Činjenice o raku vrata maternice

Thinkstock
Povodom Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice, liječnici upozoravaju kako je Papa test izuzetno važan u prevenciji ove bolesti, a svaka žena bi ga trebala napraviti jedanput godišnje. Osim redovitih preventivnih pregleda, savjetujemo ti da prestaneš pušiti, jačaš imunitet tijekom cijele godine i koristiš zaštitu pri spolnim odnosima
Vidi originalni članak

Europski tjedan prevencije raka vrata maternice obilježava se sedmi puta, i to od 21. do 27. siječnja 2013. Inicijator je Europska udruga protiv raka vrata maternice – ECCA. Cilj kampanje je podizanje svijesti o ovoj raširenoj bolesti uz poticanje žena svih dobi na brigu o svom zdravlju i edukaciju o mogućnostima prevencije raka vrata maternice. Hrvatska liga protiv raka i udruga Zdravka zajednički su pokrenuli inicijativu za prevencijom raka vrata maternice koji se na godinu u svijetu dijagnosticira u 500.000 novih slučajeva, a gotovo 250.000 žena umre od te bolesti. Najnovije statistike pokazuju kako u Republici Hrvatskoj godišnje od raka vrata maternice oboli 400 žena, a  gotovo 200 ih umre. Više pročitaj ovdje.

Papa test je izuzetno važan u prevenciji raka vrata maternice jer jednogodišnjim uzimanjem smanjuje rizik umiranja od raka vrata maternice za 90 posto. Osim što služi za rano otkrivanje raka vrata maternice, otkriva i premaligne lezije koje mu prethode.

Rutinski Papa test preporučuje se od 18 godine

'Više je nego poželjno da svaka žena jedanput na go­dinu ode na preventivni si­stematski ginekološki pre­gled koji uključuje papa-test i ultrazvuk. Rutinski probir papa-testom preporučuje se početi s 18 godina ili nakon početka spolne aktivnosti.

Riječ je o testu probira kar­cinoma vrata maternice, ali može nas upozoriti i na bla­ža oštećenja, tzv. prekance­rozne lezije kao što su CIN I, II, III. Što se oštećenje prije otkrije, liječenje nam je lak­še, kraće i jednostavnije”, upozorila nas je dr. Eva Jen­driš Škrljak, specijalistica ginekologije i opstetricije i ravnateljica Poliklinike Sun­ce u zagrebačkom Trnju, a do 02.2.2013.g. traje akcija gdje u najbližoj Poliklinici Sunce sve žene očekuje 50 posto popusta na usluge ginekološkog pregleda, ultrazvuka i papa testa.

Rizični faktori za obolijevanje od raka vrata maternice

Rizični faktori su rano stupanje u spolne odnose, česta promjena partnera, promiskuitet, oslabljeni imunološki sustav, HPV infekcije, te prisutnost druge spolne infekcije. Osim redovitih preventivnih pregleda, liječnici savjetuju izbjegavati pušenje, koristiti kondome koji su dobar način zaštite od spolno prenosivih bolesti, te uzeti u obzir mogućnost cijepljenja.

Pročitaj koji su preventivni pregledi važni za žene. Čitaj dalje i na sljedećoj strani te očekuju činjenice koje je dobro znati o raku vrata maternice.

Zabrinjavajuće činjenice

Rak vrata maternice drugi je najčešći rak u žena!

Gledano u svjetskim razmjerima, rak vrata maternice drugi je najčešći rak u žena te treći uzrok smrtnosti od raka u žena. Godišnje se u svijetu dijagnosticira oko 500 000 novih slučajeva raka vrata maternice, a gotovo 300 000 žena umre od te bolesti.

U Hrvatskoj svaki 2. dan umre jedna žena od raka vrata maternice

Procjenjuje se da u Europi svakih 18 minuta, a u svijetu svake dvije minute od raka vrata maternice umre jedna žena. Humani papiloma virus (HPV) je glavni uzročnik raka vrata maternice. Niti jedna vrsta raka nema tako čvrstu uzročno posljedičnu vezu s nekim danas znanim uzrokom, kao što to imaju HPV i rak vrata maternice pa se u čak 99,7% slučajeva karcinoma može dokazati infekcija HPV-om.

HPV se prenosi spolnim kontaktom

HPV infekcija je vrlo česta među spolno aktivnim osobama, uglavnom se prenosi tijekom spolnog odnosa i može se prenijeti izravnim dodirom s osobe na osobu, a ne samo tijekom snošaja. Infekcija HPV-om najčešća je u adolescenata, a rak vrata maternice u žena između 35 i 55 godina.

Svaka druga seksualno aktivna osoba je zaražena s HPV-om

Oko 630 milijuna ljudi diljem svijeta inficirano je s HPV-om, a prema rezultatima nekih ispitivanja u Hrvatskoj s HPV-om je zaraženo oko 60% spolno aktivnih žena i muškaraca.

Smrtnost od raka vrata maternice je 50%

U Hrvatskoj svake godine od raka vrata maternice oboli 400, a umre gotovo 200 žena. Većina žena koje obole od raka vrata maternice vjerojatno nikad nisu napravile Papa test ili ga barem nisu napravile u zadnjih 5 godina. Od 1 200 000 žena u Hrvatskoj koje spadaju u najrizičniju skupinu za obolijevanje od raka vrata maternice (od 25 do 64 godine), samo njih 418 000 godišnje napravi PAPA test. To znači da 2/3 žena ne provodi redovite kontrole, a dodatni problem je što se uvijek testiraju iste žene.

Više informacija potraži na: www.stampar.hr

Posjeti missZDRAVA.hr