da ima direktne informacije i od njega i od ravnateljice.
Ministrica Hrstić rekla je da su se u medijskom prostoru pojavile informacije o sudskim tužbama i prijavama za mobing, no, istaknula je, Ministarstvo službeno nije zaprimilo nijednu takvu prijavu: "Da jesmo, postupili bismo prema proceduri. Za sada nemamo formalna saznanja, osim onoga što je objavljeno u medijima", rekla je ministrica te dodala da ni Upravno vijeće bolnice nema saznanja o prijavama za mobing.
Dodala je i kako ne smatra da je situacija u OB Karlovac "dramatična" u usporedbi s drugim bolnicama. Prema podacima koje je iznijela, prosječno se na dijagnostičke preglede u Karlovcu čeka 163 dana, a na dijagnostičke postupke 260 dana, s ukupno oko 25.000 zahtjeva na čekanju. Naglasila je da se hitni, onkološki i prioritetni slučajevi rješavaju unutar posebnih termina, kao i drugdje u sustavu.
Hrstić je rekla i da Ministarstvo ne vodi dnevnu evidenciju o mobilnosti liječnika, no smatra da je normalno da liječnici mijenjaju radna mjesta s obzirom na promjene koje su omogućile veću fleksibilnost zapošljavanja. Odbacila je tvrdnju da bi takva dinamika automatski ukazivala na sustavne probleme u pojedinim ustanovama ako se istodobno ne ugrožava pružanje zdravstvenih usluga.
Na pitanje o potrebi racionalizacije zdravstvenog sustava i mogućem zatezanju odnosa s Ministarstvom financija, Hrstić je kratko odgovorila: "Poziv na racionalnost uvijek je dobrodošao. Mi smo toga svjesni."