Dr. Đikić i njegov tim identificirali tumorski mehanizam izbjegavanja imunološkog odgovora
Rad je objavljen u online izdanju prestižnog znanstvenog časopisa Cell, a znanstvena studija istraživala je vezu između autofagije, staničnog procesa samojedenja, i sposobnosti imunološkog sustava da prepozna i napadne stanice raka.
Znanstvenici su otkrili da IRGQ protein djeluje kao autofagijski receptor u reguliranju ekspresije receptora MHC-I na površini stanica raka.
"Ova otkrića ukazuju da IRGQ protein i autofagija predstavljaju potencijalne terapijske ciljeve za razvoj novih protu-tumorskih lijekova. Primjerice, razvijanjem lijekova koji potiču razgradnju IRGQ u uznapredovalim tumorima jetre mogli bi potaknuti novi i snažniji imunološki napad na tumorske stanice i blokirati rast tumora", rekao je znanstvenik Ivan Ðikiċ.
MHC-I receptori igraju ključnu ulogu u imunološkom sustavu prezentirajući tumorske antigene citotoksičnim T stanicama koje su odgovorne za ubijanje stanica raka.
Na temelju kliničkih podataka otkriveno je da niže razine IRGQ kod ljudi s karcinomom jetre dovode do infiltracije T stanica u tumore i duljeg preživljavanja zbog boljeg imunološkog prepoznavanja tumorskih stanica.
Podatci pacijenata potvrđeni su i na eksperimentalnom mišjem modelu raka jetre: kod životinja bez IRGQ-a, dolazi do učinkovitog napada imunološkog sustava na tumorske stanice i blokiranja rasta tumora te su miševi značajno dulje preživjeli rak.
"Ova studija trajala je sedam godina i naučili smo da je neophodno nastaviti s istraživanjima i kada su projekti teški i neizvjesni te je neophodno osigurati dugogodišnje financiranje i uspostavljanje suradnje sa znanstvenicima raznih profesija ako želimo biti uspješniji u borbi protiv tumora", rekao je Ðikiċ.
Nastavak ovog dugogodišnjeg istraživanja provodi se u PROXIDRUGS konzorciju, gdje znanstvenici razvijaju nove metode ciljane razgradnje IRGQ proteina.