Besmrtan duh Stevea Jobsa

Steve Jobs, prvi čovjek Applea i tvorac brojnih spravica kojima se služe deseci milijuna ljudi preminuo je 5. listopada od raka gušterače, protiv kojeg se godinama borio. Otac iPoda, iPhonea i iPada bolovao je od rijetkog oblika raka, koji mu se proširio i na jetru, no zahvaljujući agresivnim tretmanima poživio je duže od mnogih s istom bolešću
Vidi originalni članak

Javnosti je bilo jasno da mu se stanje pogoršalo kad je u kolovozu odstupio s mjesta izvršnog direktora Applea, iako je nastavio sudjelovati u aktivnostima jedne od vodećih svjetskih korporacija. Liječnici koje su mediji tim povodom konzultirali ustvrdili su da je povlačenje tako ambicioznog i poslu predanog čovjeka znak da mu ne preostaje još mnogo. Prošlog je tjedna napokon poklekao pred bolešću i izazvao žalost među ljubiteljima tehnologije i glazbe širom globusa. Od Jobsa (56) oprostili su se i američki predsjednik Obama i njegov poslovni suparnik i kolega Bill Gates.

Rijedak oblik raka

Jobs je bolovao od neuroendokrinog tumora gušterače, na koji otpada samo pet posto svih karcinoma ovog organa. Neuroendokrini tumor je izraslina od stanica koje proizvode hormone gušterače. Iako rijedak, njegov je oblik raka manje smrtonosan zbog sporijeg rasta zloćudnih stanica.

Dok ostale vrste raka gušterače izazivaju smrt u roku od 12 mjeseci, neuroendokrini tumor omogućuje dvije do tri godine života od oboljenja. Jobs je izdržao sedam, podvrgavši se operaciji odstranjivanja izrasline. Nažalost, ona očito nije bila uklonjena u potpunosti, a u međuvremenu mu je rak zahvatio i jetru. Protiv ove se komplikacije borio presađivanjem jetre, koje je 2009. uspješno izvedeno, ali mu je donijelo dodatnih problema.

Transplantacija s dvije oštrice

Kad se nekom presadi tuđi organ, pacijentu se propisuju posebni lijekovi za imunosupresiju, odnosno za slabljenje imunosnog sustava da mu tijelo ne odbaci organ kao uljeza. Imunosupresivi ne djeluju ciljano, već pogađaju cijeli imunitet, što olakšava razvoj brojnim bolestima, kao i povratak raka na izvornom ili bilo kojem drugom organu. Vjerojatno se upravo to dogodilo i Jobsu, iako u službenom priopćenju Applea nije naveden uzrok smrti. Od češćeg oblika raka gušterače 2007. je preminuo operni pjevač Luciano Pavarotti, a 2009. glumac Patrick Swayze.

Liječnici ne znaju što uzrokuje neuroendokrine tumore, no općenito je rak gušterače povezan s pušenjem i pretilošću, a možda i crvenim mesom u prehrani. Kronična upala gušterače i izloženost nekim karcinogenim kemikalijama također povećava rizik od bolesti, koja u većem postotku pogađa muškarce. Početkom godine znanstvenici iz Baltimorea otkrili su genetski kod neuroendokrinih tumora, što bi trebalo dovesti do boljih tretmana.

'Život je ograničen, budi hrabar i slijedi vlastito srce i intuiciju', rekao je Steve Jobs u svom govoru na Sveučilištu Stanford. Klikni i pročitaj ostale njegove poruke koje su ganule ljude u cijelom svijetu.

Posjeti missZDRAVA.hr